Dijital GazeteEkonomiFinansFinansal Analiz

Gündem İngiltere

İngiltere’de yeni hükümetin mali planlarının GBP’de hızlı satışları tetiklemesi ve bu satışların İngiltere ekonomisinin yönü konusunda artan belirsizlikleri yansıtması, Avrupa ve ABD’de daha büyük ekonomik gerilime yol açabilme imkanı doğurdu. İngiltere, devasa enerji sübvansiyonlarına ek olarak vergi indirimleri planlıyor . Bu strateji ve bunun finansmanına duyulan güven eksikliği, geçen Cuma ve dün hem sterlini hem de altını baskı altına almıştı. Sterlinin rekor düşük seviyeye gerilemesi ve İngiliz tahvil fiyatlarının yeni krize tepki olarak düşmesinin ardından, BoE’nin geçen hafta faiz oranlarını %1,75’ten %2,25’e çıkardıktan sonra acil bir faiz artırımı yapacağına dair finans piyasalarında artan spekülasyonlara oluşunca BoE da , faiz oranlarını değiştirmekte tereddüt etmeyeceğini ve piyasaları “çok yakından” izlediğini söylemek zorunda kalmıştı. İngiltere’deki kargaşa ilk olarak bazı bankaların mortgage ürünlerini, konut kredilerini geçici olarak askıya almalarına neden oldu. İngiltere’nin en büyük konut kredisi şirketi Halifax, belli bir ücret ödeyerek daha düşük faizden konut kredisi kullanılması ürününü geri çekerken, Virgin Money ve Skipton Building Society de tüm mortgage ürünlerini geçici olarak çekti. Asya piyasalarına baktığımızda birkaç gündür hisse senetlerinde yaşanan tökezlemenin yatay harekete döndüğünü görmekteyiz. Manşetlerde İngiltere olunca piyasalara sterline bakarak başlayalım. Dün rekor seviye olan 1.0327$’a kadar düşen Sterlin, 1.0742$’ seviyelerine kadar toparlanmış görünmekte. MSCI’nin Japonya dışındaki en geniş Asya-Pasifik hisseleri endeksi %0,1 gerilerken, Japon Nikkei %0.7 ve Vadeli tarafta da S&P 500 vadeli işlemleri %0,7 yükselmiş durumda. Wall Street’in ayı piyasasına sürüklenmesi(S&P 500 endeksi dün seansı Haziran ortasındaki dip seviyesinin altında sonlandırdı) ABD gösterge 10 yıllık Hazine getirilerinin 20 baz puanın daha artarak 12 yılın en yüksek seviyesi olan %3.933’e yükselmesine neden oldu. Dolar endeksi Mayıs 2002’den bu yana emsal para birimleri sepetine karşı en güçlü seviyesini olan 114.58’e dokunduktan sonra %0,1 düşüşle 113,8’de bulunurken, Euroya baktığımızda Cuma günü 20 yılın en düşük seviyesini gördükten sonra şimdilerde %0.3 artışla 0.9634$’dan işlem görüyor. Dün 1621$ seviyesine kadar düşen ons altın bugün tepki verme niyetinde ve %0.5 artışla ons başına 1.629$’a yükselmiş durumda. Petrol, Ocak ayından bu yana en düşük seviyelerinden hafif yükseldi. ABD ham petrolü %0.66 artışla varil başına 77.22$’dan , Brent petrol ise varil başına 84.71$’ dan işlem görüyor.

MANŞETTE ÖNE ÇIKANLAR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Çiftçilerimiz geçmiş dönem elektrik borçlarını 5 yıla varan vadeyle ve faizsiz geri ödeme imkânıyla kapatabilecek.” dedi.

ABD Dışişleri Sözcüsü Ned Price, Türkiye ile Yunanistan arasında yaşanan gerilimle ilgili “Şimdi NATO müttefikleri arasında gerilimi arttırabilecek açıklamaların veya eylemlerin zamanı değil” dedi

Boston Fed Başkanı Susan Collins, Fed’in kabul edilemez derecede yüksek enflasyonu aşağı getirmesi gerektiğini ve bunun için atılacak adımların işsizlik oranında artışa neden olacağını söyledi. Ancak Collins, ABD ekonomisinde bir resesyonun kaçınılmaz olmadığını, fiyat baskılarının hali hazırda tepe yapmış olabilecekleri yönünde işaretler bulunduğunu söyledi.

Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, İngiltere’de yeni hükümetin mali planlarının GBP’de hızlı satışları tetiklediğini ve bu satışların İngiltere ekonomisinin yönü konusunda artan belirsizliklerin yansıttığını bildirdi.

Cleveland Fed Başkanı Loretta Bester, enflasyonun “kabul edilemeyecek kadar yüksek” olduğu ortamda Fed’in faiz oranlarını artırması ve bir süre için politikayı sınırlayıcı tutması gerektiğini söyledi.

İsviçre Merkez Bankası (SNB) Yönetim Kurulu üyesi Andrea Maechler, Banka’nın enflasyonu düşürmek için “her şeyi” yapacağını söyledi.

Almanya Merkez Bankası Başkanı ve ECB Yönetim Konseyi üyesi Joachim Nagel, enflasyonun yüzde 2’nin üzerindeki seviyelere saplanıp kalması riskinin yüksek olduğunu savunarak ECB’nin faizleri artırmaya kararlı şekilde devam etmesi gerektiğini söyledi.

Danimarka, Baltık Denizi’nde Rusya’dan doğalgaz taşıyan Kuzey Akım 2 boru hattında sızıntı olduğu ve deniz trafiğini tehdit ettiği uyarısında bulundu.

Avrupa Merkez Bankası üyesi ve İspanya MB Başkanı Pablo Hernandez de Cos, ECB’nin tüketici fiyatlarına yönelik bekleyişlerin orta vadeli hedefi aşmamalarını sağlamak için “olağanüstü uyanık” olmaya devam edeceğini söyledi.

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir