Dijital GazeteEkonomiGündemSektörelŞirketler ve İş DünyasıTeknolojiTürkiye

İnoSuit ihracatta katma değer yaratmaya devam ediyor

Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından yürütülen İnoSuit – İnovasyon Odaklı Mentorluk Programı kapsamında düzenlenen İnoSuit Odağında Kurumsal İnovasyon Yönetimi İzmir Toplantısı, Ege İhracatçı Birlikleri’nde gerçekleştirildi.

TİM Yönetim Kurulu ve TİM İnovasyon Komitesi Üyesi Birol Celep, burada yaptığı konuşmada, Türkiye’nin 2021 yılında Küresel İnovasyon Endeksi’nde 41’inci sırada yer alarak ilk kez en inovatif 50 ülke arasına girmeyi başardığını vurguladı.

Celep, bu başarıda İnovasyon Geliştirme Programları’nın payı çok büyük olduğunu bütün paydaşlarla oluşturulan ortak akılla, geleceğe daha güçlü adımlar attıklarını söyledi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi olarak 2016 yılında başlayan İnoSuit programının ülkenin ihracat gücünü yüksek katma değerli üretimle arttırmayı, özgün ve bilimsel bir yaklaşımı hedeflediğini anlatan Celep, ”Ülkemizde inovasyon yönetimiyle üniversite-sanayi işbirliği konularında yetkinliği bulunan üniversitelerimiz ve akademisyenlerimizle kurumsal inovasyon sistemlerini oluşturmayı hedefleyen ihracatçı firmalarımız eşleştirildi. Programımız, firmaların ölçek, ihracat potansiyeli, katma değerli ürün odağı ve inovasyon kapasitesine göre İnoSuit Hazırlık, İnoSuit Genel, Katma Değer Odaklı İnoSuit ve İnoSuit İhracat Şampiyonları olmak üzere 4 kulvarda yapılandırıldı.” dedi.

Celep, yeni programla TİM ve İhracatçı Birliklerinin destek oranının yüzde 25’ten yüzde 50’ye yükseltildiğini, 2016 yılı Kasım ayından bu yana 12 dönemin başladığını, 52 ilden toplam 612 firma başvurusu alındığını, programın başlangıcından bu yana 63 ildeki 144 üniversiteden 988 mentor başvurusu alındığını anımsattı.

Tamamlanan 9 dönemde toplam 25 bin 520 saat mentorluk hizmeti verildiğini dile getiren Celep, şöyle konuştu:

”Program başlangıcından şu ana kadar İzmir’den 62 firma başvurusu alındı, 48 firma eşleştirildi. Ege İhracatçı Birlikleri’ne baktığımızda ise 54 firmamızın başvurusu alındı, 23 firmamız eşleştirildi ve 13 firmamız programını başarıyla tamamladı. Ege İhracatçı Birlikleri üyesi firmalar arasından en fazla başvuru ağaç ve orman ürünleri ve makine ve aksamları sektörlerinden yapıldı. Kendi firmamı da İnoSuit Programına yönelttim ve iki dönemi başarıyla tamamladık. Program boyunca İzmir’den 75 mentor başvurusu alındı. 35 mentor eşleştirildi. Ayrıca Tokat gibi bazı Anadolu illerinde inovasyon ekosistemi oluştu. Bu sistem sayesinde Anadolu’dan katılımlar arttı. Programla bir firmamız inovasyon harcamalarının ciroya oranını 3 katına çıkardı. Bir firma hibelerden sağlanan bütçenin toplam inovasyon harcamasına oranını yüzde 50’ye çıkardı. Bir firma inovasyon projelerine aktif katılım gösteren çalışan sayısını iki katına çıkararak 300’e yükseltti. Dış paydaşlarla ortak yapılan ürün geliştirme proje sayısı bir firmada iki katına çıktı.”

Celep, programı tamamlayan firmaların yenilikçi fikir sayısının, yenilikçi fikirlerden projeye dönüşen fikir sayısının, başarıyla tamamlanan inovasyon projeleri sayısının, inovasyon etkinliklerine ve fikir üretme süreçlerine yüksek sayıda katılım gösteren firma çalışanı sayısının, inovasyon projelerine aktif katılım gösteren çalışanların sayısının, dış paydaşlarla ortak yapılan ürün geliştirme projeleri sayısının, hibe destekli inovasyon projelerinin sayısının, hibelerden sağlanan bütçenin toplam inovasyon harcamasına oranının, inovasyon harcamalarının ciroya oranının, yeni ürün satışlarının ciroya oranının, inovasyon gelirinin inovasyon harcamalarına oranının, patent sayısında yüksek bir ivme kaydettiğini duyurdu.

Ortalama 1,5 dolar seviyesinde olan ihracatın kilogram fiyatınının inovasyon, Ar-Ge ve tasarımla 3 dolar ve üstüne çıkarabileceğine değinen Celep, ”Türkiye’nin ihracatında katma değerli ürün ihracatının payı yüzde 4 seviyesinde. Bu oranı hızla yüzde 25’e çıkarmamız gerekiyor. İnovasyon mühendislerle veya bilim insanlarıyla ya da yeni ürün geliştirme bölümleriyle sınırlı bir olgu değildir. Süreçlerle de inovasyon yapılabilir. Farklılık, değişim dediğimiz şey çığır açıcı bir boyutta ya da günlük bir gelişimle de olabilir. Yeni dönemde İnoSuit – İnovasyon Odaklı Mentorluk Projesi’ne firmalarımızın yoğun katılımını bekliyoruz.” ifadesini kullandı.

Celep, İnoSuit programında 6 boyutlu bir kurumsal inovasyon yönetimini gerçekleştirdiklerini belirterek, ”İnovasyonun stratejik altyapısı, inovasyonun yönetişim altyapısı, inovasyonun kültürel altyapısı, fikirden uygulamaya projelendirme, açık inovasyon ve işbirlikleri, inovasyonun finansmanı ve değerlendirme olarak sıralayabiliriz. Bunun sonucunda da sürdürülebilir inovasyon performansı ortaya çıkıyor.” diye konuştu.

TİM Strateji, İnovasyon ve Girişimcilik Şubesi’nden Gülçin Yetkin de odaklı İnoSuit programı idari ve finansal süreçlerle ilgili sunum yaptı.

Odaklı İnoSuit programına katılan Jantsa OPEX Yöneticisi Yalçın Yür ile Jantsa Kalite Güvence ve Yönetim Sistemleri Müdürü İlknur Tok firma deneyimlerini paylaştı.

Katma Değer Odaklı İnoSuit kulvarında çalışmalarını sürdüren, ikinci dönemine devam eden Kent Kart Ar-Ge İnovasyon Bölüm Yöneticisi Dilek Çetin Tulazoğlu, Kent Kart Teknik Genel Müdür Yardımcısı Sezai Çam tecrübe paylaşımını yaptı.

Programın mentorlerinden dijital dönüşüm ve inovasyon etkileşimiyle ilgili sunum yapan İzmir Ekonomi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Gençer, İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin dijital dönüşüm ölçeği boyutlarını, müşteri ilişkileri ve pazarlama operasyonları, siber güvenlik, veri yönetimi araçları, dış ortam, insan kaynakları, yatırım ve finans operasyonları, lojistik ve tedarik zinciri operasyonları, organizasyonel, ortaklık ve paydaşlar, ürün geliştirme süreci, üretim operasyonları, strateji, teknolojik kaynaklar ve üst yönetim olarak sıraladı.

Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.