Dijital GazeteGündemPolitikaTürkiye

İYİ Partili Yokuş: “KKTC’nin dışlanması kabul edilemez”

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, 9-18 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek olan İslami Dayanışma Oyunları’nda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)’nin İslam Oyunları’na dahil edilmemesini hakkında eleştiride bulundu.

 İslami Dayanışma Oyunları’nda, KKTC’nin İslam Oyunları’na dahil edilmemesini eleştiren Yokuş, “Kıbrıs kanımızla, canımızla, milli bir mücadeleyle vatan yaptığımız yavru vatanımızdır. Kıbrıslı Türk Gençlerinin sportif olarak ambargoları aşması noktasında çok önemli bir adım olacak “İslam Oyunları” gibi uluslararası spor organizasyonlarına KKTC’nin dahil edilmemesi büyük bir utançtır.” ifadesini kullandı.

KKTC’ye herkesten önce Türkiye’nin önayak olması, İslam dünyasına kardeşliğini göstermesi gerektiğini savunan Yokuş, “Spor, evrensel bir dostluk mücadelesinin, tüm dünyanın birbiriyle bağ kurduğu kültür ve kabiliyetin sergilendiği önemli bir arenadır. Dünyanın en büyük Spor Organizasyonu olan 2020 Tokyo Olimpiyatlarına bırakınız müstakil devletleri; ülkecik, adacık, beldecik ve kantonlar bile dahil edilirken biz KKTC’yi hem de bizim düzenlediğimiz bir organizasyona sığdıramadık.” dedi.
 

KKTC, 1980 İzmir İslam Oyunları’nda vardı, 2022 Konya İslami Dayanışma Oyunları’nda yok!

Kıbrıs, İzmir’de gerçekleştirilen 1. İslam Oyunlarına katılmış olduğunu belirten Yokuş, “Söz konusu oyunlarda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kıbrıslı onlarca sporcu ile temsil edilmişti. Konya’da gerçekleştirilecek 5. İslam oyunlarına KKTC’nin katılmaması Türkiye’yi yönetenlerin beceriksizliğinin göstergesidir. Daha önemlisi bu hususta ne Gençlik ve Spor Bakanlığı ne de Uluslararası İslami Dayanışma Spor Federasyonu (ISSF) bir açıklama yapma gereği duymamışlardır. Bunun adı vurdumduymazlıktır. Samimiyetsizliktir. Daha ötesi KKTC’yi yok saymaktır.” şeklinde konuştu.

“Protokolde var icraatta yok”

Yokuş, “1 Haziran 2022’de KKTC ile Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti arasında imzalanan “Gençlik ve Spor Alanında İş Birliği Protokolü” kapsamında Türkiye Cumhuriyeti’nde düzenlenecek uluslararası etkinliklere KKTC tarafının da davet edileceği maddesi olmasına rağmen Konya’da İslami Dayanışma Oyunlarına KKTC davet edilmemiştir.” diye konuştu.

Yokuş, konuşmasında şu soruları yöneltti:
– Gençlik ve Spor Bakanlığı KKTC ile yaptığı protokolün gereğini neden yerine getirmez?
– KKTC bir İslam ülkesi olmasına rağmen Konya’da İslami Dayanışma Oyunlarına neden katılamaz?
– KKTC bir Türk Devleti olmasına rağmen Türkiye Cumhuriyeti sınırları içindeki bir organizasyona neden dahil edilmez?

Konya Milletvekili Yokuş, “9-18 Ağustos 2022 tarihleri arasında Konya’da düzenlenecek olan İslami Dayanışma Oyunlarına KKTC bir İslam Ülkesi olarak katılamıyor. KKTC bir Türk Devleti ama Türkiye Cumhuriyeti’nde düzenlenen bir organizasyona dahil edilmiyor.” diyerek, bu konuda Gençlik ve Spor Bakanı Muharrem Kasapoğlu’na KKTC’nin neden İslami Dayanışma Oyunlarının dışında bırakıldığını bir soru önergesiyle sordu.

5. İslami Dayanışma Oyunlarının Konya’da yapılmasının hem Konya’nın hem de ülkenin tanıtımı açısından önemli olduğuna vurgu yapan Yokuş, “Bu tür organizasyonlar İslam Ülkeleri arasındaki dayanışmaya önemli katkı sağlayacaktır. İslami Dayanışma Oyunlarının ülkemiz, milletimiz ve İslam Ülkeleri adına güzel geçmesini diliyor, 56 İslam Ülkesi adına katılacak tüm sporculara başarılar diliyorum.” ifadesinde bulundu.

Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.