Yaşam

Onlar “mezunbul”dan bulmadılar birbirlerini

Mezun olduğu arkadaşlarını, 10 sene önce mezun olduğu lise arkadaşlarını buluyorlar ve internet ortamından birbirleriyle mesajlaşıyorlar.

Onlar “mezunbul”dan bulmadılar birbirlerini

Sevgili okurlarım, sosyal medya ortamında “mezunbul” siteleri var bildiğiniz gibi. Oraya insanlar giriyor ve 20 sene önceki mezun olduğu ilkokuldaki arkadaşlarını, 15 sene önce ortaokuldan aynı yıl mezun olduğu arkadaşlarını, 10 sene önce mezun olduğu lise arkadaşlarını buluyorlar ve internet ortamından birbirleriyle mesajlaşıyorlar.

Ama bir de “mezunbul” sitesine girmeden mezun olduğu arkadaşlarını bulanlar var. Daha doğrusu bulanlar değil de, birbirlerini hiç kaybetmeyen okul arkadaşları var. Hem de yukarıdaki örneklerini verdiğim gibi 10-15-20 senelik arkadaşlarını bulmak değil, onlar yarım asrı devirmiş 50 yılı aşarak bu yıl 51. Yılını kutlayan arkadaşlar.

Onların arkadaşlıkları 1968 oldukları Deniz Astsubay Okulunda başladı. 1971 yılında mezun olup yurdun çeşitli bölgelerinde görev yaptılar. Uzun yıllar yaptıkları görevlerden sonra hepsi emekli oldular. Ama birbirlerinden hiç ama hiç kopmadılar.

Evet, birbirlerinden hiç kopmadılar çünkü bulundukları bölgelerde; Gölcük’te ikamet edenler kendi aralarında, İstanbul’da, İzmir’de ikamet edenler de kendi aralarında ayda bir kere bir araya gelerek arkadaşlıklarını idame ettirdiler.

Bölgelerde kendi aralarında toplanırken her sene okullarının kuruluş yıldönümü olan 17 Kasım tarihinde de bütün bölgelerden toplanarak Yalova ili Altınova ilçesinde bulunan Karamürselbey Eğitim Merkezi bünyesindeki Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulu’nda bir araya geliyorlar. Okullarının kuruluş yıldönümünde Okul Komutanı ve Deniz Kuvvetleri Komutanının da katıldığı törenle hayattaki en yaşlı mezuna anı objesi ve şiltinin verilmesinden sonra emekliler, görevdeki muvazzaflar ve okuldaki öğrenciler hep birlikte öğle yemeği yiyorlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir