Siyaset

“İşçi ölümlerinde birinci sıradayız”

Takip Et    

İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, yılın ilk 10 ayında bin 736 işçinin yaşamını yitirdiğini kaydetti. 4 Aralık Dünya Madenciler Gününü kutlayan Türkkan, madencilerin kuralsız, güvencesiz ve denetimsiz çalıştırıldığını kaydetti.

Avrupa’daki işçi kazalarında Türkiye’nin ilk sırada yer aldığını dile getiren Kocaeli Milletvekili, çalışırken Kovid-19’a yakalanan işçilerden 368’inin hayatını kaybettiğini aktardı.

İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan:

Ekmeğini yerin binlerce metre altından çıkaran, emek ve alın terinin timsali madencilerimizin Dünya Madenciler Günü’nü kutluyorum. Bu uğurda yaşamını yitiren tüm madencilerimizi rahmetle anıyorum. Tüm maden emekçilerine ve ailelerine sağlıklı ve mutlu bir yaşam diliyorum.

Maden işçilerimiz, kuralsız, güvencesiz, denetimsiz çalışmaya ve toplu ölümlerin gölgesinde kalmaya devam ediyor. Avrupa’da işçi kazalarında, maalesef, 1’inci sıradayız. İş Güvenliği Meclisinin yayınladığı rapora göre Türkiye’de 2020 yılının ilk on ayında 1.736 işçi hayatını kaybetti. Son sekiz ayda, pandemi sürecinde, çalıştığı yoğun şartlar nedeniyle 368 işçi Covid-19 yüzünden hayatını kaybetti. İnsan yaşamına değer verilmemesi ve bir türlü alınmayan tedbirler yüzünden bu korkunç rakamlar azalacak gibi gözükmüyor. Hükûmeti iş ve işçi güvenliği için daha ciddi tedbir almaya ve konuya önemle eğilmeye davet ediyoruz.

Takip Et    
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı