Dijital GazeteDünyaSigorta

MAPFRE 2022 yılı ilk yarı finansal sonuçlarını açıkladı

Dünya genelinde sigorta, reasürans, destek hizmetleri ve finansal hizmet sektörlerinde faaliyet gösteren MAPFRE, 2022 ilk 6 aya dair finansal sonuçlarını açıkladı. Buna göre, MAPFRE’nin sigorta primleri yılın ilk yarısında yüzde 7,3 artarak 12,51 milyar euroya ulaştı. Otomobil ve Mal ve Kaza sigortası branşlarında yaşanan iyileşmeler neticesinde HMAPFRE, hayat Dışı sigorta alanında DA yüzde 8,1 büyüdü. Bu rakam, mevcut ekonomik koşullara karşın son 5 yılda kaydedilen en yüksek 6 aylık prim hacmi oldu. Grubun mali yılın ilk altı ayında elde ettiği gelir 14,81 milyar euroya çıkarak geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5,1 oranında artış gösterdi. Türkiye’de primler, yüzde 2,3 düşüşle 150 milyon euro oldu. Türk Lirası bazında ise Türkiye’deki prim üretimi yüzde 64,3 oranında artış gösterdi. 

Dünya genelindeki mevcut yüksek enflasyon senaryosunun beraberinde getirdiği daha yüksek hasar deneyimi nedeniyle ve COVID-19 kısıtlamalarının ortadan kaldırılmasının ardından hareketliliğin artması sonucu yılın ilk yarısının sonunda MAPFRE, 338 milyon euro (-%7,3) kâr elde etti. MAPFRE RE (reasürans ve global risk iş kolları) prim hacminde yüzde 13,9 oranında artış kaydederken, Asistans iş kolunda son 3 aylık dönemde gerçekleştirilen yeniden yapılandırma süreci sayesinde bu iş kolu, çeşitli operasyonların satışı ile birlikte Grup kârına 8 milyon euro değerinde katkıda bulundu. Grubun özkaynakları 6 aylık sürecın sonunda 7,63 milyar euro olurken, toplam varlıkları ise yaklaşık 63,1 milyar euro olarak gerçekleşti. MAPFRE’nin yatırımları da toplam 42,21 milyar euroya ulaştı. 

Belirsizliklerle dolu dünya konjonktürüne rağmen MAPFRE, en son yapılan Yıllık Genel Kurul Toplantısında açıkladığı Stratejik Planını uygulama taahhüdünü yineledi. Grubun dönüşüm ve güçlü sürdürülebilirlik (ESG) hedefleri de aynı şekilde uygulanmaya devam edilecek.

Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir