Sağlık

İngiltere’deki aşılamada kimlere öncelik tanınacak?

Takip Et    

Birleşik Krallık hükûmeti, Pfizer ve BionTech ortaklığıyla geliştirilen Kovid-19 aşısından haftaya 800 bin doz temin edileceğini duyurdu. Bu aşı için 40 milyon dozluk sipariş verilirken Büyük Britanya, 340 milyon dozluk aşıya erken ulaşacak. Aşıda öncelik kimlere verilecek?

KOCAELİ HABER DÜNYASI

Birleşik Aşılama ve İmünizasyon (Bağışıklama) Komitesi tarafından aşılamada öncelikli grupları tavsiye ettiği rapor, dün yayımlandı. Detaylı bilgiler içeren raporda, öncelik grupları iki fazla birleştirildi. Raporda, ölümlerin azaltılması için sağlık riski taşıyan kişilerin öncelikle aşılanması gerektiği kaydedildi.

İlk faz çalışmalarında öncelikli gruplar

Aşılamanın ilk fazında birinci öncelik, bakımevindeki yaşlılar ve bakımevi personelleri. Aşılamanın ilk döngüsünde, bakımevindekilerini takip eden grup, 80 yaşındaki bütün kişiler ve onların bakıcıları.

İlk faz, Kovid-19 aşısının güvenirliği ve etkililiği hakkında ek veriler sunacağı bunun da daha az riskli gruplara uygulanma aşamasında temel bir düşünce oluşturacağı belirtildi.

Üçüncü sırada 75 yaş ve üstündeki kişiler, dördüncü sırada 70-75 yaşları arasındaki klinik durumu zayıf kişiler yer aldı. Ortak Komite tarafından dün önerilen rapora göre beşinci sırada 65 yaş ve üzeri tüm kişiler, altıncı sırada 16-64 yaş grubu arasındaki kronik rahatsızlığı veya ölüm riski yüksek olan tüm kişiler geldi.

Aşıda öncelik tanınacaklar arasındaki yedinci sıradaysa 60 yaş ve üstü grup yer aldı. Bu grubu sırasıyla 55 yaş ve üstü, 50 yaş ve üstü izledi.

Bu grupların yeni tip koronavirüs kaynaklı ölümlerin yüzde 99’unu oluşturduğu not düşüldü.

İkinci aşama: Meslek grupları

Aşılama döngüsünün ikinci aşamasında, kamu çalışanları gibi bulaş olma riski daha yüksek olanların aşılanması hedefleniyor. Böylece hastaneye yatışlar daha da azaltılacak.

İkinci fazda aşılanmaya geçilecek meslek grupları:

  • İlk yardım ekipleri,
  • Askerler,
  • Adalet kurumlarında görevliler,
  • Öğretmenler,
  • Taşımacılık sektöründeki personeller,
  • Nakliye işçileri,
  • Pandemide müdahale için görevlendirilen çalışanlar.

 

 

Takip Et    

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı