Kocaeli Haber

Kocaeli Haber

Daha önce bu konuda yazdığım iki yazıda detaylarını belirtmiştim, şimdi “Kocaeli Haber” başlıklı yazımda tekrara kaçmadan onların devamını getirmek istiyorum. Senelerce gazetelerin her kademesinde görev yaptım. İlk olarak ulusal bir gazetenin “Düzeltme” servisinde göreve başladım. Muhabirlerin haberden gelince aceleyle yazdıkları haberleri basıma geçmeden önce okur, onların gerek imla hatalarını, gerekse mantık hatalarını düzeltip basıma hatasız girmesini sağlamaktı bir gazetedeki ilk görevim. Ama İstanbul’daki ulusal gazetedeki görevimden ayrılıp Kocaeli’ye gelmemden sonra artık gazetelerin her kademesinde görev yapmaya başladım.

GAZETELERİN İSİMSİZ KAHRAMANLARI

Yeri geldi haber yaptım, yeri geldi tam sayfa röportajlar yaptım. Yani gazeteciliğin ilk basamağı olan ama en zevkli görevlerden birisi olan muhabirlik yapıp haber ve röportajlara imza attım. Daha sonra editörlük görevinde de bulundum. Velhasıl gazetelerin mutfak tabir edilen bölümünde yıllarca görev yaptım. O mutfak tabir edilen görevleri yapanları çok fazla kişiler çok fazla tanınmazlar. Asıl kahramanlardır ama gazetede resimleri çok fazla çıkmaz, genelde haberlerin altında isimleri yazar, o nedenle özellikle büyük şehirlerdeki muhabirler çok fazla tanınmazlar.

GAZETECİNİN MESAİSİNİN SONU YOKTUR

Gazetecilik zordur, meşakkatlidir. Gazetede mesai sabah belli saatte başlar ama ne zaman biteceği belli olmaz. Mesela seçim günleri gece yarısından çok daha sonra biter mesai. Gece maçları olur, spor servisi onları bekler. Bulunduğunuz şehre bakan, başbakan, cumhurbaşkanı gelir, onun programını takip edersiniz, gece programı varsa mecburen beklersiniz. Ya da hiç hesapta olmayan bir olay çıkar ona koşar muhabir, yazı işleri kadrosu da bekler. Mesela ben İstanbul’da ulusal gazetede çalışırken meydana gelen bir haber üzerine yapılmış gazeteyi değiştirip gecenin 02.30’unda yeniden düzenlemiştik gazetenin birinci sayfasını. Nasıl değiştirilmez ki, Cumhuriyet tarihinde ilk kez bir Bakan intihar etmişti.

SEVİLMEDEN YAPILMAZ

Tüm bu zorluklarına rağmen gazetecilikteki her görevi severek yaptım, isteyerek yaptım, zevk alarak. Zaten sevilmeden yapılan işten başarı beklememek gerekir. Ama her ne kadar sevseniz de faal gazeteciliğin yorucu tarafı olduğu tartışılmaz. Ben de yaşım 60’ı devirdikten sonra haftanın 6 günü gazetelerdeki yoğun mesaiye artık son vermeye karar verip Kocaeli gazetesindeki arkadaşlarımla vedalaşarak ayrıldım. Bir hafta sonra Gölcük’te rastlaştığım ilimiz basınının duayenlerinden Kemal Tosun ağabeyimle karşılaştık. O da oğlu sevgili Ferhat Tosun ile birlikte Gölcük’te “DoğaTürk” gazetesini çıkarmaya başlamışlardı. Ayaküstü sohbet edip hal hatır sorarken Kocaeli gazetesinden kendimi emekliye ayırdığımı söyledim. Kemal ağabeyimin “Gel bizde çalış” teklifinde bulunması üzerine “Ben artık faal çalışmayacağım, o nedenle bıraktım” şeklinde cevap verdiğimde “Evden köşe yaz gönder” teklifi bana uygun gelmişti. Daha önceleri sevgili Ebru Küçükaydın’ın “Tutanak” gazetesinde haftada bir yazarak başlamıştım köşe yazmaya.

KÖŞE YAZILARI

Böylece Doğa Türk gazetesinde köşe yazarlığı dönemim başladı. Bu dönem beş seneye yakın sürdü ve yaklaşık 1.300 köşe yazım yayınlandı. Faal gazeteciliği bırakmıştım, evden yazıp gönderiyordum. Ama haftanın beş günü yazı yazmam gerekiyordu. Öğleden sonra saat 14 olur da yazımı gönderemezsem en geç saat 15’te gazetenin sayfalarını çizen grafiker kardeşim sevgili Erkan açar telefonu “Ağabey sayfalar bitti senin köşeyi bekliyoruz, baskıya geç kalmayalım” diye uyarırdı, kulakları çınlasın. Yani basılı bir gazetede köşe yazmak, tamam sabah kalkıp işe gitmek yok ama yine düzenli ve bağlayıcı bir görev olmuştu. Eşimin de sağlık durumunda sıkıntılar başlayınca Kemal ağabeyimle de vedalaşma vakti gelmişti.

KOCAELİ HABER GÜNLERİ

Daha Doğa Türk gazetesindeki yazılarıma devam ederken sevgili kardeşim Selçuk Çelebi’den “Kocaeli Haber Dünyası”da köşe yazmam için teklif almıştım. Hem Doğa Türk’e yazarken Kocaeli Haber Dünyası’nda yazıyordum. Kısa bir süre sonra yukarıda izah ettiğim gibi Doğa Türk’teki yazılarıma son verdikten sonra artık sadece Kocaeli Haber Dünyası’nda yazmaya devam ettim. Çünkü tam istediğim esneklikteydi Kocaeli Haber Dünyası’nda şartları. Daha doğrusu hiçbir şartı yoktu bana Selçuk Çelebi kardeşimin. “Haftada kaç gün yazayım?” soruma “Sen kaç gün istersen ağabey” şeklinde cevap vermişti. Tam istediğim gibiydi. Uzun süredir bir ağabey kardeş gibi sürdürüyoruz ilişkimizi. Ben bazen iki veya üç gün üst üste yazıyorum, bazen haftada bir gün, bazen on günde bir yazıyorum. Hiçbir kısıtlayıcı ve beni bağlayıcı tarafı olmadığından tam bir serbestlik olması nedeniyle çok zevk alarak yapıyorum Kocaeli Haber Dünyası’nda köşe yazarlığını.

DİGİTAL YAYININ AVANTAJLARI

Basılı bir yayında yazı yazıyorsanız, yazınızı günün belli bir diliminde gazeteye göndermek zorundasınız. Eğer o saati geçerse yarınki baskıya yetişmez yazınız, bir sonraki güne kalır. Yani yazdığınız yazı üç gün sonra okura ulaşır. Ama digital yayının basılı yayın karşısında çok büyük avantajları var. Mesela ben şimdi akşam haberleri izlerken bir konu dikkatimi çekiyor. Haberler bittikten sonra oturup o konuda sıcağı sıcağına yazı yazıyorum. Gazeteye attıktan yarım saat sonra Selçuk Çelebi kardeşimden telefonuma “Yayındayız ağabey” mesajı düşüyor. Yazım Kocaeli Haber Dünyası yayınlanmasından sonra, yani ben yazıyı yazmamdan daha bir saat bile geçmeden okurlarımdan olumlu ya da olumsuz mesajlar geliyor.

KOCAELİ HABER DÜNYASI İLİMİZİN HER YERİNDE

Özet olarak digital yayınla okuyucuya çok çabuk ulaşma imkanı buluyoruz. Çağımız artık sürat çağı olduğu için digital yayının hızı özellikle gençler arasında daha çok ve yaygın olarak kullanılıyor zamanımızda. Kocaeli Haber Dünyası haber sitesi de bana hem tam bir serbesti tanıması ve okuyucuma en kısa zamanda ulaşmamı sağlaması açılarından büyük kolaylık sağlamaktadır. Gerek Kocaeli ilimizin merkezinde, gerekse ilçelerimizde meydana gelen haberleri en kısa sürede yayına sokan Kocaeli Haber Dünyası gibi bir sitede yazı hayatıma devam etmekten büyük mutluluk duymaktayım. Hele bu pandemi ortamında, evimizden çıkamadığımız bir ortamda evimden yazıp gönderdiğim yazıları en kısa sürede yayına sokan Kocaeli Haber Dünyası’nda yazılarım sağlığım ve ömrüm izin verdiği sürece devam edecektir. Kocaeli Haber Dünyası’nın yayın hayatında başarılar diliyorum.

KOCAELİ’DE HABER SIKINTISI ÇEKMEZSİNİZ

Kocaeli 12 İlçeden oluşan uzun bir sahil şeridine sahip olan Türkiye’nin en güzel illerinden biridir. Kocaeli Haberleri merkez ilçe olan izmit ve tüm ili kapsamak kaydı ile basılı ve İnternet ortamında okuyucularına ulaşır.
Koceli’nin merkez ilçesi İzmit’te faaliyetini sürdüren 8 adet günlük yayın yapan basılı gazete vardır.Kocaeli Haber sitesi olarak ta yaklaşık 500 civarında internet haber sitesi olduğu bilinmektedir.Ancak aktif olarak faaliyet gösteren  60-70  adet site her gün güncellenmektedir.Bu haber siteleri haber yapmakta asla sıkıntı çekmez.Mesleğini severek yapan Haber  Muhabirleri Kocaeli’de Haber yapmakta sıkıntı çekmezler.