K.B.B
Hizmet İş
Ekonomi

İnsanı Yaşatki, Devlet Yaşasın

Virüsün ülkemize girişi yaklaşık 14 ay oldu. Hükümet  bu 14 aylık süreçte çeşitli  yardım adı altında esnaf destek paketleri açıkladı.

Destek olmayan destekler?

Virüsün ülkemize girişi yaklaşık 14 ay oldu. Hükümet  bu 14 aylık süreçte çeşitli  yardım adı altında esnaf destek paketleri açıkladı.

Bunlar gelir kaybı desteği 1.000 TL ( esnaf bu paranın üstüne ekleyip anca bağkurunu ödedi)

kira kaybı desteği  750-500 TL ( alanlar oldu hala alamayan uğraşanlar var)

25 bin destek halkbank ( maalesef esnafın bu dönemde sicili bozuldu ve bir çok esnaf bu krediyi kullanamadı)

Ciro kaybı desteği % 3 ( maalesef % 80 esnaf bu krediden şartların ağır olması sebebi ile kullanamadı)

Kısa ödenek ( sadece çalışanları kapsadı ve küçük esnafa zaten iş yeri kapalı olduğu için çok işe yaramadı.genelde büyük şirketlere yaradı)

KGF kredi ( % 80 devlet garantisi olan bu 1 yıl ötelemeli krediden sadece zenginler yaralandı.

Hiç bir esnaf bundan yararlanmadı)

Kosgeb kredisi ( esnafa ilaç olacak bu  son açıklanan kredide maalesef şartları ağır olduğundan hemen hemen hiç bir esnaf yararlanamıyacak)

Kocaeli sağlıklı yaşamı destekleyen kantin işletmecileri esnaf derneği başkanı Aykut Sunar yaptığı açıklamada ;Devletimizin şu ana kadar esnafa yaptığı destek paketlerinin çoğunun destek olmayan destek paketleri olduğunu söyledi.

Zira esnafın bu pandemiden  çok olumsuz etkilendiğini  ve bir çok esnafın sicilinin  bozuk olduğu için bu desteklerden bir çoğundan zorda olan esnaf değil parası olan zenginlerin yararlandığını ifade etti. Sayın Cumhurbaşkanına burdan bir kez daha sesleniyoruz.

İnsanı Yaşatki, Devlet Yaşasın

sözünden anlaşıldığı gibi Sayın Cumhurbaşkanımızı sanırım at gözlüğü takmış düşenin halinden anlamayan bürokrat ve havarileri ve duyarsız bakanlar ve danışmanlar yanlış yönlendiriyor.

Aksini düşünmek bile istemiyorum ama şu ana kadar yapılan şeyler zor durumda olan esnafa hiç bir yarar sağlamamaktadır.

Acilen zor durumda olan esnafımıza sicile bakılmaksızın şartsız destek yapılması gerekmektedir.

Başkan Aykut Sunar

Çözüm önerilerimizi ilgili at gözlüğü takmış bürokrat bakan ve danışmanlarınız ve teşkilatınız sağlıklı bir şekilde sizlere iletir temennizi ile aşağıda Esnafa Destek önerilerimizi bilgilerinize sunuyoruz..

1: Son açıklanan kosgeb 3 yıl ödemesiz kredi paketinin sicile ve şartlara bağlı olmadan esnafa hemen verimesi

2:  31 ekim 2020 ye kadar olan vergi  ve sigorta taksitlendirmelerinin pandemi sonuna kadar uzaması  ve taksitlerinde pandemi sonrasında başlatılması

3:Gelir kaybı desteği ve kira desteğinin  pandemi bitene kadar devam etmesi

4: Halkbankasından kullandırılan esnaf kredilerinin taksitlerinin pandemi bitimine kadar uzatılması

5: Esnafın özel bankalardan kullandığı kredilerin taksitlerinin pandemi bitimine kadar ötelenmesi

6: Bağkur ödemelerinin pandemi bitimine kadar dondurulması

7: Büyük şehir 41 kart yardımlarının  Pandemi bitene kadar devam etmesi( başkanımızın gerekirse yatırım yapmam yardım yaparım sözüne çok yakışır)

eğer esnafa destek olmayan destek değilde gerçekten esnafa destek olmak istiyorsanız yukardaki ve benzer şeyleri hemen hayatta geçirmeniz gerekmektedir.

Bu sosyal devlet olmanın gereğidir.bir salgından geçiyorsak ve iş yerlerimiz kapatılıyorsa göstermelik yardımlar değil bu süreçte esnafın hayatını idame ettirecek yardımlar yapmak şarttır.

Acaba merak ediyoruz esnafa bu ağır şartları olan göstermelik yardımları hazırlıyanların  bu süreçte kendi aylıklarının biz insaflı olalım yarısını kessek acaba ne yaparlar..biz söyliyelim cevabını. avazı çıktığı kadar bağırırlar açız diye

araya son olarak kendi mesleğimizle ile ilgili bir sorunuda sayın milli eğitim bakanı ve onun at gözlüğü takan bürokratlarına söylemek istiyoruz.Açık olan okullara öğrenciyi mecbur tutmadığınız için en fazla 15 öğrenci gelirken  kantinci esnafına açmassan sözleşmen fesh olur demek hangi vijdana sığar..Bu kararı alanları ALLAH’a havale ediyor;

Tüm kamuoyuna sorunlarımızı saygılarımızla sunuyoruz…

Kocaeli sağlıklı Yaşamı Destekleyen Kantin İşletmecileri (Saykider) Esnaf Derneği

 

Başkan Aykut SUNAR

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir