K.B.B
Ekonomi

Ons güçlenirken diğer madenler düşüyor

Ons fiyatı, bugün yükseliş sergilerken değerli madenin diğer cinslerinde, dolar/TL ile beraber düşüş görüldü. Ons fiyatı, ABD’deki ek mali teşviklere yönelik beklentiler destekliyor. Öte yandan ABD Merkez Bankası (FED)’nın olası güvercin tutumu, ons üzerinde yukarı yönlü etki edebilir. FED’in faiz kararı, Türkiye saatiyle 22.00’de açıklanacak.

Altının ons cinsindeki fiyatı, dünkü kapanışının yüzde 0,55 üstünde, bin 864 dolar. Gram ve çeyrek altın ise USDTRY ile birlikte düşüşte.

Dolar endeksi zayıf seyrederken ons, dünkü işlemlerinin sonunda, günlük yüzde 1,4 kazandı. Gram da dünkü kapanışında, bir önceki kapanışının yüzde 1,18 üstündeydi.

Ons fiyatı hakkında “Son 10 yıldaki en iyi yıllık kazancına doğru” yükseldiğini belirten Alan Yatırım, onsun 50 günlük ortalamasının altında seyrettiğini ancak FED tarafından gelebilecek güvercin mesajlarının ons değerini yukarı çekebileceğini dile getirdi.

Karar öncesi yükseliş

Altının ons cinsindeki fiyatı, kapanışta, bin 954,5 dolar seviyesinden işlem gördü.

Onstaki yükseliş eğiliminin korunduğunu bildiren Ziraat Yatırım, bin 848 dolardaki desteğin üzerindeki hareketlerin devam etmesi durumunda “1.875 direncine kadar yükselişini sürdürebilir ki Dolar’daki zayıflık devam ediyor.” değerlendirmesini yaptı. Ziraat, sonraki direncin bin 888 dolar, desteğin ise bin 835 dolarda yer aldığını kaydetti.

Ons altın yükseliş kaydederken dolar/TL’deki düşüşe bağlı olarak gram ve çeyrek fiyatları geriledi.

Gram altın 467 lira

Serbest piyasada, altının gram cinsindeki fiyatı, dünkü kapanışının biraz altında, 466 lirada. Çeyrek altın ise dünkü kapanışının yüzde 0,08 altında. Doviz.com’dan edinilen bilgilere göre çeyrek, 766 liradan işlem görüyor.

“Teknik olarak Altın gram cinsi, orta vadeli yükseliş trendi sürmekle birlikte kısa vadeli 464.59’deki önemli direncini yukarı yönlü kırdı.” yorumunda bulunan Alan Yatırım, gramdaki kısa vadeli direncin 471 lira ile 476 lirada konumlandığını, desteklerin ise 465 lira ve 459 lirada yer aldığını kaydetti.

Gram, dünkü kapanışta, 467 liradan, çeyrek altın ise 764 liradan işlem gördü.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir