Ekonomi

Kartepe Teleferik Hattı Tanıtıldı

Kartepe Teleferik Hattı Proje tanıtımı Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Vali Seddar Yavuz’un katılımlarıyla gerçekleştirildi.

 

Kartepe Teleferik Hattı Tanıtıldı

Kartepe Teleferik Hattı Proje tanıtımı Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank ve Vali Seddar Yavuz’un katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Kocaeli Uluslararası Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen programa; Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank ve Vali Seddar Yavuz’un yanı sıra Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Vali Yardımcısı Abdul Rauf Ulusoy, ilçe belediye başkanları, Sanayi Ve Teknoloji İl Müdürü İlhan Aydın, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Mustafa Çöpoğlu, OSB  Başkanları ve Siyasi Parti İl Başkanları katıldı.

Kartepe Teleferik Hattı Tanıtıldı
Kartepe Teleferik Hattı Tanıtıldı

Program; Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması, proje tanıtım filminin gösteriminin ardından Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın’ın açılış konuşmaları ile devam etti.

Kocaeli adeta bizim ikinci adresimiz diyerek sözlerine başlayan Bakan Varank: “Bu güzel şehir, Türkiye’nin üretimine yaptığı katkı ile ülkemizin yüz akı illerinden birisi. Sanayinin kalbinin attığı Kocaeli’nin her daim yeni yatırımlarla anılması bizlerin yüzünü güldürüyor. Şehrimizin 50 yıllık hayali olan Kartepe Teleferik Hattı’nı Kocaeli Büyükşehir Belediyemiz tamamen kendi kaynaklarıyla Türkiye’de bir ilk olarak Sanayi İşbirliği Projesi kapsamında gerçekleştirilecek. Yani Kocaeli Büyükşehir Belediyemiz, Kartepe Teleferik Hattı Projesini yerli sanayinin gelişimi için kullanacak.”

Covid-19 Dengeleri Değiştiriyor

Covid-19 salgınına değinerek salgının her alanda olumsuz etkilerinin olduğunu belirten Sayın Varank: “Covid 19 Dünya’da dengeleri değiştiriyor. Küresel ticaret yavaşladı, tüm dünyada istihdam daraldı, artık ülkelerin kendi kendine yetebilmesi önemli hale geldi. Özetle, neredeyse tersine bir küreselleşme dönemi başladı. Biz Türkiye olarak hiçbir zaman sınırların kapatılmasına, serbest ticaretin önüne set çekilmesine taraftar olmadık, olmayız.  Ancak, bu gelişmeleri de elbette yakından izliyor, ülke menfaatlerimiz çerçevesinde politikalarımızı şekillendiriyoruz.”

Kartepe Teleferik Hattı Tanıtıldı
Kartepe Teleferik Hattı Tanıtıldı

Yerli ve Milli Bir Bakış AçısıSahiplenilmeli

Hedefimiz; ülkemizi dünyanın teknoloji ve üretim merkezi haline getirmektir diyen Sayın Varank, bu anlamda birlik olunması çağrısında bulunarak:  “Yerli ve milli bir bakış açısı sanayiden sağlığa; tarımdan enerjiye her alanda sahiplenilmeli. İşte, ülke harcamalarının önemli bir kısmını oluşturan kamu alımları bunun için büyük bir fırsat. Kamu alımları dünyanın her yerinde ülkelerin ürünlerini yerlileştirmesine büyük katkı sunuyor. Talep kaynaklı destekleyici bir unsur olarak sanayinin gelişiminde kullanılıyor.”

Bakanlık olarak yerlileşme, yenilikçilik ve teknoloji transferine yönelik birçok program yürütüyoruz diyen Sayın Varank, Sanayi İşbirliği Programı’na değinerek: “Yüksek teknolojili ürünlerinyerli ve millî bir şekilde üretilmesini hedefliyoruz, yurt içindeki imkân ve kabiliyetleri artırırken yan sanayinin, tedarikçilerin, üniversitelerin ve araştırma merkezlerinin de projeye katılımını sağlıyoruz.Bakanlığımızın Ar-Ge destekleriyle ortaya çıkan ürünlerin de bu projelerde kullanılmasına olanak tanıyoruz.

Kartepe Teleferik Hattı Tanıtıldı
Kartepe Teleferik Hattı Tanıtıldı

Adalet Bakanlığı ve Gençlik ve Spor Bakanlığı ile  yürütülen projelere de değinen Bakan Varank, Sanayi İşbirliği Programı kapsamında gerçekleştirilecek diğer kamu ihale çalışmalarının da tüm hızıyla devam ettiğini belirtti.

Sanayi İş Birliği Projelerinden biri olan Kartepe Teleferik Hattı hakkında açıklamalarda bulunan Bakan Varank: “Hepinizin bildiği gibi teleferik hattı Kocaeli’nin 50 yıllık hayali. Hem kısıtlı imkanlar hem bazı teknik sorunlar nedeniyle bu proje bir türlü hayata geçirilemedi. Ama Tahir başkanımız sağolsun, ben bu teleferiği belediyemizin kaynaklarıyla yaparım dedi. Yerli sanayinin önünü açmak için de proje ihalesini Sanayi İşbirliği Programı kapsamında yapma kararı aldı. Biz de Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak, ihale için gerekli teknik çalışmaları belediyemiz ile birlikte yürütüyoruz.”

Yerli İmkanlar Kullanılacak

Sanayi İşbirliği Projesi kapsamında gerçekleştirilecek olan teleferik hattının üretiminde yurt içindeki imkan ve kabiliyetler azami oranda kullanılacak diyen Bakan Varank: “Teleferik sistemini oluşturan araçlar, sistem, alt sistem ve bileşenlerden yurt içinde tasarlanması, geliştirilmesi ve üretilmesi mümkün olanlar Bakanlığımız tarafından belirlenecek. Katma değerli ve nitelikli faaliyetlerin yerli firmalarımız tarafından gerçekleştirilmesi sağlanacak.”

Kocaeli 50 Yıllık Hayaline Kavuşacak

İhale müjdesini veren Bakan Varank:  “İnşallah en geç Nisan ayında Teleferiğimizin ihalesini yapmayı hedefliyoruz. Zengin bitki örtüsü ve Sapanca Gölü manzarasına sahip Kuzuyayla Tabiat Parkı’na ulaşımı sağlayacak hat 4,7 km uzunluğunda olacak.2 istasyona ve saatte 1500 kişi taşıma kapasitesine sahip olacak teleferiğimiz aynı anda 10 kişiyi taşıyabilecek kabinlerden oluşacak. Vatandaşlarımıza, yerli ve yabancı turistlere eşsiz bir deneyim yaşatacak. Hem Kocaeli 50 yıllık hayaline kavuşacak hem de yerli sanayimiz çok önemli bir tecrübeye sahip olacak.”

Türkiye’de Bir İlk

Sanayi İşbirliği Projesine ilk defa bir belediyenin dahil olduğunu belirten Sayın Varank: “Bunun tüm belediyelerimize örnek olmasını temenni ediyorum. Ben bu vesileyle tüm belediyelerimize buradan seslenmek istiyorum. Gelin, bu tür ihalelerinizi Sanayi İşbirliği Projesi’ne dahil edin, yerli sanayimizin gelişmesine, ölçek oluşturarak sanayimizin kabiliyet kazanmasına destek olun. Ben bu vizyoner işbirliği için Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanımız Tahir Büyükakın ve ekibini hem tebrik ediyor hem de şükranlarımı sunuyorum.”

Dünya Gündeminde Söz Sahibi Bir Ülkeyiz

Biz Türkiye’yi, kritik teknolojilerin pazarı değil üreticisi yapmakta kararlıyız diyen Bakan Varank, savunma sanayindeki başarılara değinerek: “ Artık dünya gündemini uzaktan takip eden değil, dünya gündeminde söz sahibi bir ülkeyiz. Dünyanın önde gelen ülkeleri, Suriye’nin, Libya’nın ve Dağlık Karabağ’ın kaderini değiştiren SİHA’larımızı konuşuyor. ATAK helikopterimiz, Millî Gemimiz, Eğitim uçağımız, millî seyir füzelerimizle birçok alanda Dünya’nın sayılı ülkeleri arasına girdik.”

Dünya’daki 11 Ülkeden Biri Olacağız

Türkiye bir uzay ülkesi dediğim için kimi mizah dergileri bunu karikatürize etmeye çalıştılar diyen Sayın Varank: “Ama ben üstüne basa basa tekrar diyorum ki, Türkiye bir uzay ülkesi. Bakın yakın zamanda Millî Uzay Programı’nı ilan ettik. Millî yer gözlem uydusu RASAT, ilk millî askeri istihbarat uydusu GÖKTÜRK 2 uzaydan ülkemize hizmet etmeye devam ediyor. Millî uydumuz İMECE’nin de inşallah bu sene üretimini tamamlayacağız. Yine haberleşme uydusu TÜRKSAT 6A’nın birçok elektronik ekipmanını millî imkânlar ile tasarlayıp ürettik. Bu uydunun tamamlanmasıyla beraber, bu teknolojiyi kendi üretebilen Dünya’daki 11 ülkeden biri olacağız.”

Kartepe Teleferik Hattı Tanıtıldı
Kartepe Teleferik Hattı Tanıtıldı

Gıda Yenilik Merkezi Kurulacak

Bakanlık olarak Kocaeli’deki çalışmalarına değinen ve açıklamalarda bulunan Bakan Varank: “ Sanayinin gözbebeği bu şehri yatırımlar açısından asla ihmal etmedik. TÜBİTAK MAM içerisinde toplam bütçesi 27 milyon avro olan bir Gıda Yenilik Merkezi kurma çalışmalarımız devam ediyor. Bu merkez tüm KOBİ’lerimizin kullanımına açık olacak. Kocaeli’nde 5 Teknoloji Geliştirme Bölgesi bulunuyor.  Bu teknoparklara sağladığımız destek miktarı 255 milyon lirayı buldu. Kocaeli’nde faaliyet gösteren 129 Ar-Ge Merkezi ve 18 Tasarım Merkezine bugüne kadar sağladığımız muafiyet tutarı 2 milyar 45 milyon liraya ulaştı.”

Bakan Varank: “TÜBİTAK destek ve burs programları vasıtasıyla şehrimize 4,1 Milyar TL destek verdik.  Yatırım yapmak isteyen işletmelerimizin yaşadığı finansman zorluklarını aşmaları noktasında da her zaman yanlarında duruyoruz.Son 18 yılda KOSGEB aracılığıyla 11 bin 409 işletmeye 323 milyon lira destek sağladık.  Yine yaklaşık 10 bin işletmeye 106 milyon lira kredi finansman desteği verdik. 2020 yılında Kocaeli’nde yaklaşık 11 milyar lira sabit yatırım tutarlı 378 yatırım projesi için teşvik belgesi düzenledik.  Bu rakam pandemiye rağmen, neredeyse bir önceki yılın iki katı.”

Kocaelili Kardeşlerimizin Yanında Olmaya Devam Edeceğiz

Kocaeli’nin 14 organize sanayi bölgesi ile 122 bin vatandaşa istihdam sağladığını belirten Bakan Varank: “İnşallah tüm parsellerde üretime geçilmesiyle beraber istihdam sayımız 150 bini geçecek. Ayrıca Doğu Marmara Kalkınma Ajansımız Kocaeli’nde 312 projeye 156 milyon lira destek sağladı.  Yine Ajansımızın güdümlü proje desteği ile toplam 30 milyon lira bütçeli Türkiye Açık Kaynak Platformu ve Yazılım Okulu Kocaeli’mize değer katacak. Diğer bir güdümlü proje olan 16 milyon lira bütçeli İMES OSB Uygulamalı İleri Mühendislik Mükemmeliyet Merkezine yönelik desteğimiz de devam ediyor. Özetle 18 yıl boyunca Bakanlık ve bağlı kuruluşlarımızla her zaman Kocaelili kardeşlerimizin yanında olduk, olmaya devam edeceğiz.” dedi.

İlimiz, Kartepe ilçesi sınırları içerisinde yer alan ve Türkiye’nin en önemli kış turizmi merkezlerinden birisi olan Samanlı Dağları’nın zirvesine ve kayak merkezine ulaşımın kolaylaştırılması için yapılacak teleferik projesinin tanıtım programı toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün