BelediyeDijital GazeteHizmetSektörelUlaştırmaYaşamYerel

İzmir Büyükşehir Belediyesi UKOME kararına dava açıyor

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı,  Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) hakkında “hakkını kötüye kullanımının tespiti davası” açacağını duyurdu.

İzmir’de, Büyükşehir Belediyesi’nin ilgili daire başkanlıkları, toplu ulaşım kuruluşları, kentteki kamu kurumları ile bireysel toplu taşımacılık kuruluşlarının temsilcilerinden oluşan UKOME, son toplantısında da toplu ulaşım tarifesinde yapılmak istenen güncellemeyi oy çokluğuyla reddetti.

Son üç yılda akaryakıt maliyetinin üç kat, elektrik maliyetinin ise beş kat arttığına dikkat çeken İzmir Büyükşehir Belediyesi, UKOME kararını mahkemeye taşıyacağını duyurdu.

2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı’nda uygulanması önerilen öğrenci taşıma fiyat tarifesi oy çokluğuyla; İzmir Minibüsçüler Esnaf Odası üyesi taşımacıların fiyat tarifelerinin güncellenmesi talebi oybirliğiyle kabul edildi. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin, toplu ulaşım tarifelerinin güncellenmesi talebi ise geçen ayki toplantıda olduğu gibi yine oy çokluğuyla reddedildi.

Artan akaryakıt ve enerji maliyetlerine rağmen aylardır tarife artışı yapılmaması nedeniyle kamu zararına uğrayan İzmir Metro AŞ, İZDENİZ ve İZULAŞ yönetimleri de UKOME kararının iptali davası açacağını belirtti.

Başkan Soyer göz göre göre kamu zararı yaratıldığına dikkat çekerek, “Buna daha fazla seyirci kalmayacağız.” dedi.

Ret oyu kullanan kurum temsilcileri tarafından dile getirilen, “30 büyükşehir arasında en yüksek ücretin İzmir’de olduğu” iddiasının gerçek dışı olduğunu belirten Başkan Soyer, karşılaştırmanın üç büyükşehir arasında yapılması gerektiğini vurguladı.

Başkan Soyer, toplam hat uzunluğu 5-6 kilometreyi bulmayan şehirlerle çok uzun mesafelerde taşımacılık yapılan üç büyük şehirdeki maliyetlerin kıyaslanamayacağını söyledi.

“Sübvansiyon 4 milyar TL’yi bulacak”

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin halkın menfaatlerini korumakla görevli olduğunu vurgulayan Başkan Soyer, “Türkiye’de eğer akaryakıta yüzde 266 zam yapılmışsa ve İzmir Büyükşehir Belediyesi toplu ulaşımda bu zammın gereğini yerine getirerek bir ücret belirleyemiyorsa o takdirde ortaya çıkacak zarar İzmir halkının zararıdır. Kamusal toplu taşımacılık hizmeti, adından da anlaşılacağı üzere kar amaçlı değildir.” ifadesini kullandı.

“Siyasi farklılıklar düşmanlığa dönüşmemeli”

Başkan Soyer, UKOME’deki kurum temsilcilerine bir sitemi olamayacağına dikkat çekerek,  “Temsil ettikleri komutanları, daire başkanları, genel müdürleri var. Aslında bir siyasi iradeyi temsil ediyorlar. Ama onlardan rica ediyorum. Farklı siyasi görüşlerimiz olabilir, çok normal. Buna saygı duyuyorum. Ama bu siyasi görüş farklılıklarının bir düşmanlığa dönüşüyor olması çok üzücü. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin acze düşmesi, toplu ulaşım yapamayacak noktaya gelmesi, bu şehirde yaşayan tüm kurumlar için çok büyük bir zafiyet anlamına gelir. Buna izin verilmemeliyiz.” şeklinde konuştu.

“Son sözler İzmir halkına”

Toplantı çıkışında bir değerlendirme yapan Başkan Soyer, yaşanan durumdan artık İzmirlilerin bilgisi olması gerektiğini vurgulayarak, “Kimse zam yapmak istemez. Biz de istemeyiz. Yarın hükümetin kentteki temsilcileri çıkacak, bu konu üzerinden siyaset yapacak. Mevcut ekonomik şartlar ışığında, artan maliyetler nedeniyle, toplu ulaşım hizmetinin ve Büyükşehir’in diğer tüm hizmetlerinin sürdürülebilirliği için artış yapmak zorundayız.” dedi.

Başkan Soyer, “Biz, aylardır toplu ulaşım tarifesinde yüzde 30-40’lık artışı yapamaz durumdayız. Siyasi saiklerle kilitlenmiş durumdayız. Hakkımızı, İzmirlilerin hakkını mahkemede arayacağız. Takdiri hemşerilerime bırakıyorum.”ifadesinde bulundu.

“Yolcu başına sübvansiyon ayda 508 TL”

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Başkan Tunç Soyer’in göreve başladığı Mart 2019’dan bu yana ekonomik ve konforlu toplu ulaşım için de yatırımlarına hız kesmeden devam etti.

Başkan Soyer’in talimatıyla hayata geçirilen Halk Taşıt uygulaması ile sabah ve akşam belirli saat dilimlerinde yüzde 50 indirimli toplu ulaşım imkanı sağlandı. Aktarma süresi 90 dakikadan 120 dakikaya çıkarıldı.

Bu süreçte; yapılan tüm yeni toplu ulaşım tarifeleri, hükümetin açıkladığı temel göstergelerin altında artış oranları ile belirlendi. Nisan 2019’da 3 TL olan tam biniş ücreti, bugün itibariyle 6,5 TL oldu.

Büyükşehir’den her binişe 11,52 TL destek

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı toplu ulaşım kuruluşları, ücretli ve indirimli biniş yapan yolcuların yanı sıra yasalarla belirlenmiş kişileri, bazı meslek ve yaş gruplarını ücretsiz taşınıyor.

2019 yılında bir ücretli binişin maliyeti 5 TL idi. Bir ücretli binişten sağlanan hasılat 1,82 TL idi. İzmir Büyükşehir Belediyesi, aradaki 3,18 TL’yi sübvanse ediyordu. Bugün itibariyle bir ücretli binişin maliyeti 14,64 TL oldu. Bir ücretli binişten sağlanan hasılat ise 3,13 TL.  Dolayısıyla İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yolcu başına desteği  yüzde 262 artışla 11,52’TL’ye yükseldi.

Bir yolcunun, günde en az iki biniş yaptığı ve ayda ortalama 22 iş günü toplu ulaşım araçlarını kullandığı düşünüldüğünde; İzmir Büyükşehir Belediyesi bugün itibariyle her yolcu için ayda 506.88 TL sübvansiyon sağlıyor.

Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir