K.B.B
Ekonomi

Onsta orta ve uzun vadeli yükseliş öngörülüyor

Yapı Kredi Yatırım, ons altın fiyatında orta ve uzun vadeli yükselişin kaydedileceğine yönelik değerlendirmede bulundu.

Uzmanlar, ons altın fiyatlarında, dün, dalgalanmaların görüldüğünü belirtti. Alan Yatırım, onsun yükselişiyle birlikte gram fiyatının da arttığını; gram altın değerinin 520 lira civarına yöneldiğini kaydetti. Altın fiyatları, dünkü kapanışına oranla kazançlı.

Yapı Kredi Yatırım, ons değerinde, orta ve uzun vadeli yükselişi öngörürken analistler, bu akşam Türkiye saatiyle 22.00’de ABD Merkez Bankasının faiz kararı; 22.30’da ABD Merkez Bankası Başkanı Powell tarafından gelecek açıklamaların gündemde olduğunu bildirdi.

Yapı Kredi Yatırım tarafından “Dün Dolar Endeksi güne görece güçlü başlarken değer kaybeden ons altın, artan Kovid-19 vaka sayılarına dair endişelerle düşüşünü sınırladı.” değerlendirmelerinde bulunuldu.

Geçen haftaki sert satışların ardından bu hafta,  küresel piyasalarda toparlanma çabasının baskın olduğunu kaydeden Yapı Kredi Yatırım, “Ancak haber akışına bağlı volatilitenin ons altın fiyatlaması üzerinde de belirleyici olmasını bekliyoruz” değerlendirmesini yaptı.

Altın fiyatları düştü

Dünkü işlemlerinde altın fiyatları, bir önceki kapanışına göre değer kaybetti. Dünkü kapanışında, ons altın, iki gün önceki kapanışının yüzde 0,07 aşağısında bulundu. Gram altın ise yüzde 0,5 geriledi. Ons, saat 11.00’den itibaren yüzde 0,33 artışta.

Döviz.com’dan aktarılan bilgilere göre altının onsu, bin 933 dolar satış fiyatıyla işlem görüyor. Dünkü kapanışına oranla yüzde 1,02 yükselen gram altın 520 lira; yüzde 1,01 artış kaydeden çeyrek altın ise 854 lira. Cumhuriyet altını, yüzde 0,97’lik yükselişle 3 bin 481 lirada bulunuyor.

Tam altın ise yüzde 0,99 oranındaki artışla 3 bin 385 lirada yer alıyor.

Değerli madende destek ve dirençler

Yapı Kredi Yatırım, bugünkü bülteninde, onstaki desteklerin bin 900 dolar ve bin 875 doların destek; bin 918 dolar ile bin 930 doların direnç konumlarında olduğunu bildirdi. Gram altın fiyatının orta ve kısa vadeli yükseliş trendlerinde bulunduğunu kaydeden Alan Yatırım, gramdaki dirençlerin 514 lira ile 519 lirada; desteklerin ise 510 lira ile 506 lirada yer aldığını kaydetti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir