Güncel

Önemli tarımsal kalkınma hamlesi Taşköprü Tesisleri’nin temeli atıldı

Derince Belediye Başkanı Zeki Aygün’ün tarımsal kalkınma projesinde en önemli adım atıldı.

Önemli tarımsal kalkınma hamlesi Taşköprü Tesisleri’nin temeli atıldı

 

Derince Belediye Başkanı Zeki Aygün’ün tarımsal kalkınma projesinde en önemli adım atıldı. Bölgeyi tarım üssü yapacak olan Taşköprü Tarımsal Kalkınma Tesisleri’nin temel atma töreni gerçekleştirildi

AK Parti Milletvekili İlyas Şeker
AK Parti Milletvekili İlyas Şeker

Derince Belediye Başkanı Zeki Aygün, köylerde başlattığı tarımsal kalkınma hamlesine de özel önem veriyor. İshakçılar merkezli Çavuşlu, Geredeli, Karagöllü, Kaşıkçı, Tahtalı, Terziler ve Toylar’ı kapsayan proje ile birlikte Derince’de tarımsal kalkınmanın en önemli adımı atıldı. Bu proje ile birlikte hem bölgeyi cazibe merkezi galine getirecek hem de istihdama katkı sunacak olan Taşköprü Tarımsal Kalkınma Tesisleri’nin temel atma töreni gerçekleştirildi.

GENİŞ KATILIM

Temel atma törenine Derince Belediye Başkanı Zeki Aygün’ün yanı sıra AK Parti Kars Milletvekili ve TBMM Tarım Orman ve Köy İşleri Komisyon Başkanı Yunus Kılıç, AK Parti Milletvekilleri Radiye Sezer Katırcıoğlu, Emine Zeybek, İlyas Şeker, Cemil Yaman, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Hasan Suver, Büyükşehir Belediyesi Koordinatörü Hasan Ayaz, AK Parti İl Başkanı Mehmet Ellibeş, Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, Derince AK Parti İlçe Başkanı Koray Merdan, MHP Derince İlçe Başkanı Zeki Omurca ve çok sayıda davetli katıldı.

ÜÇ ÖNEMLİ TESİS BİR ARADA

Tesisin inşa edileceği Çavuşlu Mahallesi, İshakçılar Mevkii (İlçe Jandarma Komutanlığı) karşısındaki alanda yapılan temel atma töreni protokol ve vatandaşları bir araya getirdi. Bölgeye kurulacak olan tesislerin süt pastörizasyon bölümünün 5 ton, yağ işleme bölümünün ise günlük 300 litrelik kapasitesi olacak. Yine bu projeyle birlikte Taşköprü Aspir Yağı önümüzdeki süreçte Derince Belediyesi’nin kendi tesislerinde üretilecek. Ayrıca mısırlarını kurutmak için Adapazarı’na giden çiftçiler de yapılacak olan tesis sayesinde bu yükten kurtulmuş olacaklar.

“ÇOK ÖNEMLİ TESİS”

Programın açılış konuşmasını yapan Derince Belediye Başkanı Zeki Aygün, “Gönül belediyeciliği diyerek yola çıktık. Herkesin bir talebi vardı. Bölge gencinin istidamı için bu tesis çok önemli. Buradaki insanların çocukları iş için aşağıya inmemesi lazım. Tarım ve hayvancılığın önemini bu pandemi döneminde anladık. Bir fırınlar bir de marketler kapanmadı. Üretilecek ürünü biz alacağız ve çocuklara istihdam sağlanacak. Burada 26 dönüm yerimiz var.

“KÖYÜMÜZÜ GÜZELLEŞTİRECEĞİZ”

Bu tesisten sonra köyün içerisinde tamirciler var, onlara da burada yer yapacağız. Köyümüzü güzelleştireceğiz.

 

Burası hem tarım hem sanayi üssü olur umarım. Tarım arazileri şu anda hobi bahçeleri haline geliyor. Bölge için çok önemli bir temel atma töreni. Sayın Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum projemize hemen katkı verdi, bizi destekledi. Makineleri MARKA üzerinden Sanayi Bakanlığından alacağız. Aspir yağı, mısır ve süt üreteceğiz bu tesiste. Dağıtım ağımız da hazır. İnsanların taleplerine göre çalışmalarımızı yapıyoruz” dedi.

“TELEFONLARINDAN KAÇAR HALE GELDİK”

Aygün’ün ardından kürsüye gelen AK Parti Milletvekili İlyas Şeker, “Zeki abiyi tebrik ediyorum. Birlikte 3 dönem milletvekilliği yaptık. Milletvekilliğindeki performansın fazlasını kat be kat gösteriyor. Telefonlarından kaçar hale geldik, her gün yeni bir proje için arıyor. Kendisinden Allah razı olsun. Derince Zeki abiyle birlikte hak ettiği yatırımları alacak.

Büyükşehir Belediyesi her tarafa hizmet götürmek zorunda. Kocaeli’de belediyelerimizin ciddi çalışmaları var. Bakanlık ve büyükşehir ciddi anlamda destek veriyor.

Önemli tarımsal kalkınma hamlesi Taşköprü Tesisleri’nin temeli atıldı
Önemli tarımsal kalkınma hamlesi Taşköprü Tesisleri’nin temeli atıldı

Tarım konusunda Avrupa’da ilk sıradayız, dünyada 7’nci sıradayız. Tohum konusunda büyük bir mesafe kat ettik. 2002’de üretilen tohum 145 bin tonken, 1 milyon küsura ulaştı. Tarım önemli hepimizin destek vermesi lazım” diye konuştu.

“ASPİR ÇOK KIYMETLİ BİR YAĞ”

Şeker’in ardından konuşan AK Parti Kars Milletvekili ve TBMM Tarım Orman ve Köy İşleri Komisyon Başkanı Yunus Kılıç, “Tarım Türkiye’nin kaderidir. Türkiye sanayisini geliştirse de Türkiye’nin tarım ülkesi olma kimliği ortadan kalkmayacak. Amaç insanlarımızın refahını yükseltmektir. Kırsala sanayiyi götürmekten başka çaremiz yok. Eskiden nüfusun yüzde 75’i köyde yüzde 25’i şehirde yaşıyordu. Köydeki 3 insan şehirdeki 1 insana üretseydi bu yetiyordu. Ama artık nüfusumuzun yüzde 90’ı şehirde yaşıyor, nüfusun yüzde 10’u ise köylerde yaşıyor. Derinceli burada kendi çocuğunun geleceğini burada görmeli. Aspir çok kıymetli bir yağ. Sağlık açısından çok kıymetli ürün. Müthiş bir ufuk. Başkanımız bu bölgeyi iyi biliyor” dedi.

“YÖRENİN HAYVANCILIĞI GELİŞECEK”

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Hasan Suver konuşmasında, “Şirin ilçemiz Derince ulaşım yolları üzerinde bulunması sebebiyle önemli mesafeler aldı ve 143 bin nüfusa ulaşmıştır. Sayın Belediye Başkanımızı istihdamı önceleyen yatırımlarından dolayı tebrik ediyorum. Bu tesis mühim bir adım. Tarımda her şey bir tohum ile başlar. Tıpkı 1937’de ilk defa Rize’de ekilen çay tohumu gibi. O günden sonra bir çay üretimi başladı. Buna benzer bir şeyi Aspir yağı üzerinden de sağlayabiliriz. Yörenin hayvancılığı da bu teşebbüsle desteklenecek. Kocaeli’de 9 Millet Bahçesi projemizi hayata geçirme konusunda çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz. Bizler tarih yapan bir milletiz. ” ifadelerini kullandı. Protokol konuşmalarının ardından temel atma töreni gerçekleştirildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.