K.B.B
Hizmet İş
Vefat Haberleri

Gazeteci Tanju Cılızoğlu vefat etti

Bir süredir Ankara’da yaşlılar bakım evinde tedavi gören gazeteci 86 yaşındaki Tanju Cılızoğlu vefat etti

Gazeteci Tanju Cılızoğlu vefat etti

Bir süredir Ankara’da  tedavi gören gazeteci 86 yaşındaki Tanju Cılızoğlu vefat etti

Bir süredir Ankara’da tedavi gören gazeteci 86 yaşındaki Tanju Cılızoğlu vefat etti.
1990’lı yıllarda TÜPRAŞ’a gelerek basın yayın müdürü olan, uzun yıllar ulusal basında yazarlık ve yöneticilik yapan Tanju Cılızoğlu ilimizde de pek çok gazetede köşe yazarlığı yapmıştı.

Tanju Cılızoğlu’nun cenazesi vasiyeti üzerine 25 Ocak Pazartesi günü Nevşehir Hacı Bektaş’a defnedilecek.

Zaman zaman karşılaştığımızda engin tecrübesinden istifade etmişimdir.

Meslekte gerçekten tam örnek almamız gereken  duayen  sayın Tanju Cılızoğlu şu ana kadar hiçbir haberden dolayı hiç Adliyede hakim karşısına çıkmadım demesi beni oldukça şaşırttı.

Şu an itibari ile bu yaşıma rağmen 40-50 kişi çalıştıran gazeteleri 10 kişi ile çıkartırım dedi. Ancak bu yoruma ne nedir? ALLAH Nazar etmesin Maşallah hocam dedim.

86 yaşında vefat eden değerli meslek büyüğümüze  Kocaeli Haber Dünyası olarak ,ALLAH’tan gani gani rahmet eylesin der,Dost ve sevenlerine sabırlar diliyorum.

TANJU CILIZOĞLU KİMDİR

1935 yılında Sivas’ta doğdu. İstanbul Vefa Lisesi’nden mezun oldu. 1956 yılında Vatan gazetesinde başladığı gazeteciliğini  muhabir, yazar ve yazı işleri müdürü olarak Şehir, hergün, yeni İstanbul gibi gazetelerde sürdürdü. İlk yazılarını Onüç dergisinde yazdı. Tiyatro dergisini çıkardı. 12 Mart dönemindeki gözaltı günlerini Balyoz adlı kitapta anlattı. 1991 yılında Tüpraş Basın danışmanlığı görevine getirilen Cılızoğlu, Gamze Hanım ile evlenerek ilimize yerleşti.  Özgür Kocaeli’dede uzun yıllar köşe yazarlığı yapan Tanju Cılızoğlu 2004’ten bu yana sahibi olduğu Değişim 41 gazetesini çıkarıyordu.

EZBER BOZAN KİTAPLAR YAZDI

Birçok dergide ve gazetede yazan Tanju Cılızoğlu çok sayıda kitabın editörlüğünü yaptığı gibi 65 yıllık meslek hayatına birçok eser de sığdırdı. Tanju Cılızoğlu’nun basılan kitapları şöyle:  Hoşt Amerika (1968), Memleketimden Hikayeler (1972), Balyoz (1974), Ahmet’in Gemileri (1978), Kırık politika/Anılarla Kamil Kırıkoğlu (1987), Zincirbozan’dan Bugüne Demokrasi Mücadelesinde/ Demirel (1988), Anılarım/İhsan Sabri Çağlayangil (1990), Çağlayangil’in anıları- Kader Bizi Una Değil Üne İtti (2007), Güzel Yaşadım (2016), Kamil Kırıkoğlu İnönü ve Ecevit’i Anlatıyor (2017) ve 12 Mart’ın “Balyoz”u (2020).

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir