K.B.B
Sağlık

Kovid-19 aşısı İngiltere’de onaylandı!

Pfizer ve Biontech tarafından geliştirilen koronavirüs aşısının kullanımı için Birleşik Krallık’tan onay alındı! Hükûmet tarafından yapılan açıklamada, aşının sonraki haftada öncelikli gruplar için kullanılacağını bildirildi. BNT162b2 aşısı, tarihe Batı Avrupa’da ilk onaylanan kovid-19 aşısı olarak kayda geçti.

KOCAELİ HABER DÜNYASI

İlk aşılanacaklar

Birleşik Krallık hükûmeti tarafından yapılan açıklamaya göre aşılamada öncelikli gruplar arasında, bakımevi sakinleri ve personelleri bulunuyor. Klinik açıdan aşırı savunmasızlar da öncelikli gruplar arasında yer alırken 80 yaş üstündekiler de öncelikli kişiler arasında.

Öte yandan sağlık çalışanlarına da öncelik tanınacak.

İngiltere’deki aşılamada kimlere öncelik tanınacak?

Haftaya 800 bin doz

Hükûmet tarafından yayımlanan basın bülteninde, İngiltere’nin BNT162b2 aşısı için ön sipariş veren ilk ülke olduğu açıklandı. Bu aşıdan toplam, 40 milyon doz siparişin verildiği belirtilen açıklamada, önümüzdeki hafta 800 bin dozun temin edileceği kaydedildi. Aşılar, ülkeye Belçika’dan ulaştırılacak.

Önümüzdeki hafta için sipariş verilen 40 milyon doz, Birleşik Krallık’ın üçte birine yetecek. Ayrıca, bu dozun çoğu, önümüzdeki yılın yarısına kadar uygulanacak.

İngiltere tarafından siparişinin verildiği aşılar

Avrupa İlaç Ajansı tarafından onaylanan aşılarının Birleşik Krallık’ta da geçerli olacağının belirtildiği açıklamaya göre sipariş verilen yeni tip koronavirüs aşıları:

  • BionTech/Pfizer’ın aşısından 40 milyon doz,

 

 

  • Moderna’nın aşısından 7 milyon doz,

 

  • GlaxoSmithKline (İngiltere) ve Sanofi Pasteur (Fransa) ortaklığıyla geliştirilen aşıdan 60 milyon doz,

 

  • Novavax (ABD)’ten 60 milyon doz,

 

  • Janssen (ABD)’dan 30 milyon doz,

 

  • Valvena’dan 60 milyon doz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir