Güncel

Müjdeler olsun!

Müjdeler olsun!

Yanılmıyorsam cumhuriyetimizin 50. yılı nedeniyle yazılmış bir marş vardı sevgili okurlarım. Bugünkü yazımı yazmak için bilgisayarın başına geçince o marşı hatırladım. 50 yıl marşı

“Müjdeler olsun yurdumun toprağına taşına

Erdi Cumhuriyetim elli şeref yaşına”

Dizeleriyle başlıyor devam edip gidiyordu.

Neden bu marşın sözlerini hatırladım derseniz hemen cevap vereyim. Geçen hafta bir müjde verildi.

Adana’da rezerv değeri 1 milyar dolar olan yüksek kaliteli petrol bulunduğu açıklandı. Tabii her vatandaş gibi ben de müjde olarak algıladım bu haberi. Her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gibi ben de sevindim. Çünkü yurdumuzda petrol rezervi bulunması hiç şüphesiz sevindirici bir haberdi.

Hemen internetten araştırıp baktım bulunduğu söylenen rezervin miktarına. Geçen yıl yurt dışından yaklaşık 8.5 milyar dolar ödemişiz. Ama olsun 1 milyar dolar da az bir rakam değil diye ben yine de müjde olarak aldım bu haberi.

Ama hemen aklıma 20 Ağustos 2020 tarihinde Karadeniz’de bulunduğu açıklanan doğalgaz müjdesi geldi. Yaklaşık iki sene önce “Karadeniz’de doğalgaz bulundu” haberinden sonra kerameti kendinden menkul birisinin çektiği video sosyal medya ortamında günlerce dolaştı. “Bu topraklarda kimse doğalgaza para ödemeyecek, “Açın kombileri, yaz ayı da olsa havalar sıcak da olsa sonuna kadar açın” diye bas bas bağırıyordu. Ama o tarihten sonra değil doğalgaza para vermemek zam üstüne zam geldi.

Bilgisayarda araştırma yaparken ülkemizde 60’lı yıllardan beri her seçim öncesinde “Petrol bulundu” müjdesi verildiği, “son 20 yılda Karadeniz’de 2 kere doğalgaz 1 kere de petrol bulundu” haberi yayınlandığı bilgisine ulaştım.

Bu bilgilere erişince anladım ki, ülkemizde petrol veya doğalgaz bulunmasında sorun yok, hep bulunuyor ama bir türlü çıkarılamıyor.

Bu arada, “Lozan’da gizli maddeler, Türkiye Lozan Anlaşması’nda imzaladığı gizli maddeler yüzünden petrol ve bor madenlerimizi çıkaramıyor”palavrasına inananlara kısaca cevap vermek istiyorum.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün direktifiyle 1935 yılında “Ülkemizin yer altı kaynaklarını işletmek ve değerlendirmek üzere, sanayimizin ihtiyacı olan madenleri, hammaddeleri, enerjiyi üretmek” amacıyla Etibank kurulmuş.

Yapılan aramalar sonunda Batman’da 1948 yılında Türkiye’de ilk kez petrolün çıkarılmaya başlanmış.Bu bilgiler açık kaynaklar. İnternette araştırma yapan herkes bu bilgilere ulaşabilir.

Madem gizli madde ile 100 yıl petrol ve madenleri çıkaramayacaktık 1948 yılında nasıl petrol çıkardık diye neden sormaz insanlar da bu palavraya yıllardan beri inanır dururlar anlamak mümkün değil.

İnsanlar kafalarını çalıştırmazlarsa inanır her söylenene…

Daha önceleri “İsmet İnönü asker kaçağı” demişler bir kısım insanları inandırmışlar…

Bakanlık yapan damat “Burada aya yol yapacağız desek inanır bizim halkımız” demişti hepimiz hatırlıyoruz.

Yukarıda dediğim gibi gerek petrol, gerekse doğalgaz bulunmasında sorun yok hep buluyoruz çok şükür ama çıkarılmasında sorun var.

Özellikle gazın çıkarılmasında sorun olunca büyük sıkıntı oluyor. Kendimden biliyorum, gaz varsa çıkarılması gerek. Çıkarılmayınca insanın hayatı kararıyor.

Velhasıl bir kısım insanımız her söylenene inanıyor. Baksanıza son zamanda birisi dalgasını geçti “Jelibon rezervi bulundu” diye, buna bile inananlar çıktı.

Sıradan vatandaş inansa hadi neyse de, ülkemizin başkentini çeyrek asır yönetmiş bir insan bile inandı “Jelibon rezervine” ne diyeyim ki?

Allah akıl fikir versin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir