Yunus-Market
Kültür

Helvacı, Mynmar karelerini paylaştı

Helvacı, Mynmar karelerini paylaştı

Ülkemize fotomaraton etkinliğini getiren Fotoğraf Sanatçısı Tanın Helvacı, Mynmar’da çektiği fotoğrafları, slayt gösterimi sundu

Babas Ülkemize fotomaraton etkinliğini getiren Fotoğraf Sanatçısı Tanın Helvacı, Mynmar’da çektiği fotoğrafları, slayt gösterimi sundu

Babasının fotoğraf merakı ile sokak fotoğrafçılığına yönelen Tanın Helvacı, geçtiğimiz akşam Cumhuriyet Parkı Sanat Galerisi’nde fotoğraf severlerle buluştu.  ının fotoğraf merakı ile sokak fotoğrafçılığına yönelen Tanın Helvacı, geçtiğimiz akşam Cumhuriyet Parkı Sanat Galerisi’nde fotoğraf severlerle buluştu. Etkinliğine (slayt gösterisi) Kocaeli Bağımsız Fotoğrafçılar Derneği Başkanı Kemal Kaya ve fotoğrafseverler katıldı. Tanın Helvacı, burada Mynmar’da (Diğer adları Burma ya da Birmanya olan Güneydoğu Asya‘da, Andaman Denizi ve Bengal Körfezi kıyısında, BangladeşÇinHindistanLaos ve Tayland arasında yer alan ülke) çektiği fotoğrafları slayt gösterimi ile sergiledi.

‘BABAMIN MERAKI İLE BAŞLADIM’

Fotoğrafla tanışma sürecini de anlatan Fotoğraf Sanatçısı Tanın Yılmaz, “Babam fotoğrafa meraklıydı. Evde fotoğraf makinesi vardı. Fotoğraf sevmemdeki en büyük etken babamın fotoğraf merakı oldu. İstanbul Teknik Üniversitesi’nde fotoğraf sinema kulübün kurdum. O zamanlar amatör olarak fotoğrafçılığa başladım. Daha çok sosyal ve belgesel konulu fotoğraflar çektim. Mühendis olduktan sonra şantiye fotoğrafları çekmeye başladım. Fotoğrafın dijitalleşmesi sonrası merakım bu alana daha çok arttı. Fotoğrafta yeni bir alan olan dijitalleşmeyle beraber2006 yılında İSMEK’te fotoğraf kursuna katıldım” dedi.

FOTOMARATONU ÜLKEMİZE GETİRDİ

İstanbul Fotoğraf Amatörleri Derneği (İFSAK) üyesi de olan Helvacı, “Zaman zaman İFSAK’ta sergi ve slayt gösterimleri yapıyorum.İstanbul’da sayısız sergi açtım, dergilerde yazılar yazdım. Avrupa’da yapılan fotoğrafçıların sosyalleşmesini sağlayan Fotomaraton etkinliklerini, 2015 yılında Türkiye’ye getirdim. İlk fotomaratonu İstanbul’da 2018 yılında yaptım. 2019’da ikincisi yapılan fotomaratonu Türkiye genelinde 3 ilde yaptık. Bu yıl ise 14 Kasım’da İstanbul’da tekrar düzenlenecek. Bu etkinliğin Kocaeli’de yapılması için yerel belediyelerle iş birliği yapmak istiyorum. Kasım ayında yapılacak yarışma için www.photomaraton.com adresinden katılımcılar bilgi alabilir” dedi.

COŞKUN ARAL GELİYOR

Fotoğraf aşkı için gidilmeyen yerlere gittiğini ifade eden Helvacı, “Cezayir, Mısır, Hindistan, Küba, Venedik Karnavalı, İskeçe Karnavalı, Paris, İran, Kuzey Kore gibi ülkelerde birçok yaşama dokundum onları fotoğrafladım. Mynmar’da çektiğim fotoğrafların slayt gösterisini bugün fotoğrafseverlerle paylaşacağım. Ayrıca Fotoğraf Sanatçısı Coşkun Aral 11 Mart’ta Kocaeli Bağımsız Fotoğraf Derneği’nin düzenleyeceği etkinliğe katılacak. Ben de o etkinlikte Kuzey Kore’de çektiğim fotoğraflarımı yine fotoğraf merakı olan insanlarla paylaşacağım” dedi.

TANİN HELVACI’YI TANIYALIM

1956 Hendek doğumlu olan Tanin Helvacı ilkokul, ortaokul ve liseyi Kandıra’da tamamlandı. Ardından İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi’nden 1981 yılında mezun oldu. İstanbul’da Kocaeli yurdundan kalan Helvacı, Kandıra’da yaz aylarında Fotoğrafçı Fazlı Sayın’ın yanında çalıştı. İstanbul Fotoğraf Amatörleri Derneği (İFSAK) üyesi olan Helvacı, Fotomaraton etkinliğini Türkiye’ye getiren isim oldu.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı