Güncel

Gölcük’ün en önemli sorunu

Gölcük’ün en önemli sorunu/Sevgili okurlarım bir akşam internette gezinirken benim de üye olduğum, arkadaşımın, kadim dostumun yönettiği  “Gölcük Burada” grubundan bir tartışma ortaya atıldı. Tartışmanın konusu “Gölcük’ün en önemli sorunu trafik mi, yoksa Kentsel Dönüşüm mü?” sorusuydu. Grup üyeleri kendilerine göre en uygun cevapları veriyorlardı. Ben de gecenin ilerleyen saatinde o tartışmaya katılıp bir şeyler yazayım dedim ama düşündüm ki facebook’taki o ince sütuna birkaç satır yazmakla bu konudaki düşüncelerimi dile getirmem mümkün olmayacak. Daha sonra bu konuyu bir yazı haline getirip geniş ve detaylı bir şekilde incelemeye karar verip notumu almıştım. Araya gündemdeki bazı olaylar da girince ancak bugüne kaldı bu konu.

Aslında bu iki konu birbiriyle de bağlantılı bence. Yani illaki birisin tercih edip diğerini göz ardı etme gibi bir şansımız yok.

Öncelikle bakalım Kentsel Dönüşüm ne anlama geliyor? Kentsel Dönüşümün bilimsel tarifi “Kentteki sorunlu alanların belirlenip, sağlıklı ve de yaşanılabilir hale getirilmesi amacı ile yeniden yapma veya sağlıklı hale getirmek için uygulama yapılması” anlamına geliyor.

Kentsel Dönüşüm’ün önemini biliyoruz hepimiz. Daha önceleri bilinmiyordu ama özellikle merkezi kendi ilçemiz Gölcük olan asrın felaketi depremden sonra halkımız daha da iyi anlamaya başladı Kentsel dönüşümün anlamını, değerini. Ülkemizin birçok ilinde ve ilçesinde Kentsel Dönüşüm yapılmaya başlandı.

Bence daha hızlı ve daha yoğun yapılmalıydı. Çok az kullanılan illere yapılan havaalanları ve bunlar gibi gereksiz, ya da daha az gerekli birçok yatırımlar durdurulmalı, hiç yapılmamalıydı ama asrın felaketinden bu yana geçen 21 yılda tüm ülkemizde Kentsel Dönüşüm tamamlanmalıydı.

Bulunduğum ilçe Gölcük’te ilk olarak depremde tam fay hattının üzerinde bulunan “Denizevler Mahallesi” Kentsel Dönüşümü tamamlanarak hak sahipleri yeni evlerine kavuşturuldu.

İkinci etapta da vaktinde ilçenin kıyısında yer alan ama geçen zaman içinde şehir içinde, konutların arasında kalan “Sanayi Sitesi” yeni yerine taşındı, şimdi oradan boşalan alana değerlendirilerek Gölcük’ün yeni bir çehreye kavuşturulması sağlanacak.

Şimdi sıra geldi kent merkezindeki Kentsel Dönüşüme. Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer’in bürokratik işlemleri tamamlamasının ardından Gölcük Merkez Mahallesi’nde yapılacak Kentsel Dönüşüme başlanacak. 45 bin metrekarelik bu etap D-130 Karayolu, Amiral Sağlam Caddesi, 19 Mayıs Caddesi ve 20. Sokak’ı kapsıyor. Tam merkezde, çarşı içinde depremden önceden kalmış binalar yıkılarak yenilecek bu projenin sonunda.

Gölcük’teki Kentsel Dönüşümlerin ilk etabı olan Denizevler Mahallesi’nin yapımı ve sonuçlanması çok uzun süre almıştı. Hatta orada depremden hasarlı çıkan evlerde uzun süre oturdu insanlar. Çok mücadele etmişlerdi, haberlerini yapmıştık çok iyi hatırlıyorum. Ama Sanayi Çarşısı etabı kısa sürede sonuçlandı.

Şimdi onaylanan Merkez Mahallesi etabı umarım en kısa zamanda başlanır ve hızlı bir şekilde uygulanarak bir an önce tamamlanır.

Gölcük’ün sorunlarından olan Kentsel Dönüşümün tarihçesini ve etaplarını bu şekilde özetledikten sonra gelelim “Trafik” meselesine. Evet, Gölcük ilçemizin en önemli sorunlarından birisi de trafik konusudur ve senelerden beri sorun olmaya devam etmektedir. Gölcük’teki trafik sıkışıklığının tek nedeni bence “Otopark” sorunudur. Oldukça çok da otopark olmasına rağmen kentin ana arterleri otopark olarak kullanılması nedeniyle trafik sorunu halledilemedi ne yazık ki. Ana arterlerin birer şeridinin otopark olarak kullanılması kuralı devam ettiği sürece de trafik sorunu çözülemez. Bir şeridine aracını park eden vatandaş saatlerce orada bırakıyor. İkinci şeridine de kısacık süreli araç bırakılınca trafik kilitleniyor.

Gölcük’te şu anda yeterli otopark var bence. Ama vatandaş istiyor ki iş yerine veya bulunduğu mekana en yakına aracını bıraksın hemen aracına ulaşsın. Şu anda Anıtpark’ın altı kapalı otopark, Belediye Binası’nın yanındaki pasajın altı kapalı otopark, depremden sonra kapalı çarşı olarak kullanılan Adnan Menderes Pasajı’nın altı kapalı otopark, bir de Merkez Mahallesi’nde Belediye’nin yeni yaptığı katlı kapalı otopark şu anda faal olarak çalışıyor. Ama dediğim gibi insanlar aracını kapalı otoparka bırakıp iş yerine veya işi olduğu mekana kadar 100-200 metre yürümek istemiyorlar yol kenarına bırakıyorlar araçlarını.

Aynı konu Değirmendere’de de yaşanıyor. Belediye Cumartesi pazarının bulunduğu bölgeye çok güzel ve kullanışlı çok katlı bir kapalı otopark yaptı. Tam olarak sorup öğrenmedim ama zaman zaman oradan geçerken gördüğüm kapalı otoparkın yarısı değil çeyreği bile dolmuyor. Vatandaş cumartesi günleri bile otoparkın yanındaki kaldırımın yanına çekiyor aracını, bir saat Pazar alışverişi yapıncaya kadar orada duruyor.

Anlamak mümkün değil. Adam son model aracını geçen Pazar arabasını mı sürtecek, yoksa trafikte bir şey mi olacak diye düşünmeden yolun kenarına park ediyor. Halbuki hemen yanındaki kapalı otoparka çekse gayet güvenli bekleyecek orada bir saat Pazar yapıncaya kadar. Kapalı otoparkların ücretleri de çok ucuz ama buna rağmen 100 bin lira, 150 bin liralık aracı oraya koyuyor ama 1 lira, evet yazı ile bir lira otopark ücreti vermekten kaçınıyor.

Bence Gölcük’ün ana arteri olan Amiral Sağlam Caddesi ve Değirmendere’nin ana arteri olan Başkomutan Caddesi kenarına park yapılması kesinlikle önlenmeli. Bu konu trafik sorununun çözümlenmesi şart bence. Alışkanlık haline getirilinceye kadar sık sık kontrol edilerek cadde kenarına park edenlere cezalar yazılırsa bir süre sonra bu konu alışkanlık haline gelirse trafik sorununa kesin çözüm olur diye düşünüyorum.

Halil KÜÇÜKPARLAK

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün