Zeray
Asayiş

Kanunu’na İstinaden 500 TL Ceza Kesti

KENT ESTETİĞİNİ BOZAN AFİŞE 500 TL’LİK CEZA

 

İzmit Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, tüm uyarılara rağmen gelişigüzel, mevzuata aykırı ve kent estetiğini bozmak suretiyle afiş asan kuruma 500 TL cezai işlem uyguladı

 

Zabıta Müdürlüğü yetkilileri İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’ın üzerinde titizlikle durduğu kent estetiği konusundaki denetimlerini sıklaştırdı. 5326 sayılı Kabahatler Kanununda afiş ve broşür asımıyla ilgili düzenlemelerin bulunduğunu vurgulayan İzmit Belediyesi Zabıta yetkililerinden yapılan açıklamada konuyla alakalı çalışmaların titizlikle devam edeceği ifade edildi. Kanuna göre mevzuat dahilinde izin alınarak asılan afişlerin yine verilen süre sonunda asanlar tarafından toplanması gerektiğinin altını çizen Zabıta Müdürlüğü yetkilileri konuyla ilgili olarak yaptıkları açıklamada;  “Kent estetiğini korumaya yönelik çalışmalarımızı aynı titizlik ve kararlılıkla devam ettiriyoruz” dedi.

 

500 TL CEZA KESİLDİ

 

Özellikle duraklara, elektrik trafolarına, cadde ve sokak kenarlarına gelişigüzel, izinsiz asılan veya yapıştırılan afişler görüntü kirliliğine neden olduğunu söyleyen yetkililer, “Gelişigüzel yapıştırılan bu afişler çıkartılırken çok kötü bir görüntü oluşuyor. Zaman zaman bu afişleri çıkartırken büyük sıkıntılar yaşıyoruz. Ayrıca kent estetiğini de bozuyor. Bu şekilde afiş asan kurum ve kuruluşları uyarıyoruz. Uyarılara rağmen afiş asan kurum ve kuruluşlara da 5326 sayılı Kabahatler Kanunun 42. maddesi uyarınca 6377 TL’ye kadar para cezası uyguluyoruz. Bu konuda vatandaşlarımızın daha duyarlı olacağına inanıyoruz” diye konuştu. Ayrıca zabıta ekipleri, Tepecik Mahallesi Fevziye Çay bahçesi girişindeki posta kutusuna izinsiz afiş yapıştıran kuruma Kabahatler Kanunu’na istinaden 500 TL ceza kesti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün