K.B.B
Kültür

İlk Hüsn-ü Hat Müzesi Gölcük’te Açılacak

Tarihi hamamda restorasyon çalışması tamamlandıktan sonra, Hattat Ali Vasfi İzmidî’nin ismini taşıyacak müze, Kocaeli’ndeki ilk hüsn-ü hat müzesi olacak.

İlk Hüsn-ü Hat Müzesi Gölcük’te Açılacak/Tarihi hamamda restorasyon çalışması tamamlandıktan sonra, Hattat Ali Vasfi İzmidî’nin ismini taşıyacak müze, Kocaeli’ndeki ilk hüsn-ü hat müzesi olacak.

Gölcük Belediyesi, tarihi ve kültürel değerlerimizi genç kuşaklara aktarmak ve ilçe turizmine önemli katkılar sağlamak hedefiyle, Örcün’de Sultan Baba Türbesi yanında bulunan tarihî hamamı aslına uygun olarak restore ediyor. Tarihi hamamda restorasyon çalışması tamamlandıktan sonra, Hattat Ali Vasfi İzmidî’nin ismini taşıyacak müze, Kocaeli’ndeki ilk hüsn-ü hat müzesi olacak.

Kocaeli'nin İlk Hüsn-ü Hat Müzesi Gölcük'te Açılacak/
Kocaeli’nin İlk Hüsn-ü Hat Müzesi Gölcük’te Açılacak/

Gölcük Belediyesi, Kocaeli Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu ile Koruma Uygulama ve Denetim Bürosu (KUDEB) denetiminde, mevcut yapının depreme dayanıklı olmadığının statik ve bilirkişi raporu ile belirlenmesi sonrasında, Örcün Sultan Baba Türbesi’nin yanında bulunan tarihî hamamı aynı yerinde, mevcut malzemesi ile aslına uygun olarak restore ediyor.

 

HATTAT ALİ VASFİ İZMİDÎ KİMDİR?

 

Tarihî Hamam, restore edildikten sonra, 100 civarı orijinal hat eserinin sergileneceği, “Hattat Ali Vasfi İzmidîHüsn-ü Hat Müzesi” olarak hizmet verecek. Hattat Ali Vasfi İzmidîÖrcün’de bulunan Osmanlı döneminden kalma tarihi çeşme olan Hacı Mehmet Çeşmesi’nin kitabesinin de hattatı. Hattat Ali Vasfi İzmidî’nin, Kocaeli’de muhtelif yerlerde çok sayıda kitâbe ve hüsn-ü hat eserleri bulunuyor.

Kocaeli'nin İlk Hüsn-ü Hat Müzesi Gölcük'te Açılacak/
Kocaeli’nin İlk Hüsn-ü Hat Müzesi Gölcük’te Açılacak/

 

ÖRCÜN BÖLGESİ TURİSTİK ÇEKİM MERKEZİ HALİNE GELECEK

 

Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer yaptığı açıklamada: “Halen, Örcün’de restorasyonuna devam ettiğimiz Osmanlı dönemine ait 5 tarihî çeşmeden biri olan, Hacı Mehmet Çeşmesi’nin kitabesinin de hattatı olan, Hattat Ali Vasfi İzmidî’nin ismini taşıyacak ve 100 civariorjinalHüsn-ü hat eserinin yer alacağı, “Hattat Ali Vasfi İzmidîHüs-ü Hat Müzesi” olarak faaliyet gösterecek Örcün Sultan Baba Türbesi yanındaki tarihî hamamın restorasyonuna devam ediyoruz. Tarihî hamam, aslına uygun olarak restore edildikten sonra, Hattat Ali Vasfi İzmidîHüsn-ü Hat Müzesi olarak, kültürümüzün bir parçası olan hüsn-ü hattın genç kuşaklara aktarılmasına önemli katkılar sağlayacak. Her kesimden ilçemize gelen misafirlerin ziyaret etmek isteyeceği bir alan haline dönüşecek” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir