Güncel

Hayaller ve Kabuslar

“Türkiye üzerine oynanan oyunlar” diyorum. “Afrika” diyorum. “Ortadoğu” diyorum, “niye karıştırmaya çalışıyorlar” diyorum. “Zihniyet” diyorum yine olmuyor.

Hayaller ve Kabuslar

Yrd. Doç. Dr. Yurdagül ATUN

Online insan hakları dersinde Tulsa katliamını anlatıyorum öğrencilere…

Ardından BrettonWoods anlaşmasını…

Bugünü bunlar ışığında yorumlayın diyorum, olmuyor.

Dersi dinlemiyor değiller ancak bağlantı kurma kısmında sıkıntılıyız.

“Türkiye üzerine oynanan oyunlar” diyorum. “Afrika” diyorum. “Ortadoğu” diyorum, “niye karıştırmaya çalışıyorlar” diyorum. “Zihniyet” diyorum yine olmuyor.

Gündemi, içerik çöplüğüne dönen sosyal medyadan yorumlamaya kalkıyorlar, yalan haberin, gerçek haberden 60 kat hızla yayıldığını bilmeden…

Neyse, en iyisi ben özetleyeyim;

Yaşadığımız coğrafyanın bugünkü durumunu kim nasıl yorumlarsa yorumlasın ortada salt Türkiye ile sınırlı olmayan kanlı planlar var ve adı konulmasa bile gizliden gizliye bir ‘dinler savaşı’nın sürdüğü su götürmez bir gerçek.

Baba Bush’un İkiz Kuleler vurulduktan sonraki “Haçlı seferi” sözünü hatırlayın. Ortadoğu’nun kan ve barut kokusundan bir türlü kurtulamayışını… Irak’ın ardından İran’a yönelik birtakım operasyonları ‘gizli ajandası’nda tutan, kanlı terör örgütleri YPG’ye, PKK’ya Batı tarafından aleni verilen desteği.

Evet İstanbul’daki hain saldırıda tüm dinlerin mensupları tek yumruk oluyor,kanlı saldırılar kınanıyor ama şunu da unutmayalım ki, burada olayın gerçek boyutunu, o toplulukları yönetme erkini elinde bulunduranların ‘beyanatları’ deşifre ediyor. Bu beyanatların içindeki mesajlar eylemlerin kimler tarafından desteklendiğini ortaya koyma bakımından önemli.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir