Gündem

İkinci durağımız ŞAVŞAT…

Şavşat yeşillikler içinde bir ilçe. Tam bir oksijen deposu olan ilçenin Türkiye’nin en çok orman arazisine sahip ilçesi olduğunu öğrendik.

İkinci durağımız ŞAVŞAT…

Yusufeli ilçesinden sonraki durağımız Şavşat oldu. Şavşat yeşillikler içinde bir ilçe. Tam bir oksijen deposu olan ilçenin Türkiye’nin en çok orman arazisine sahip ilçesi olduğunu öğrendik. Yeşilin her tonunu görebileceğiniz Şavşat adeta cennetten bir köşe. Gün boyu gezme tanıma imkanı bulduğumuz Şavşat’ın en dikkat çeken yerlerinden biri de Karagöl’ü.

Gezerken bir bilgi daha edindik, tabiatıyla, yeşiliyle, ormanıyla tam bir oksijen deposu olan Şavşat’ın aynı zamanda bir huzur ve güvenlik beldesi de olduğu bilgisini aldık. Şavşat ülkemizde cezaevinin olmadığı, on yedi kentinden biriymiş. Şavşat’ta geceledikten sonra otobüsümüze binerek durağımıza doğru hareket etti.

BORÇKA’dayız…

Şavşat’tan otobüsümüze bindikten sonra yağmurlu bir yolculuğun ardından yine yeşillikler içindeki Borçka’ya ulaştık. Orada bizi Belediye Başkanı Ercan ORHAN bekliyordu. Güzel bir mekanda ağırladı bizi. Yağmur durmadan yağıyordu ama yine de Borçka’nın güzelliklerini görme imkanımız oldu. Fındık ve çay üretimi ile geçimlerini sağlayan mert insanların diyarı olduğunu rahmetli kayınpederimden defalarca dinlediğim Borçka’yı gezip görme imkanım oldu. Kayınpederimin köyü de Borçka merkeze çok yakın bir tepe üzerindeymiş gösterdiler. Oraya doğru duamı da okuyup kayınpederimi rahmetle andım. Daha sonra Borçka’dan ayrıldık.

ARTVİN merkez…

Artvin merkeze gelince önce hediyelik eşyaların satıldığı sokağa girdik. Artvin anıları olarak evimde kalacak birkaç hediyelik obje aldıktan sonra Valiliğin bizim için görevlendirdiği rehberimiz eşliğinde Artvin Gastronomi Müzesini gezdik. Köylerden topladıkları tarihi mutfak eşyalarından güzel bir tarihi müze oluşturmuşlar. Müzenin görevlisi şu anda eksik olduğunu, birçok eşya ve malzemelerle daha da zenginleştirileceği bilgisini verdi bize. Müzenin gezilmesinden sonra grubumuz ikiye ayrıldı. Bazı arkadaşlarımız Vali’yi ziyarete giderken, biz de Atatepe’ye çıktık. Artvin merkezdeyken uzaklarda, tepede, dumanlı dağların üzerinde gibi görünüyordu Atatepe.

Atatepe’de Dünyadaki en büyük Atatürk heykeli olan yapı, 22 metre uzunluğunda ve 50 ton ağırlığındadır. 2011 ve 2012 yılları arasında Sıtkı Kahvecioğlu Vakfı tarafından yaptırılmış olan yapı, 2016 yılında Artvin Belediyesine devredilmiştir. Heykelin de yer aldığı Atatepe kompleksinin açılışı 2017’de gerçekleşmiştir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.