Sağlık

Kovid-19 aşısı olan Rektör Hülagü açıklamalarda bulundu

KOÜ Rektörü Sadettin Hülagü, BionTech ve Pfizer tarafından geliştirilen Kovid-19 aşısından olurken Rektör’ün eşi ve çocuklarına Çin’in CoronaVac aşısı uygulandı. Prof. Dr. Hülagü, aşılara güvenin çağrısında bulundu. Toplumun yüzde 60’ının üzerinde aşılanma kaydedilmediği sürece tedbirlerin elden bırakılmaması gerektiğini belirten Rektör, normalleşmenin mayıs ila haziran aylarında gerçekleşebileceğini söyledi.

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Rektörü Sadettin Hülagü, A Haber’in canlı yayınına konuk oldu.

Gönüllü koronavirüs aşısı olan Hülagü, ilk olarak Pfizer/Biontech ortaklığıyla geliştirilen BNT162b2 aşısını olduktan sonra yaşadığı sürece değindi. Aşı yapıldığı gün kolunda hafif bir ağrı ve gün içerisinde de hafif bir ateş ile birlikte baş ağrısı yaşadığını söyleyen Rektör, ikinci gün bu belirtilerin kaybolduğunu aktardı.

“Her İki Aşının da Koruyuculuğu Var”
Ülkemizde şu ana kadar gönüllülük esasıyla yapılmış olan CoronoVac ve Pfizer/Biontech aşıları ile ilgili bilgiler veren Rektörümüz Prof. Dr. Sadettin Hülagü’nün açıklamaları:

Gerek mRNA aşısı gerekse inaktif olarak üretilen aşının koruyuculuğu oldukça fazla, iki aşının da yüzde 90’ın üzerinde koruyuculuğu var. mRNA dediğimiz aşının bir avantajı bulunuyor. Virüs zaman içerisinde mutasyona uğrayabilir, yapısal değişiklik gösterebilir. Böyle bir durumda mRNA dediğimiz aşılar daha hızlı bir sürede buna uyum sağlayabilir ve yeni aşılar üretilebilir. Bugüne kadar ülkemizde yapılan her iki aşı da gönüllülere yapıldı. Ancak Çin aşısı diye tabir edilen CoronoVac aşısında yaş sınırlaması vardı. 18 yaş üstü ve 59 yaş altı sağlıklı bireylere aşı yapılabildi. Ben bu sebepten ötürü Pfizer/Biontech aşısına gönüllü oldum. Ancak eşim ve çocuklarım CoronoVac aşısının ilk dozunu yaptırdılar, önümüzdeki günlerde de ikinci doz aşıyı olacaklar. Hatta aşılamada şöyle de bir durum var. Gönüllü olanların yarısına gerçek aşı, yarısına ise plasebo yapılıyor. Biz de aşıya gönüllü olurken bu durumu biliyorduk. Yaşamış olduğum yan etkiler ve yapılan testlerde antikor oluşumunu görmemiz, bana plasebo değil gerçek aşının denk geldiğini gösteriyor.

“Tedbirlere uymaya devam etmeliyiz”

Aşılama sonrası koruyuculuğun ne kadar olacağının önümüzdeki süreçte yapılacak testlerle ortaya çıkacağını sözlerine ekleyen Rektörümüz Prof. Dr. Sadettin Hülagü, “Mesela ülkemizin en önemli sorunlarından bir tanesi Hebatit B, bununla ilgili yapılan ikili veya üçlü doz aşılamalarda ömür boyu bağışıklık sağlama şansı var. Ancak bu koronavirüs ile ilgili antikor oluşumlarına yönelik henüz çalışmalar tamamlanmadı. Bunu zamanla göreceğiz. Ancak şöyle bir mesaj vermemiz gerekiyor, toplumda aşılanma oranının yüzde 60’ın üzerine çıkmadığı müddetçe “maske”, “mesafe” ve “hijyen” konusunu bırakmamamız ve tedbirlere uymamız gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Hülagü: Bilime güvenin

İnsanlara bilime güvenin çağrısında bulunan Rektörümüz Prof. Dr. Sadettin Hülagü, son dönemlerde özellikle de sosyal medyada aşı karşıtlığıyla ilgili açıklamalarda bulundu:

Aşılama, dünyada çok uzun zamandır kullanılan bir yöntem ve günümüzde Dünya Sağlık Örgütü’nün onay vermediği hiçbir aşı yapılamaz. Bir aşının onay alması için belli bir süreçten geçmesi ve çok sayıda test sonucunun olumlu sonuçlanması ile mümkün olabiliyor. Önce hayvan deneyleri sonra faz 1-2-3 dediğimiz testler yapılmaktadır. Çok ciddi ve sıkı kontroller yapılarak aşıların güvenilir ve koruyuculuğu olup olmadığı ortaya çıkıyor. Aşının Çin aşısı olması, aşının kalitesiz ya da kötü olduğu anlamına gelmez. Devletimiz bu konuda oldukça titiz ve ciddi çalışmalar gerçekleştiriyor. Ülkemizde aşılama öncelikle sağlık çalışanları ile 65 yaş üstü büyüklerimize yapılacak sonra diğer gruplara aşılamaya geçilecek. İnşallah Mayıs-Haziran gibi sosyal hayatımızın normalleşeceğine inancım var. Sağlıkta yapılan yatırımların ne kadar gerekli olduğunu bugün yaşayarak görüyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin Koca bu konuda büyük gayretler gösterdiler. Bu sebeple bir kez daha kendilerine şükranlarımı sunuyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.