Kültür

Nereden çıktı Abdülhamit

Abdülhamid Han Osmanlı padişahı. O günün şartlarında oluşan demokrasi rüzgârlarının yansıması var. O tavır karşısında bir davranış biçimi var.

Nereden çıktı Abdülhamit

Sevgili okurlarım son günlerde bir Abdülhamit tartışması yapılıyor kamuoyunda.

Bu tartışma nereden çıktı, nereden başladı derseniz hemen özetliyeyim durumu.

Abdülhamit tartışmasının fitilini ilk olarak ateşleyen Meral Akşener oldu. Akşener katıldığı bir canlı yayında Osmanlı imparatorluğunun son dönemleri ile ülkenin şu andaki durumunu mukayese etti ve şöyle konuştu: “Abdülhamid Han Osmanlı padişahı. O günün şartlarında oluşan demokrasi rüzgârlarının yansıması var. O tavır karşısında bir davranış biçimi var. Hürriyet ve İtilaf da var İttihat ve Terakki Cemiyeti de var. Bu bir istibdat sistemine karşı, istibdat rejimine karşı tekleşmeye tek adamlığa doğru giden bir sisteme karşı başkaldırıdır. Buranın öznesi eğer Abdülhamid ise bugünün öznesi Recep Tayyip Erdoğan’dır. Onu söylemeye çalışıyorum.” demişti.

Bu sözler üzerine başlayan tartışmaya herkes dahil oldu, herkes bir şeyler söyledi. Amiyane tabiri ile “Ağzı olan” konuştu.

Meral Akşener Kocaeli kökenli olduğu için tanırım. Birkaç kere de aynı masanın etrafında oturup söyleşi yaptığımı hatırlıyorum. Rahmetli ağabeyini de tanırdım. Meral Akşener’in sözlerine güveniyorum. Sadece kendisini tanıdığım için değil, Meral Akşener’in tarih konusundaki sözlerine kendisi bir tarihçi olduğu için inanıyorum. Tarih konusunda yüksek lisans ve doktora yapmış bir akademisyen olduğu için inanıyorum.

Meral Akşener’in bu konuşmasından sonra bir tartışma başladı.

“2. Abdülhamit zamanında bir karış toprak kaybedilmediği” iddia edildi günlerce. Daha sonra Osmanlı İmparatorluğunun en çok toprak kaybının 2. Abdülhamit zamanında olduğu açıklandı.

İnanılır gibi değil ama daha sonra 2. Abdülhamit’in 75 yaşındayken Yıldız Sarayı’nda, yatağında kalp yetmezliği nedeniyle öldüğü meydana çıktı.

Anlaşılır gibi bir şey değil sevgili okurlarım. Bu devirde, 2022 senesinde halkın karşısında nasıl böyle yalan söylüyorlar demeyeyim de doğru olmayan, yanlış bilgilerle dolu konuşmalar yapıyor siyasiler. Eski devirlerde olsa hadi neyse insanlar söylenenlere inanıyorlardı. Hatta “İsmet İnönü asker kaçağı” denildiği zaman bile inananlar oluyordu.

Ama şimdi bilgiye ulaşmak çok kolay artık bu devirde… Birisi “Abdülhamit idam edildi” dediği zaman insanlar ellerindeki telefona yazıyorlar “Abdülhamit nasıl öldü?” diye. Google her şeyin cevabını biliyor ve sorana veriyor anında cevabı. Gerçek cevap hemen çıkıyor. Ben de yukarıda yazdığım gerçek bilgilere google’den ulaştım zaten.

Haydi siyasiler birbirleriyle atışıyorlar, doğru olan veya olmayan bilgelerle birbirlerine cevaplar veriyorlar onları bir yerde anlayabiliriz. Ama bir de konuya “Hariçten gazel okuyanlar” var.

Hariçten gazel okuyanlardan birisi de Abdülhamit Kayıhan Osmanoğlu sosyal medya hesabından Meral Akşener’i kastederek “Evlad-ı Osmanlı olarak diyorum ki biz geriye dönersek siz deliye dönersiniz” şeklinde bir paylaşımda bulunmuş.

Osmanlı devletinin 34. Padişahı Sultan İkinci Abdülhamid’in 3. kuşak torunu olan Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu daha önce yaptığı bir açıklamada “Biz veraset davası açtık. Dedemizin mallarını istemiş olsak, Türkiye’yi almamız lazım o zaman” dediği basında yer almıştı.

Kimmiş, ne özelliği varmış bu Kayıhan efendinin diye araştırdım. Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu, Türkiye gazetesinde 10 yıl gazetecilik yapmış, 3 yıl da TGRT’de çalışmış. Fatih Erbakan’ın başkanı olduğu Yeniden Refah Partisi’nin kurucuları arasında yer alıyormuş bu “Kerameti kendinden menkul” Kayıhan efendi.

Abdülhamit misin, Kayıhan mısın bilmem ama haddini bileceksin. Ülkemizin siyasilerinin arasındaki atışmaya müdahil olmayacaksın. Dürüm arası döner misin, ekmek arası köfte misin kendin karar ver. Sen ve senin gibiler dönecek diye ne Meral Akşener, ne de bu ülkenin herhangi bir evladı deliye falan dönmez.

Geçti o devirler artık. Haddini bileceksin, hududunu aşmayacaksın. Bu millete öyle tehdit eder gibi konuşmaya hakkın da yok, haddin de değil.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.