K.B.B
Güncel

Ersoy ; işçilere umut pompalamaya çalışılmıştır

Ersoy, İzmit Belediyesi Bektaş A.Ş ile Genel-İş Sendikası arasında imzalanan sözleşme ile ilgili  değerlendirmelerde bulundu.

        Hizmet-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı İdris Ersoy, İzmit Belediyesi Bektaş A.Ş ile Genel-İş Sendikası arasında imzalanan sözleşme ile ilgili  değerlendirmelerde bulundu.

Ersoy konuya ilişkin yaptığı açıklamada ise şu ifadelere yer verdi; Dün İzmit Belediyesi ile Genel İş Sendikası arasında imzalanan sözleşme bizim ilçe belediyelerinde imzaladığımız sözleşmelerin bir taklididir. Ancak imzalanan sözleşme günlerdir sır gibi  saklanarak işçilere umut pompalamaya çalışılmıştır.

İzmit Belediyesi yönetimi tarafından zorla belediye önüne taşınan işçilere,  diğer ilçe belediyelerinde imzalanan sözleşmelerin kopyası dışında hiçbir şey sunulmamıştır. İzmit belediyesinde çalışan arkadaşlarımız belediye önünde gerçekleştirilen törende bol bol şov, ağlama, karalama ve manipülasyondan başka bir şey görmemiştir. Kocaeli’de 12 ilçe belediyelerin içinde sanki İzmit belediyesi dışında  başka hiçbir belediye bu zammı vermemiş gibi algı ve kurgu oluşturulmuştur.

Bu da yetmezmiş gibi törende “300 milyon bütçesi olan bir belediye başkanımız bu zammı veriyorsa 3 milyar bütçenin başında olursa  ne vereceğini tahmin edemiyorum” ifadeleri ile işçinin ve milletin aklıyla alay etmişlerdir. 300 milyon bütçesi olan İzmit belediyesi’nde, 150 milyon bütçesi olan ilçe belediyelerinde yaptığımız sözleşmeler kadar  zam yapılmadığı ortadadır.

Sözleşme töreninde emekten, işçilikten, işçi bir babanın çocuğu olmaktan dem vurulmuş, ancak sık sık bu sloganları atanların göreve geldiği günden bugüne tazminatsız olarak işten atılan onlarca işçinin çocuklarının da, işçi bir babanın çocukları oldukları ve işsiz aşsız bırakılarak açlığa mahkum edildikleri çabuk unutulmuştur.

Sözleşme töreninde kendileri çok demokrat bir anlayışa ve yönetime sahipmiş gibi , antidemokratik ve baskı rejimi diyerek hükümet eleştirilmiş, ancak 31 Mart yerel seçimlerinden sonra İzmit Belediyesi’ni kazanan CHP’li yönetimin işçiler üzerinde oluşturduğu antidemokratik baskıyı, mobbingi herkes görmüştür. Bu anlayış ve zihniyet yüzünden işçi arkadaşlarımız siyasi düşüncelerinden dolayı haksız yere işten atılmaları ve sürülmeleri bizzat yaşayarak tecrübe etmişlerdir.

Dün İzmit Belediyesinin önünde düzenlenen törende yalnızca işçilerin gözünü  boyamak için  taklit ve algı unsuru olarak belediye yönetimi tarafından yazılıp işçilerin eline tutuşturulmuş pankartlar, şişirilmiş rakamlar vardı. Alınan zam alt alta üst üste konulduğunda ise giydirilmiş ücretin 4.500-TL geçemediği görülmüştür. Bu noktada şunu  ifade etmem gerekir ki bu dönem tüm  belediye şirketleri içinde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanımız Tahir Büyükakın’ın işçilere verdiği ücret artışı ülkemizde diğer illere örnek olmuş ve bu yüksek ücret Kocaeli’de diğer ilçe belediyelerinde bir taban oluşmasına vesile olmuştur. İşçilerin  aldıkları  zam, ilçe belediyelerinde de Türkiye ortalamasının üstüne çıkılmasını sağlamıştır. Burada kazanan şüphesiz ki on bini aşkın belediye emekçileri ve aileleri  olmuştur. Bunun mimarı da Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve  Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’dır. Bu sebeple  ilçe belediyeleri işçileri olarak Büyükşehir Belediye Başkanımıza müteşekkiriz.”dedi.

HİZMET-İŞ SENDİKASI

                                                                                      

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir