Kocaeli Haber Dünyası

Kadın Hakları Günü

Kadınların seçme ve seçilme hakkının elde edildiği yıldan sonraki ilk seçimde 17 kadın milletvekili girmiş TBMM’ye, Meclis’in yüzde 4.5’i kadınmış.

Kadın Hakları Günü
Halil Küçükparlak( halilkucukparlak@hotmail.com )
06 Aralık 2022 - 13:29

Kadın Hakları Günü

5 Aralık tarihi her yıl ülkemizde Kadın Hakları Günü olarak kutlanır.

“Neden 5 Aralık Kadın Hakları Günü olarak kabul edilmiş?” bazılarımız biliyor ama ben buradan bir kez daha yazayım. Türkiye Cumhuriyeti’nde kadınlara seçme ve seçilme hakkının verildiği tarih olan 5 Aralık 1934 tarihi ülkemizde “Kadın Hakları Günü” olarak kutlanır.

O dönemde Avrupa’daki bazı gelişmiş ülkelerde bile kadınların bu hakkı bulunmazken, Türkiye bu adımı kararlılıkla atmış. Gelişmişliğin kalesi olarak adlandırılan, insan hakları savunucusu olduğunu bas bas bağıran birçok Avrupa ülkelerinden önce kadınlarımız kurtarıcımız Mustafa Kemal Atatürk’ün sayesinde bu hakkı elde etmişler. Aziz atamız bu hakkı kadınlarımıza armağan etmiş.

Dünyanın birçok ülkesinden erken elde etmiş bizim kadınlarımız seçme ve seçilme hakkını. Hepsini yazmaya yerim yetmez ama mesela…

Fransız ve Belçikalı kadınlar, 1944 yılında seçim hakkını elde etmişler.

Dünyanın en medeni, en gelişmiş ülkesi olarak kabul edilen İsviçreli kadınlar ülke çapında bir seçim hakkı için 2 Şubat 1971 tarihine kadar beklemek zorunda kalmışlardır.

Görüldüğü gibi kadınlarımız diğer ülkelerin birçoğundan daha önce aziz atamız sayesinde bu hakkı elde etmişler.

Bu yüzden ülkemin kadınları Atamıza günde beş vakit dua etse bile hakkını ödeyemezler. “Ben Atatürk’ü sevmiyorum, şeriat istiyorum” dedikten sonra son model cipine binip giden türbanlı kızcağız bir düşünsün bakalım. Şeriatla yönetilen Suudi Arabistan’da kadınlar 2018 yılında ehliyet alma ve araç kullanma hakkı elde etmişler.

Bu haklarını diğer milletlerden önce elde eden kadınlarımızın zaman içinde daha fazla geliştirmesi gerekti. Yani her ortamda daha fazla temsil edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Mademki nüfusumuzun ortalama yarısı kadınsa; gerek TBMM’nin, gerekse belediye meclislerinin de yarıya yakınının kadın olmalıdır. Ama öyle mi acaba diye araştırdım bu yazıyı yazmadan önce.

Kadınların seçme ve seçilme hakkının elde edildiği yıldan sonraki ilk seçimde 17 kadın milletvekili girmiş TBMM’ye, Meclis’in yüzde 4.5’i kadınmış.

Daha sonraki yıllarda sayılar değişmiş, oranlar biraz daha artmış. Şu andaki son Meclis’te kadınlar 101 milletvekili ile yüzde 17.4 oranında temsil ediliyorlar.

Yani geçen bunca seneye rağmen yüzde 4.5’ten yüzde 17.4’e yükselebilmiş Meclis’teki kadın oranı.

Diğer birçok ülkelerde kadınlar seçme ve seçilme hakkını bizden sonra elde etmişler ama onların Meclis’lerinde temsil oranları ne olmuş peki?

Birkaç örnek vereyim.

Bu konudaki rekor Ruanda’da, bu Afrika ülkesinin Meclislerinin yarıdan fazlası yüzde 61’i kadın.

İsveç’te yüzde 47.3

Finlandiya’da yüzde 41.5

İspanya’da yüzde 41.1

Norveç’te yüzde 40.8

Fransa’da yüzde 39.7 böyle sıralanıp gidiyor.

Ülkemiz Türkiye ise, kadın milletvekili oranında dünyadaki 192 ülke içinde 117’nci sırada yer alıyor.

Ülkeyi yöneten Bakanlar Kurulu’nda kadın temsili ise sadece Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı olarak tek kalıyor genelde. Bazen arada bir kadın bakan daha oluyor ama nadiren, istisna olarak kalıyor.

Kadınlarımızın 5 Aralık Kadın Hakları Günü’nü yürekten kutlarken, Meclis’te mutlaka daha fazla sayıda ve oranda temsil edilmeleri gerektiğini düşünüyorum. Eğer Meclis’in yarısını veya yarıya yarınını kadınlar teşkil etse, hem daha sağlıklı yasalar çıkacağını, hem de Meclis’te haberlerde görüp üzüldüğümüz kavgalar, yumruklaşmalar, küfürleşmeler olmayacağını düşünüyorum. Yasa yerine birçok Kanun Hükmünde Kararname çıkarılarak adeta Kararnamelerle yönetilen ülkemizdeki Bakanlar Kurulu’nun da mutlaka yarısının kadınlar teşkil edilmesi gerektiği kanaatindeyim.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Copyright © 2023. Kocaeli Haber Dünyası Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.