Gündem

Kantincilerden Cumhurbaşkanına Çağrı

Kocaeli Sağlıklı yaşamı destekleyen kantin işletmecileri  esnaf derneği (SAYKİDER) başkanı Aykut Sunar artık dayanacak güçümüz kalmadı

 

Kantincilerden Cumhurbaşkanına Çağrı

Kocaeli Sağlıklı yaşamı destekleyen kantin işletmecileri  esnaf derneği (SAYKİDER) başkanı Aykut Sunar artık dayanacak güçlerinin kalmadığını ve kantin işletmecilerinin gelir olarak açlık sınırının altına düştüğünü söyleyerek açıklamalarda  bulundu

Tüm ülkeleri etkisi altına alan ve 2020 mart ayı ile birlikte ülkemizi de etkileyen Covid-19 salgını, meslek olarak en çok  kantin işletmecilerini etkilemiştir. yaklaşık bir yıldır süren ve devam etmekte olan  bu salgında  kantin işletmecileri maalesef yeterli desteği alamamıştır. bu süreçte sektöre göre bir çalışma yapılıp, etkilenen sektörlere söz hakkı verilseydi, kantin işletmecileri olarak bizler şu tespitlerde bulunurduk.

 

Bilim Kurulu

 

Genel kanı olarak küresel çetelerin emrine girmiş, pandemi sürecine yasaklardan başka hiçbir katkısı olmayan dünya sağlık örgütü, başka bir yol bilmedikleri için sadece yasaklar üzerine kurgu yapıp, bu küresel çetelerin ekmeğine yağ sürmektedir. dünyada  pandemi son bir ayda yaklaşık hızını % 49 azalttığı halde mutasyon yalanı ile ülke ekonomilerini ele geçirip insanları robot gibi bir hayat sürmeye zorlayan bu küresel çeteler ve ülkemizdeki maşaları medyanında önemli bir bölümü ellerinde olduğu için bu gücünü de kullanmakta  ve yasaklar ile insanlığı sosyal toplum olmaktan çıkarıp, dijital köle yapmaya çalışmaktadırlar. tabi ki aynı zamanda bürokrasi maşaları da bu çetelere elinden gelen her yardımı yapmaktadır. yine dünyada saygın kuruluşların yaptığı araştırmada yasakların pandemiye olumlu veya olumsuz hiç bir katkısı olmadığı gibi, tam kapanmaya giden bazı avrupa ülkelerinde virüsün yayılma hızında bir azalma olmadığı, bunun yanında uygulanabilir kısıtlamalar ile bu süreci geçiren bazı ülkelerde de çok ciddi vaka artışları olmadığı görülmüştür. dünya sağlık örgütünün emrindeki bilim kurulu yasaklardan başka hiç bir öneriyi hayata geçirememekte,  korku yayarak  yasakları tek kurtuluş çaresi olarak göstererek toplumu etkilemektedirler. tek çözüm, bu bilim kurulunun acılen fesh edilmesi, ülkenin eğitim, ekonomi, sosyoloji, psikoloji, sağlık gibi tüm alanları etkileyen konularında uzman yeni bir bilim kurulu kurularak  dünya sağlık örgütünün emrinde değil insanlığın emrinde olan kişilerden oluşması gerekir.

 

Kısıtlamalar Makul Seviyelerde Olmalı

 

Saygın kuruluşların bilimsel araştırmaları neticesi kontrollü ve katı tedbirler ile tüm iş yerleri açılmalı, hayat kontrollü olarak yasaklarla değil, devletin ilgili kurumlarının katı ve taviz vermeden yaptıkları kontrol ile  yavaş yavaş normale dönmelidir.

Bizlerin, başkaları gibi gidecek ülkemiz yok. ülkemizi seviyoruz ve bir an önce bu küresel cetelerin etkisinden devletimizin desteği ile kurtulup, hep birlikte eski günlerimize dönmek istiyoruz.

Sayın Cumhurbaşkanımız  devletimizin başındaki en yetkili makam olarak  sizin nezdinizde ilgili kurumlara ve devletimize şu soruları sormak isteriz.

 

1) Yaklaşık Bir Yıldır Öğrenciler Okula Neden Gitmiyor?

 

Sadece Afrika ve Ortadoğu ülkelerinde görülen bu kadar uzun süreli kapanmanın şu anda 18 milyon öğrencimizi her yönden olumsuz etkilediği bilimsel olarak  kanıtlanmış olup daha fazla kayıp yaşamamak için öğrencilerimizin bir an önce ait olduğu yere yani okullara dönmesi ve okularda sıkı tedbirler haricinde başta öğretmenlerimiz ve okulla ilgili hizmetli, kantinci ve servis şoförleri de öncelikli aşılama programına dahil edilmesi gerekmektedir.

 

2) Esnaf Vergi Ve Sigorta Taksitlerini Nasıl Yatıracak?

 

Bilindiği üzere torba yasa ile çıkan yapılandırma ile  esnaf devlete olan ödeyemediği borçları için taksitlendirmeye gitti. şimdi ilk taksitler bu ay başlıyor. kendi  üyelerimiz  adına soruyorum. hala okullarımız kapalı ve hiçbir gelirimiz yok. bu sürecin ne kadar süreceği belli değil. bu taksitleri nasıl ve ne ile ödeyeceğiz? ilk taksitleri ödeyemeyen ve yapılandırması bozulacak olan kantin işletmecileri ne yapacak? bu süreçte evlerini arabalarını satan meslektaşlarımız oldu. artık satacak bir varlığımız da yok.

Acilen bu taksitlerin en az 6 ay faizsiz ötelenmesi lazım

 

3) Yapılandırma 31 Ekim 2020 Ye Kadar Olan Kısmı Karşılıyor Neden?

 

Torba yasada çıkan yapılandırma 31 ekim 2020 ye kadar olan kısmı kapsıyor ama kantin işletmecileri devletin kiracısı ve hala okullar kapalı olduğu için bu dönem sonrasındaki borçlarını da ödeyemedi. açılsa da kısmi açılma ile ciddi gelir kaybı olacağından 31 ekim 2020  tarihinden sonraki  bağkur, sigorta ve vergisinin de okullar kapalı olduğu ve geliri olmadığı için normal hayata dönene yani pandemi sonuna kadar olan sürecin de dahil edilmesi gerekmektedir.

 

4) Yapılan Yardımlar Niye Yok Denecek Kadar Az?

 

Pandemiden nerede ise 9 ay geçtikten sonra yapılan 3 aylık bin tl  ve 750 tl kira yardımı kantin işletmecilerinin bağkur ve vergilerine bile yetmemektedir

bu yardım paralarının arttırlaması ve süresinin pandemi sonuna kadar uzatılması gerekir.

 

5) Ciro Desteği Niye  Sadece Küçük Esnafa Değil?

 

Cumhurbaşkanımızın açıkladığı cirosu azalan esnafa yapılacak 2 bin ile 40 bin tl arasındaki desteğin gözden kaçan ve bizi en çok üzen kısmı niye yıllık geliri  3 milyon tl ve altı işletmeler. yıllık geliri 3 milyon tl olan kişiler zaten daha önce devletin verdiği kgf kredilerinin hepsini kullandılar. bunlara yapılacak yardım ne kadar doğru? pandemiden etkilenen meslek dalları ve nace kodları belli. kapanış  sürelerine göre bu ciro kaybı desteği yapılabilirdi. böylece gercek mağdurlar  yararlanırdı.

Şu an itibarı ile daha önceden yapılan ve devam eden 3 bin tl de düşüleceğinden neredeyse hiç bir kantin işletmecisi bu destekten yararlanamamaktadır. ya da 150 tl gibi komik bir miktar almaya hak kazanmıştır. yani bu ciro desteği kağıt üzerinde kalmiş ve sadece zengin ve pandemiden neredeyse hiç etkilenmeyen büyük esnaf yaralanmıştır.

 

6) Niye Nefes Kredesi Veya Hibe Verilmiyor?

 

Yukarıda da belirtiğimiz gibi yapılan desteklerin kaymağından zengin şirketler yaralanmış olup  küçük esnafa gelince yok denecek kadar az yardım yapılmıştır ya da hiç yapılmamıştır. esnafın bu dönemde sicili bozulduğundan kredi kullanma imkanı yoktur. hayatını idame etmesi için acil olarak kapanma sürelerine göre nefes hibe verilmesi ve sicile bakılmadan sadece zenginlerin kullandığı kgf yani devlet imkanının küçük esnafa da kullandırılması gerekmektedir.

Sayın Cumhurbaşkanım;

2005 yılında meslek dalı olan  ve sadece öğrencilere yani çocuklara hizmet eden kantin işletmeciliği bitme noktasına gelmiştir. böyle stratejik öneme sahip kantin işletmecileri meslektaşlarım şu an icralarla boğuşmakta ve hayatını açlık sınırında  idame ettirmeye çalışmaktadır. 18 milyon evladımızın sağlıklı ve güvenli ortamda yemek hizmetini zor şartlarda sağlayan kantin işletmecileri kesinlikle bunları haketmemektedir.

Sayın Cumhurbaşkanım,

bu topraklarda doğduk bu topraklarda öleceğiz. ülkemizi ve tabi ki çocuklarımızı çok seviyoruz. devletin en üst makamı olarak  bu küresel çetelerin oyununa hele bu bilim kurulunu hiç dikkate almadan tedbirli ve sıkı ve tavizsiz kontrol ederek ülkemizi  yavaş yavaş normale döndürmenizi sızden rica ediyoruz.

Sayın Cumhurbaşkanımız

Son olarak sizin kullandığınız sözle yazımızı bitirmek istiyoruz.

 

‘Mızrak Çuvala Sığmıyor’

Kamuoyuna Saygılarımızla

 

Kocaeli Sağlıklı Yaşamı Destekleyen Kantin İşletmecileri

Esnaf Derneği (SAYKİDER)

Yönetim Kurulu Adına

Başkan

Aykut SUNAR…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir