Yaşam

Hayvanları Sevmek Hayatı Sevmektir

Kentimizin  sevilen  insanlarından  işadamı Musa ÖZCAN  Hayvan sevgisi üzerine ödül verilse sanırım  ödülün en büyüğünü  alırdı.

Hayvanları Sevmek Hayatı Sevmektir

Sevginin çeşitleri çoktur; çeşidi, konu ve objesi veya nesnesi ne olursa olsun sevgi evrensel bir duygudur ve insanlığın bekası için gereklidir.

Sevgi, insanı insan yapan ve insanlaştıran, barışı, huzuru, mutluluğu getiren; paylaşmayı öğreten, savaşları durduran, anlamaya, vermeye ve birlikte var olmaya dönük duygu düşünce ve davranışların bütünüdür kanımca.

Dolayısıyla insan bir kişiyi, nesneyi veya objeyi severek var eder ve onu severek yüceltir. Sevmek bu bağlamda “vermekle” eş değerdir. Eğer sevmek vermekse karşılıksız almak üzerine kurulan bir ilişki ise sevgi olamayacağı bir gerçektir.

Ama bir sevgi var ki bunların dışında insanın kendisini aştığının ve insanlık mertebesinde yüceldiğinin bir simgesidir; bu sevgi “hayvan sevgisidir.”

Hayvan sevgisi de çeşitlidir. Vahşi denilen hayvanları doğada sevmek ve onların yaban hayatına saygı duymak sevginin bir çeşididir. Onlar, zaten insanların onlara zarar vermediği sürece zarar vermediğini biliyoruz.  Onların zararı kendine korumaya dönüktür sadece ama bile bile insanların hayvanlara zarar vermesi hangi şekillerde olursa olsun insanlık adına doğal karşılanamaz…

Kentimizin  sevilen  insanlarından  işadamı Musa ÖZCAN  Hayvan sevgisi üzerine ödül verilse sanırım  ödülün en büyüğünü  alırdı.Bunu neden mi söylüyorum?

Aracı  ile köye giderken ,Köpek havlama sesini duyuyor.yolun kıyısına park ettiğinde gördüğü manzara karşısında donup kalıyor.Yaklaşık 8-10 aylık köpek yaklaşık 12 adet köpek sıkıştırmış adete parçalamış.

Hemen ilk yardım  yapıyor aracının kasasında her zaman köpeklere verilmek üzere yiyecek vardır.Yaralı  köpeğe  gıda desteği yapıp,Hemen Kartepe Belediye Başkanını arıyor konu ile ilgili bilgilendiriyor.

Kartep Zabıta ekipleri başkanın talimatı ile olay yerine geliyor.Yaralı köpeği alıp  veterinere götürülerek bakım yaptırıldıktan sonra Hayvan barınağına teslim ediliyor.

Kocaeli Haber Dünyası olarak öncelikle Musa ÖZCAN beyi Kartepe Belediye Başkanımızı Mustafa Kocaman’ı bu duyarlılığından dolayı kutluyoruz.Toplumumuzda her zaman böyle güzel insanlara ihtiyacımız vardır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir