Kocaeli gazetesi

İlimiz Kocaeli’de ilk gazete cumhuriyetin ilanından bile önce yayınlanmış. Yunanlılar İzmit’i işgal ettiğinde yayın hayatına “muvakkaten tatili neşriyat etmiş” yani “geçici olarak yayınlanmasını durdurmuş”, İzmit’in kurtuluşundan sonra, Mayıs 1922 tarihinde tekrar yayın hayatına devam etmiş haftada bir yayınlanan bu ilk Kocaeli gazetesi.

Daha sonra, yani cumhuriyet ilan edildikten sonra çeşitli gazeteler kurulmuş, bir süre yayınlanmış, kapanmış. Bazı gazetelerin yayın hayatları uzun sürmüş, bazılarının yayın hayatı da kısa sürmüş. Şu andaki kayıtlara göre il genelinde ve ilçelerde olmak üzere toplam olarak tam 62 gazete yayın hayatına devam etmektedir.

Yayın hayatına devam eden gazetelerin en eskisi, en köklüsü Kocaeli gazetesidir. 1975 yılında kurulan Kocaeli gazetesi bugün 45 yaşını doldurdu 46. yaşındadır. Daha sonra ilimizde birçok gazete kurulmuş ama dikkat ederseniz hepsinde ilimizin adı olan Kocaeli’nin önünde “Özgür” gibi, “Demokrat” gibi, “Büyük” gibi kelimeler vardır. Logosunun önünde başka hiçbir kelime bulunmayan, adı Kocaeli gazetesi olan gazete ilimizin en köklü, kurumsal gazetesidir.

HERKESİN YOLU ORDAN GEÇMİŞ

İlimizdeki şu anda yayınlanan 62 gazetede toplam çalışan basın mensubu sayısı 406 kişi olarak görülmektedir kayıtlarda. İlimizdeki gazetelerin adeta anasıdır Kocaeli gazetesi. Yani il genelinde yayınlanan gazetelerin neredeyse tamamı Kocaeli gazetesinin evlatları pozisyonundadır. Her ne kadar aralarında haber atlatma konusunda yaşanan tatlı rekabet olsa da ilimizde yayınlanan diğer gazeteler Kocaeli gazetesinin evlatları konumundadır. İl genelinde yayınlanan gazetelerin birkaç istisnası hariç neredeyse tamamı geçmişinde Kocaeli gazetesinde çalışmıştır. Çalışmamış olanlara sorulsa bazılarının staj için bile yolu düşmüştür Kocaeli gazetesine. Bugün ilimizde gerek çalışan, gerekse emekli olup köşesine çekilen gazetecilere sorun mutlaka günün birinde yolu kesişmiştir Kocaeli gazetesiyle. Ya Yeni Cuma Camisi yanında, eski vilayet binasının karşısındaki binasında, ya da Sanayi Sitesindeki binasında bulunup emekleri geçmiştir ilimizdeki basın mensuplarının büyük bir kısmının.

TİRAJ HER ŞEY DEĞİLDİR

Bazı konularda herkes bir takım iddia taşır ve bu iddiasını ortaya koymak için çeşitli rakamlar, veriler, bilgiler ortaya koyar. Mesela her sene yapılan üniversite sınavlarında o şehirde kaç dershane varsa hepsi kendini birinci ilan eder. Kimisi matematikte, kimisi Türkçede, kimisi fende birinci olduğu için, kimisi de yüzde bilmem kaçıncı sırada öğrencisi olduğunu belirterek il birincisi olduğunu söyler. Tüm yurdumuzda da olduğu gibi ilimizde de basın kuruluşlarında, gazetelerde de durum neredeyse aynıdır. Ülkemizden örnekle başlayayım; Mesela en çok tirajı olan gazete en önemli, en büyük gazete midir? Bence kesinlikle hayır. Hep sayılar değişiyor, üstelik sayılara olan güven de kalmadı maalesef. Ama bir zamanlar mesela ülkemizde Posta gazetesi en yüksek tiraj alıyordu. Bu yüksek rakam o gazetenin en önemli gazetesi olduğunun kanıtı değildi asla. Mesela tirajı kaç olursa olsun, Cumhuriyet gazetesi ülkemizin en köklü, en kurumsal, en güvenilir gazetesi olduğu gibi Kocaeli gazetesi de ilimizin en köklü ve en güvenilir gazetesidir.

KURUMSALLIK ÖNEMLİDİR

İlimizde deki durumun da aynı olduğuna inanıyorum. Şu an için ilimizdeki gazete tirajları kesin bir rakam vermenin doğru olmadığını düşünüyorum ama gazetelerin satışlarının birbirlerine yakın olduğunu biliyorum. Yukarıda ülke bazında verdiğim örneklere çok benzer ilimizdeki gazetelerin

durumu da. Diğer bazı gazeteler tiraj olarak öne geçseler bile Kocaeli gazetesi kesinlikle ilimizin en köklü, en kurumsal, en güvenilir gazetesidir. Diğer gazeteler birkaç kez el değiştirmelerine rağmen Kocaeli gazetesi 1991 yılında Asil Nadir’den hisselerini devralmasından bu yana Tanzer Ünal’ın sevk ve idaresinde ilimizin gazeteleri içinde “Amiral gemisi” olarak yoluna emin adımlarla devam etmektedir.

YOLLARIMIZ KESİŞTİ

Kocaeli gazetesiyle benim yolum 2001 yılının başında kesişti. Daha depremin üzerinden bir buçuk yıl bile geçmemişti. Artık İstanbul’un gürültüsünden kalabalığından uzaklaşıp daha sakin bir hayat yaşamak istiyordum. Çalışmakta olduğum Akşam gazetesinden yıllık iznimi kullanırken evimi İstanbul’dan Değirmendere’ye taşıdım. Depremden sonra kiracım çıkmıştı evim boştu. Ev için bir rapor alınması gerekiyormuş deprem sonrası. O zamanlar Yeni Cuma Camisinin hemen yakınında bulunan Vilayet binasından raporu alıp dönerken tam karşıdaki Kocaeli gazetesi binasını görünce bir anda içeri girdim. “Ben İstanbul’da Akşam gazetesinden istifa ettim. Benimle çalışmak isterseniz numaram” diye küçük bir kağıda adımı ve telefonuma yazıp bıraktım. Ertesi gün bana döndüler ve Kocaeli gazetesinde 13 yılı aşkın bir zaman çalıştım.

AİLE ORTAMI

Kocaeli gazetesinde çalışken yukarıda belirttiğim gibi ilimizdeki gazetecilerin çoğunu orada tanıma imkanım oldu. Ama uzun süre, ama kısa süre, ama staj ilimizdeki gazete çalışanlarının birçoğunun yolu mutlaka Kocaeli gazetesinden geçmiştir. Benim de Kocaeli gazetesinde çalıştığım uzun yıllar boyunca çok güzel dostluklarım oldu. Bazen 15 kişi oluyorduk, bazen 20 kişi ama tam bir aile gibiydik Kocaeli gazetesinde. Tabii neşeli ve güzel günlerin yanında zor günler de yaşadık ama aile ortamı hiç bozulmadı. Başta Kocaeli gazetesi patronu Tanzer Ünal ve oğlu Erkan Ünal bu aile ortamını hep korudular.

GÜZEL DOSTLARIM OLDU

Kocaeli gazetesinde çok güzel dostlar edindim. Başta biyolojik kardeşim olmasalar da kardeşim kadar sevdiğim Haluk Balaban yönetiminde harika tasarımlara imza atan teknik servisin gençleri, Hakan Yağcıoğlu yönetimindeki spor servisi, Bülent Ekinci yönetimindeki İstihbarat Servisinin çalışkan ve acar muhabirleri ve Mesut Akbulut yönetimindeki işlerine aşık, işlerini severek yapan Yazı işleri kadrosunu unutmam mümkün değil. Şimdi adını hatırlayamadığım genç meslektaşlarım affetsinler beni ama uzun yıllar tam bir aile ortamında çalıştık Kocaeli gazetesinde hepimiz. Aramızdan ayrılan Ahmet Akay’ı ve Barbaros Tantan’ı rahmetle anıyorum buradan.

SPOR İLAVESİ

İlimizde renkli basılan ilk gazete olmanın yanı sıra Kocaeli gazetesinin başka konulardaki ilklerini de unutmamak gerekir. Mesela ana gazetenin yanında ayrı bir ek olarak spor ilavesi verilmesi ilimizde ilk olarak Kocaeli gazetesi tarafından gerçekleştirilmiş. Senelerce hem de 8 sayfa spor “Taraftar” adı altında ilavesi yayınlandı. Sayfa sayısı zaman zaman azaltılsa da halen devam ediyor. Kocaeli gazetesinin ilk olarak spor ilavesi yayınlaması ve öncü olması diğer gazeteler için de rekabet ortamı oluşturmuş, tüm gazeteler spor ilavesi yayınlamaya başladılar. Ana gazeteden ayrı, ilave olarak spor sayfaları vermek okunma açısından da büyük kolaylık sağlıyor. Esnaf dükkanına girince gazete patron veya usta ana gazeteyi okurken çırak spor ilavesini kapıyor. Eve girince de babası ana gazeteyi okurken oğlu hemen spor ilavesini eline alıyor. Ben kaç kere şahit oldum spor tutkunu gençlerin bayiden gazete alırken spor ilavesini alıp ana gazeteyi orada bıraktıklarına. Böylesine tutkunları, tiryakileri olan bir kitlesi vardı Kocaeli gazetesi “Taraftar” spor ekinin.

FATMA BAŞKAN’DAN VEFA ÖRNEĞİ

Çok az personelle haftanın 7 günü 8 sayfa spor ilavesi çıkarmak adeta bir mucize yaratmaktır ki, bu mucizeyi de Hakan Yağcıoğlu kardeşim başarmıştır. Tabii işini severek, yani aşk ile yapan gerçek gazeteciler başarabilir bu mucizeyi. Spor Müdürü Hakan Yağcıoğlu “Gerek yok gitme” demesine rağmen yazın sıcağında, kışın yağmurunda karında Kocaelispor maçlarını, Gölcükspor, Derince Belediyespor maçlarını bırakın gençler maçlarından okul maçlarına kadar tüm maçları izleme gayretinde olan rahmetli Ahmet Akay’ı anmamak mümkün değil. Kocaelisporla yüzlerce kilometrelik deplasmandan gece yarısı gelip dinlenmeden öğleden sonraki amatör maçları izlemeye koşan Ahmet Akay’ı unutmam mümkün değil. Sakaryaspor maçından sonra çıkan arbedede suratı kanlar içinde gazeteye döndüğü günkü Ahmet Akay’ı unutmak vefasızlık olur. Vefa örneği göstererek rahmetli Ahmet Akay’ın adını bir spor tesisine veren İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’e de buradan teşekkürlerimi sunuyorum. Böylesine spor dolu bir gazete çıkarırken tabii Hakan Yağcıoğlu kardeşimin her daim yanında olan Erdem Övüç’ü de unutmamak gerekir. 90 dakikalık maçta nasıl sayfalarca not aldığına şaşar kalırsınız. Ben gittiğim bazı maçlarda sahayı bırakır Erdem’e bakardım. Ne ara maçı izliyor, ne ara not alıyor da sayfalarca yazı yazıyor inanamazsınız. İşte böyle Hakan Yağcıoğlu yönetiminde işine aşık insanlarla çıkıyor Kocaeli gazetesinin “Taraftar” spor ilavesi.

BASINDA İLKLER

Kocaeli gazetesinin ilimizde gerçekleştirdiği ilkler bunlarla da sınırlı değil. Mesela 1991 yılından beri düzenlediği ve kentimizde başarının takdir edilip ödüllendirildiği ilk ve tek organizasyonu olan Doruktakiler, 26 yıldır kentin en başarılılarını seçmeye devam ediyor. 1999 yılında yaşanan asrın felaketi olarak adlandırılan Marmara Depremi ve sonrasında 2 yıl ara verilen Doruktakiler 2001 yılından itibaren devam etti. Kocaeli şehrinin en prestijli başarı ödülü olan Doruktakiler’de; Yılın işadamı, Yılın işkadını, Yılın sanatçısı, Yılın işçisi, Yılın markası, Yılın muhtarı, Yılın eğitimcisi, Yılın sağlıkçısı, Yılın sivil toplum örgütü, Yılın yatırımı, Yılın girişimcisi, Yılın sosyal sorumluluk projesi, Yılın bürokratı, Yılın sporcusu, Jüri özel ödülü olmak üzere 21 ayrı branşta ödüller veriliyor. Şehrimizin kanaat önderleri tabir edilen kişilerinden oluşturulan Jüri yaptığı titiz çalışmalar neticesinde her sene başarılar tespit ediliyor ve ödüller düzenlenen törenle sahiplerine takdim ediliyor.

UNUTTUKLARIM AFFETSİNLER BENİ

Şimdi yaşım 65’i aştığı, 70 olduğu için evime çekilmek zorunda olduğum pandemi zamanlarında Kocaeli gazetesinde geçen yaklaşık 13 yılım film şeridi gibi gözümün önünden geçiyor. Kocaeli gazetesinde Tanzer Ünal’ın yönetiminde, Erkan Ünal’ın destekleriyle tam bir aile ortamında çalıştık. Yemeklerimizi pişiren Ali ustadan tutun, tavşankanı demli çay servisimizi yapan Zeynep hanıma, santraldeki Birol’dan tutun ulaşımdaki Adnan’a kadar hepimiz birbirimize saygı sevgi içinde özveriyle çalışmalarımızı sürdürdük. Emekli olup gazeteden uğurladığımız Mine Güler hanımefendiyi unutmak mümkün değil tabii ama başta reklam servisi ve matbaa çalışanları olmak üzere ismini unuttuğum arkadaşlarım, meslektaşlarım olmuştur, beni affetsinler. Kocaeli gazetesinde geçen senelerimde o kadar çok anılarım, o kadar çok yaşanmışlıklarım var ki hepsini hatırlamakta zorlansam da hatırlayabildiklerim daha da uzar, sayfalar tutar.

Sözün özü: Kocaeli gazetesi bu ilin en köklü, en tutarlı, en kurumsal gazetesi olarak yayın hayatını sürdürmektedir. Genç gazeteci arkadaşlarıma kolaylı