Sağlık

Oxford’un Kovid-19 aşısı yüzde 70,4 etkili!

Oxford Üniversitesi ile AstraZeneca ortaklığıyla yürütülen aşı çalışmalarında, Kovid-19‘a karşı yüksek koruma kaydedildi. Aşıda ciddi bir güvenlik sorununun olmadığı belirtilirken aşının koruma süresinin gelecek verilere bağlı olduğu bildirildi. Aşı, yaşlı ve yetişkinlerde güçlü bağışıklık oluşturuyor.

KOCAELİ HABER DÜNYASI

Oxford Üniversitesi, üçüncü faz çalışmalarında, 131 Kovid-19 vakası üzerinde yapılan ara analizin sonuçlarına göre aday aşının iki dozluk hâli yüzde 70,4 oranında etkili olduğunu açıkladı. Kovid-19 aşısı, yarım doz ve standart doz uygulandı. İki farklı doz rejimiyle uygulanan aşıdan biri yüzde 90, diğeriyse yüzde 62 oranında koruma sağladı.

ChAdOx1 nCoV-2019” isimli aşı adayı, yarım dozun ardından tam doz uygulandığında yaklaşık yüzde 62 oranında, iki tam doz uygulandığındaysa yüzde 90 civarında etkili.

Üniversite tarafından yapılan açıklamada, asemptomatik vakalarda, aşının bulaşı önlediği kaydedildi.

Aşının güvenirliği

Oxford Üniversitesi, aşıyı alan hiç kimsede ağır vaka ve hastaneye kaldırılma gibi durumlarının görülmediğini ve Birleşik Krallık, Brezilya ve Güney Afrika’daki 24 bin kişinin nisandan beri takip edildiğini bildirdi.

Kolay uygulanabilir

Yeni Tip Koronavirüs aşısının mevcut sağlık sisteminde kolayca uygulanabilir, 2 ila 8 derece olmak üzere buzdolabında saklanabilir ve mevcut lojistik ağında dağıtılabilir olduğu kaydedildi.

Eşit erişim için büyük çapta üretim

Küresel çaptaki eşit erişim için Aday aşının üretimi, 10’dan fazla ülkede sürdüğü kaydedildi.

Son veriler izlenecek

Aralık ayına kadar 60 bin kişiden daha az insan üzerinde denemeler yapılacak. ABD, Kenya, Japonya ve Hİndistan’da süren denemeler, aşının güvenirliği ve etkililiği konusunda daha fazla bilgi verecek.

AstraZeneca’nın 3 milyar dozluk aşı üretimi için uluslararası anlaşmaları ve 30’dan fazla tedarik anlaşması mevcut.

Oxford destekleyecek

Oxford Üniversitesi, aşının etkililiği ve güvenirliğine ilişkin verilerin sunulması ve acil kullanım için dünyadaki bağımsız düzenleyicilere başvuruda bulunulması konusunda AstraZeneca’yı destekleyecek.

Kovid-19 aşısı adenovirüsten üretildi

Üniversite tarafından yapılan açıklamaya göre ChAdOx1 nCoV-2019 aşısı, zayıflatılmış adenovirüsten üretildi. Soğuk algınlık virüsü olarak da tanımlanan adenovirüs, insan bedeninde yayılması imkânsız hâle getirildi.

Adenovirüs aşılarının on yıllarca sıklıkla araştırılıp kullanıldığı belirtilen açıklamaya göre kararlılığı, kolay üretimi, kolay taşınması ve buzdolabı sıcaklığında saklanması adenovirüs kullanımının önemli faydalarını oluşturuyor.

Aşı hızlı şekilde uygulanacak

Resmî açıklamaya göre Kovid-19 aşısı adayının onay aldığı takdirde çok hızlı bir şekilde dağıtılıp uygulanacak. Çünkü, aday aşı, muayenehane ve eczane gibi sağlık tesislerinde kolayca dağıtılıp kullanılabiliyor.

Oxford Üniversitesi ile AstraZeneca tarafından ortaklaşa geliştirilen aşı adayının her yaş grubu için uygun olduğu belirtildi. Açıklamaya göre ChAdOx1 nCoV-2019 adlı Yeni Tip Koronavirüs aşısı, yaşlı ve yetişkinlerde güçlü bağışıklık oluştururken semptomsuz vakalarda bulaşı önlüyor.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir