Güncel

KOÇDER’in melekleri sahnede

Otizmli çocuklar, oluşturdukları folklor ekibiyle gösterilerini sergiledi. Muhteşem performans büyük alkış aldı

KOÇDER’in melekleri sahnede

Otizmli çocuklar, oluşturdukları folklor ekibiyle gösterilerini sergiledi. Muhteşem performans büyük alkış aldı

KOÇDER, Otizm Farkındalık Günü etkinlikleri kapsamında otizmli bireylerin yer aldığı programı İzmit’teki Dr. Şefik Postalcıoğlu Konferans Salonu’nda düzenledi. KOÇDER Başkanı Necdet Gümüş ve yönetiminin düzenlediği etkinliğe birçok sivil toplum kuruluşu da katıldı.

KOÇDER’in melekleri sahnede
KOÇDER’in melekleri sahnede

‘YAŞAM BOYU BAKIMA MUHTAÇLAR’

KOÇDER Başkanı Necdet Gümüş, programda yaptığı konuşmada “Otizm; belirtileri erken çocukluk döneminde başlayan, yaşam boyu devam eden, sosyal–iletişimsel alanda yetersizlikler, tekrarlayıcı davranışlar ve sınırlı ilgi alanları ile seyreden nörogelişimsel bir bozukluktur. Otizmin tam sebebi bilinmemekle beraber, yapılan araştırmalar bu duruma hem genetik hem de çevresel faktörlerin neden olduğunu göstermektedir. Otizmli bireyler benzer güçlükler ile baş etmeye çalışsalar da durumları birbirlerinden farklı düzeyde olabilmektedir. Bazıları bağımsız olarak hayatlarını sürdürebilirken diğerleri öğrenme zorlukları çekebilmekte ya da yaşam boyu özel bakıma muhtaç olabilmektedir” dedi.

KOÇDER’in melekleri sahnede
KOÇDER’in melekleri sahnede

‘KAYNAŞTIRMA EĞİTİMİ ÇOK ÖNEMLİ’

Otizmin tedavisi olmadığını ifade eden Gümüş, “Hastalığın belirtilerin şiddetini azaltmaya yönelik, öğrenmeyi ve gelişimi destekleyici birçok müdahale yöntemi kullanılmaktadır. Özellikle erken dönemde tanı alıp yoğun bir eğitimle gelişimi desteklenen çocukların önemli aşamalar kat ettiği açıktır. Bu müdahalelerden biri olan kaynaştırma yoluyla eğitim çocuğun akranlarıyla birlikte eğitim almasını içermektedir. Kaynaştırma eğitimi çocuklarımızın bilişsel, dil ve sosyal gelişimini hızlandırıcı ve iyileştirici bir etkiye sahiptir. Bu konuda önemli aşamalar sağlansa da hâlâ öğretmenlerimizin ya da velilerimizin otizme olan bakış açılarından kaynaklanan sorunlar yaşandığı açıktır. Otizmli bireylerin davranışların toplumun normallik tanımlarına uymuyor olması, çocukların ‘farklı’ ya da ‘garip’ olarak etiketlenmesine neden olmakta bu durumdan çocuğun ailesi de olumsuz olarak etkilenmektedir” dedi.

DESTEKÇİLERE TEŞEKKÜR ETTİ

Sözlerini sürdüren Başkan Gümüş, “Otizmli evlat sahibi aileler tarafından 2009 yılında kurulan Kocaeli Otizmli Çocuklar Derneği olarak çeşitli etkinlikler yoluyla otizmle ilgili farkındalığı artırmaya, ilimizde yaşayan otizmli bireylerin toplumsal yaşama katılımlarını desteklemeye, yaşamlarını kaliteli bir şekilde  geçirebilecek alanlar ya da imkânlar sağlamaya ve üyemiz olsun olmasın desteğe ihtiyaç duyan ailelerin yalnız olmadıklarını göstermeye çalışmaktayız. Bizlere desteğini esirgemeyen başta Kocaeli Büyük Şehir Belediyesi olmak üzere tüm kurumlarımıza teşekkürü bir borç biliyoruz. Özel çocuklarımızın spor yapacakları alanların çeşitlenmesi, eğitimleri, kültürel ve sosyal hayata katılımları gibi konularda şehrimiz son yıllarda önemli birçok atılım gerçekleştirdi” şeklinde konuştu.

‘EĞİTİM MERKEZİMİZ AZ’

Başkan Necdet Gümüş son olarak “Özellikle 18 yaş üzerinde olup örgün eğitimin dışına çıkan otizmli gençlerimiz ve aileleri için hayati önem taşıyan ‘Yaşam ve Eğitim Merkezleri’ konusunda zayıf kaldığımızı da üzülerek belirtmek isterim. Otizmli bir bireye sahip olan aileler, yaşadıkları zorluklar nedeniyle çoğu zaman kendilerini toplum içinde yalnız hissederler. Bu anlamlı geceye katılarak bizlere yalnız olmadığımızı hissettiren, dertlerimizle dertlenen, otizmli bir evladı olmamasına rağmen bizlerle birlikte çalışan, emek veren; bugün buraya katılamasa da gönlü bizimle olan herkese KOÇDER’li anne ve babalar adına teşekkür ediyorum. İyi ki varsınız” diyerek konuşmasını tamamladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün