Gündem

Kim kimi ezdi!

Kim kimi ezdi!Sevgili okurlarım her sene olduğu gibi bu yıl da aralık ayında “Asgari Ücret Tespit Komisyonu” toplandı

Takip Et    

Kim kimi ezdi!

Sevgili okurlarım her sene olduğu gibi bu yıl da aralık ayında “Asgari Ücret Tespit Komisyonu” toplandı ve birkaç tur süren görüşmeler yapıldı. Sonunda da ülkemizde asgari ücretle çalışan işçilerin alacakları maaş konusunda bir rakam açıklandı.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu 15 kişiden oluşuyor. 5 kişi işçi temsilcisi olarak sendika konfederasyonlarından, 5 kişi işveren temsilcilerinden ve diğer 5 kişi de Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı‘ndan 2 temsilci, TÜİK temsilcisi, Kalkınma Bakanlığı temsilcisi ve Hazine Müsteşarlığı temsilcisinde Asgari Ücret Tespit Komisyonunda görev yapıyorlar.

Toplantılara başlamadan önce işçi sendikaları temsilcileri “3 bin liranın altında ücret istemiyoruz” şeklinde açıklamalar yaptılar. Yapılan birçok toplantının sonunda görüşmeler bitti ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk kameralar karşısına geçip “Asgari ücret 2 bin 825 TL olarak belirlendi. 2021 yılında asgari ücrete yüzde 21,56 zam yaptık işçimizi enflasyona ezdirmedik” dedi.

Sayın bakan haklıydı, hem de yerden göğe kadar haklıydı. Çünkü devletin Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2020 yılının enflasyon oranını yüzde 14,6 açıkladığı için haklıydı. Hem de enflasyonun 6 puan üstünde zam yapmışlardı işçiye ezdirmediler. Herhalde asgari ücretle çalışan tüm işçiler avuçları patlayıncaya kadar alkışlamışlardır Bakan Zehra Zümrüt Selçuk’u.

Daha sonra memur ve emeklilerin maaşlarını açıklamaya geldi sıra. Dün de onları açıkladı Bakan Selçuk. Ocak 2021 maaş zam oranı memur emeklilerinde yüzde 7,36 SSK ve BAĞKUR emeklilerinde ise yüzde 8,36 oldu. Biz de alkışladık Bakan Selçuk’u. Biz emeklileri de ezdirmedi demek ki enflasyona. Bize de enflasyon oranının üstünde zam yapmanın mutluluğunu yaşamıştır mutlaka.

Ben bu arada TÜİK yetkililerini kutlamak istiyorum. Asıl teşekkürü ve kutlamayı onlar hak ettiler. Bütün yıl boyunca çalışıp, çabalayıp, didinip, titiz hesaplamalar sonunda yıllık enflasyonun 14.6 olduğunu bulmuşlar. Evet, kendilerini kutlamak gerek, çünkü yaptıkları iş gerçekten çok zor. Ne yapıp, nasıl bir formül uygulayıp o rakama ulaştıklarını ben anlamadığım gibi kimseler de anlayamadı ne yazık ki. Ama onlar çok becerikli ki, kimsenin aklının ermediği bir hesaplama yaparak bu rakama ulaşmışlar. TÜİK’te çalışan arkadaşların çok becerikli olduklarını ben daha yılbaşı gelmeden önceden anlamıştım. Yaptıkları açıklamada “Yılın üçüncü çeyreğinde işsizlik azaldı” demişlerdi. Pandemi ortamında birçok işyeri kapanırken, hangi iş yeri açıldı da işsizlik azaldı, ya da açık olan iş yerlerine yeni işçiler mi aldı da işsizlik azaldı kimse anlamadı ama olsun yine de onlar açıkladılar.

Peki, bu marifetli arkadaşlar enflasyonu nasıl hesap ediyorlar? “Enflasyon Sepeti”ndeki belirli malların fiyatlarının ne kadar arttığına bakıp ona göre hesap ediyorlar. Bu fiyatları nereden, hangi marketten veya pazardan alıyorlar onu bilmiyorum, bilmeme de gerek yok zaten. Onların belirlediği fiyattan satan kimse yok zaten. Gelelim enflasyon sepetine. Bu sepette zaman zaman değişiyor ama şu anda 470 kalem malzeme bulunuyor. Bu malzemelerin geçen ayki fiyatları ile bu ayki fiyatlarına bakarak aylık enflasyon bulunuyor, ayların toplamıyla da yıllık enflasyon tespit edilmiş oluyor. Gıdadan, giyime, temizlikten, sağlığa birçok malzeme bulunuyor enflasyon sepetinde. Kabataslak ben son enflasyon sepetine baktım sizleri bilgilendirmek için. Mesela anahtar yapımı var sepette, kömür sobası kovası var, numaralı gözlük çerçevesi var, sürücü kurs ücretleri var, bakın burası çok önemli futbol maçı kombine ücreti var, az daha unutuyordum kadın kuaförlerinde kaş aldırma ücreti ve manikür hizmeti var. Bu yazdıklarımın fiyatı artmıyor diye enflasyon düşükte kalıyor.

Benim aklım o kadar detaya ermez, onlar kadar mahir değilim ama birkaç malzemenin fiyatları 2020 yılı başı ile sonunda neymiş, yani ne kadar artmış bakıverdim. Son bir yılda yumurta fiyatı yüzde 82, mercimek yüzde 60, Ayçiçek yağı yüzde 52, margarin yüzde 50, kurufasulye yüzde 32, un yüzde 30 artmış. Daha birçok gıda maddesi örneklerini verdiğim maddeler gibi yüksek fiyatlarda artmış. Bu pandemi ortamında halkın evlerinden çıkmaya korktuğu günümüzde futbol maçı kombine biletinin fiyatı artmadı diye enflasyon düşük olabilir mi? Maçlar seyircisiz oynanıyor eeyyyyyy TÜİK yetkilileri. Manikür fiyatı artmadı diye enflasyon düşük olabilir mi? Ya da sürücü kursu ücreti… İnsan hayatında bir kere sürücü kursuna yazılır. Ama günde üç öğün yemek yemesi gerek hayatını idame ettirebilmek için. Gözlük çerçevesine bakarak enflasyonu tespit edeceğinize herkese mutlak gerekli olan gıda maddelerini ve temizlik gereçlerini baz alsanız insanların bedduasını almazsınız.

Sosyal medyada Bakan Selçuk’un “İşçimizi enflasyona ezdirmedik” sözünün altındaki yorumları bir okusanız anlarsınız. “Enflasyona ezdirmediniz, kendiniz ezdiniz” diyor vatandaş.

Ne olur vatandaşın aklıyla alay etmeyin, vatandaşla dalga geçmeyin.

Halil Küçükparlak

Takip Et    
Etiketler

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Sevgili arkadaşım, benim dikkatimi çeken bir kesim var; 2000 yolundan sonra emekli olan ssk. lıların maaş artışı sıfır (0) . En düşük maaşı onlar alıyor (1500 TL.)
    Bunlar tamamen ölüme terkedilmiş durumda.
    Benim önerim imamların maaşlarının yarısını bu garibanlara verilmesi.
    Hanı bunların adında adalet vardı !!!
    Kalemine sağlık….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı