Kültür

KARBAFED, festivale damgasını vurdu

KARBAFED, festivale damgasını vurdu

29.Sahara Festivali’nde söz alan Başkan Kalyoncu, “Kocaeli’de yaşayan Artvin kökenli hemşerilerimizden selam getirdik” dedi.

Artvin’in Şavşat ilçesinde bu yıl 29’ncusu düzenlenen ve yaylada üç gün süren Sahara Festivali’ne katılan Kocaeli Artvin Batum ve Havalisi Dernekleri Federasyonu yöneticileri ve Artvin kökenli Kocaelililer, büyük ilgiyle karşılaştı.

Kaymakamla bir kez daha buluşma

Geçtiğimiz ay Artvin’e giden Kocaelili gazetecileri ağırlayan Şavşat Kaymakamı Musa Göktaş ile bir kez daha buluşma gerçekleşti. Kaymakam Göktaş’ın yanı sıra Şavşat Belediye Meclis üyesi ve Başkan vekili Ömer Ural, Kartepe, Rahmiyeli olan Şavşat İlçe Emniyet Müdürü Servet Orhan ve Şavşat İlçe Jandarma Komutanı Teğmen Mustafa Eroğlu, federasyon yöneticileri ile bir süre görüş alış verişinde bulundu.

Göktaş, festivallerin önemine değindi

29’ncu Sahara Festivali’nde kürsüye gelen Şavşat Kaymakamı Musa Göktaş, Festivallerin amacı; birlik ve beraberliği sağlamak. Biz bunu burada görüyoruz. Sakin şehir ünvanına sahip marka şehiriz. Turizmin yayılması ve gelişmesinde festivallerin büyük önemi var” dedi.

Kalyoncu, amaçlarını aktardı

Kaymakam Musa Göktaş’tan sonra söz alan Kocaeli Artvin Batum ve Havalisi Dernekleri Federasyonu Başkanı Mikail Kalyoncu, bu yıl ikincisi düzenledikleri kültür gezisini amaçlarını açıkladı. Kalyoncu, “1878 yılındaki göç nedeniyle Kocaeli ve çevresinde yerleşen ve bugüne kadar Ata topraklarını görmeyen vatandaşlarımızı  Artvin’e getiriyoruz. Buradaki amaç; Artvin’i tanımalarının yanı sıra kültürlerini burada yaşamak ve Artvin’de yaşayan akrabalarını tanımak ve entegre olmalarını sağlamak. Bunda da amacımıza ulaştık. Sizlere Kocaeli’den sevgiler ve selamlar getirdik” ifadelerini kullandı.

Kalyoncu, stantları da gezdi

Konuşmaların ardından halk oyunları ekipleri yöresel oyunlarla, festivale katılanlara mükemmel bir gösteri sundu. Sonrasında horon eşliğinde yoğun katılımlı horon oynandı. KARBAFED Başkanı Mikail Kalyoncu da horona katıldıktan sonra başta kısa adı ŞAVKADER olan Şavşat Kadın Dayanışma Derneği standı olmak üzere bir çok standı gezerek, faaliyetleri hakkında bilgi aldı. Festival alanından ayrılan KARBAFED yöneticileri ve Artvin gezginleri Şavşat’ın kültürünü yansıtan ünlü Şavşat evlerini gezme fırsatı da buldu.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir