DünyaSağlık

Kraliçe ve Prens Kovid-19 aşısı oldu

Buckingham Sarayı, İngiltere Kraliçesi 2’nci Elizabeth ve eşi Edinburgh Dükü Prens Philip’in koronavirüs aşısı olduğunu açıkladı. Öte yandan Birleşik Krallık’ta 1 milyondan fazla kişiye aşı uygulandı. Krallık’ta bir haftada 300 binden fazla kişiye kovid-19 aşısı uygulanıyor.

KOCAELİ HABER DÜNYASI

Bir kraliyet kaynağı aşıların cumartesi günü Windsor Sarayı’ndaki bir hane doktoru tarafından gerçekleştirildiğini belirtti.

BBC’nin aktardığı bilgilere göre Kraliçe’nin ileride yapılabilecek spekülasyonların önüne geçmek için bu bilginin kamuoyu ile paylaşılmasını istediğini de söyledi.

İngiltere’de 80 yaş ve üstündeki kişiler, yüksek risk grubu içinde görüldüğü için aşıyı ilk olan gruplar arasında bulunuyor.

Kovid-19 aşısı 1 milyon 317 bin 745 kişiye yapıldı

Hükûmet tarafından açıklanan verilere göre 3 Ocak’ta 1 milyon 296 bin 432 kişiye aşının ilk dozu uygulanırken 21 bin 313 kişiye de ikinci doz yapıldı.

Türkiye SinoVac’i test ederken Birleşik Krallık’ta 20 Aralık’tan itibaren bir hafta içerisinde, 620 bin 180 kişiye aşının ilk dozu uygulandı. Gazetemiz tarafından hükûmetten aktarılan bilgilere göre bu tarihten sonra 27 Ocak’a kadar  312 bin 494 kişiye daha koronavirüs aşısı vuruldu. Bir hafta içinde aşılanan kişi sayısı ise 3 Ocak’ta 333 bin 224.

Pfizer ve BionTech’in aşısı uygulanmaya 8 Aralık’ta, Oxford ve AstraZeneca’nın aşısı ise 4 Ocak’ta başlandı. Aşıların ikinci dozunun 21 gün arayla uygulandığı belirtiliyor. Türkiye’de ise aşının ilk dozu uygulandıktan sonra ikinci dozun 28 gün sonra yapılacağı kaydedildi.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün