Gündem

Heybeliada Yangını İstanbul İçin Büyük Kayıp

Büyük orman yangınları sadece yangın bölgesi için değil, geniş bir bölge için tam anlamıyla bir ekolojik yıkıma neden oluyor.

Heybeliada Yangını İstanbul İçin Büyük Kayıp

Büyük orman yangınları sadece yangın bölgesi için değil, geniş bir bölge için tam anlamıyla bir ekolojik yıkıma neden oluyor.

Yangınlar etkiledikleri bölgede doğal yaşama uzun yıllar boyunca giderilemeyecek zararlar verip bitki türlerinin ve yaban hayatının yok olmasına da neden oluyor.

Heybeliada’da askerlik yaptım. Hetbeliada, Büyükada,Kınalı ve Burgaz adaları İstanbul’un en güzel yerlerinden biridir.Ülkemizi çok sarsan Hebeliada yangını tüm ülkemizde olduğu gibi yüreklerimiz yaktı.

Şahsım olarak Heybaliada çok yakın bildiğim ve askerlik yaptığım bölge,rahmetle andığım bölük komutanım Kd Yzb.Mehmet Koç ile çok sıcak ve güzel  diyoloğum  vardı.

Kendileri ile zaman zaman farklı sohbetlerim oluyordu. Selçuk Çelebi hafta sonları konulardan uzak kalma derdi. En azından Deniz Lisesinin etrafında bir tur at derdi.

Gün çattı o kritik gün geldi. Heybeliada askeri protokolu rahatlıkla kaldığı misafirhanesinde dönemin başbakanı Bülent ulusu, Dz Kuvvetleri Komutanı Nejat Tümer ve Dz.Eğitim.Kom.Tümamiral Cahit Parpucu kalıyorlardı.

Günlerden Pazar  günü sabaha karşı Hebeliada’da büyük yangın çıkıyor.Misafirhane Deniz Lisesinin tam ana giriş kapısına yakın mesafede yangında arka cephede çıkıyor.

TRT yangınla ilgili tüm detayları yayınlıyor. Misafirhanemizde Türkiye’nin en önemli adamları kalıyor. Hemen aklıma Bölüm Komutanımız yorumu aklıma geliyor.

Hemen etrafı kolocan ettim. Bu Protokol yangın mahalini gidip görmek isterler dedim. Tabi ki Deniz Lisesinin içersinden geçerler diye düşündüm.

Geçeceği güzargahı kontrol ettim. Deniz Lisesi içersin de bulunan garaj olarak kullandığımız alanın yanında çıkış kapısı bulunmaktaydı.

Baktım ki pas tutan kapının açılması mümkün değildi. Ben kapı kilidini anahtar olmasına rağmen açamadım. Nöbetci amirine gidip bilgi verdim.

Ancak payıma kocaman fırça yemek düştü. Sen müneccimisin bak işine dedi. Farklı hakaretlerde işittim. Maalesef koca bir yazık..!

Aradan yarım saat geçmedi. Değerli misafirlerimiz harekete geçiyor. Bu yangın mahalini kontrola çıkıyorlar. Garaj yanında bulunan kapının önüne geliyorlar. Kapı tüm zorlamalara rağmen açılamıyor.

Kapı balyozla kırılıyor ve açılıyor. Misafirler yangın mahaline gidiliyor. Teftiş ve denetleme tamamlandığında tekrar geri dönülüyor.

Okul meydanına geliniyor. Hemen Okul Komutanımız Dz  Kdm. Albay Erdoğan Tufan çağrılıyor. Deniz Kuvvetleri Komutanımız Nejat Tümer okul komutanımıza fana bozuk atıyor.

Ertesi sabah mesai başlıyor. Bölük komutanım Mehmet Koç durumu anlattığımda o yerinden kalkıp bana bir sarılması var anlatamam, bana nasıl faydan oldu Selçuk biliyormusun dedi.

Beni hemen okul Komutanımızın makamına götürdü. Ben durumu Okul Komutanıma anlattım. Hemen nöbetci amırini aradılar. Ben bir daha o nöbetci amirini görmedim

Sanırım hemen emekli ettiler. Yıllar sonra köyden bir arkadaşım Foca /İzmir Komanda birliğinde askerlik yaptığını söyledi. Komutanların kim diye söyledim

İlk söylediği isim Tabur Komutanımız Albay Mehmet Koç dedi. Sadece benim kapı komşum dedim. Kartımı verdiğim asker Kartvisitimi  Mehmet Koç Albaya veriyor.

Görev yaptığım askerlik süresinde hafızamda yer alan ender askerlerimden biridir Selçuk Çelebi diyor. Sende Selçuk’un 1/10 olsa bana yetersin.

Deniz Albay Mehmet Komutanım sizi rahmetle anıyorum, Mekanın cennet olsun inşallah.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.