Gündem

“Safları sıklaştırın” genelgesi gönderildi

Koronavirüs salgını gerekçesiyle 1,5 yılı aşkın süredir cemaatlerde saf düzenine izin verilmiyordu.

Camide kargaşa

Sevgili okurlarım haberlerde dikkatini çekti mi bilmiyorum. Ben de duymuştum ama unutup gitmiştim. Bu haberi şimdi sizlere tekrar hatırlatmak istiyorum. Haber aynen şöyleydi:

Diyanet Covid-19 tedbirlerini sona erdirdi: “Safları sıklaştırın” genelgesi gönderildi

Koronavirüs salgını gerekçesiyle 1,5 yılı aşkın süredir cemaatlerde saf düzenine izin verilmiyordu. Diyanet İşleri Başkanlığı, yayınladığı bir genelge ile bu uygulamaya son verdi. Türkiye’de 11 Mart 2020 tarihinde görülen ilk koronavirüs vakası sonrasında 13 Mart’ta cami ve mescitlere tedbir ve kısıtlama getirilmişti. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş tarafından açıklanan tedbirler çerçevesinde camiler 74 gün kapalı kalmış ve saf arasına boşluk verilmişti. Diyanet İşleri Başkanlığından 12 Kasım 2021 tarihinde 81 ile ‘saf düzeni’ hakkında bildiri gönderildi. Ali Erbaş’ın imzasıyla gönderilen kararla, bundan böyle cami ve mescitlerde, temizlik ve maske kurallarına uymak şartlıya saflar yeniden sıklaştırılabilecek. Diyanet İşlerinden ‘Cami ve Mescitlerde saf düzeni” başlığıyla gönderilen bildiri şu şekilde:

“Covid-19 salgını kapsamında vatandaşlarımızın sağlığını korumak amacıyla 13 Mart 2020 tarihinden itibaren cami ve mescitlerde Başkanlığımızca gerekli tedbirler alınmış, gerek din görevlilerimiz gerekse vatandaşlarımız tarafından konuya gereken hassasiyet gösterilmiş, ilgili kurumlarca malum olduğu üzere cami ve mescitlerde salgın kaynaklı problem yaşanmamıştır. Kış şartları sebebiyle açık alanlarda namaz kılma imkanı kalmaması, ülke genelinde 18 yaş ve üstü nüfusun büyük oranda aşılanması ve toplumumuzun salgın tedbirlerine riayet konusunda alışkanlık kazanmış olması göz önünde bulundurularak yeni düzenlemenin yapılması gerekli görülmüştür.”

Diyanet İşleri Başkanlığı bu şekilde bir genelge yayınlayarak 81 il müftülerine gönderince, onlar da ilçe müftülerine talimat veriyor, ilçe müftüleri de emirleri altındaki camilerin imamlarını toplayıp emri aynen iletiyorlar, yani tebliğ ediyorlar kendilerine.

Peki sonra ne oluyor?

Daha önce caminin bahçesinde, avlusunda mesafeli olarak evlerinden getirdikleri seccadeleri sererek namaz kılan cemaat mecburen caminin içine giriyor. Caminin içinde de mesafeli olarak seccadelerini sererek mesafeli olarak namaza durmak istiyorlar. Ama imam, “Safları sıklaştırın yoksa namaza başlayamam” diyor cemaate. Cemaatten birisi Covit tedbirlerini hatırlatarak mesafeyi korumak için uzak durmak istiyor ama imam “Şimdi safları sıklaştırın şikayetiniz varsa Sağlık Bakanlığına yaparsınız” şeklinde cevap veriyor.

Namazdan sonra tartışma daha da uzuyor. Safları sıklaştırması istenen vatandaş “Beni zorlayamazsınız omuz omza namaz kılmaya” diyor, cemaatten imamı savunan başka bir vatandaş, çarşıda, pazarda dolaşıyorsun bir şey olmuyor, camide mi virüs kapacaksın” diye karşılık veriyor. İtiraz eden vatandaş “Ben risk grubundayım pazara, kalabalık yerlere girmiyorum, evde çocuklarıma, torunlarıma bile uzak duruyorum. Namazı kılmadan çıkıp gitsem günahı bana mı olacak, beni zorlayanların mı olacak?” şeklinde cevap veriyor.

Buradan Diyanet İşleri Başkanlığına sesleniyorum. Caddelerdeki billboardlarda halen resimler asılı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Yapmamız gereken tek şey hep birlikte gereken kurallara uymaktır. Israrla üzerinde durduğumuz bir husus var: Temizlik, maske, mesafe. Yani TMM. Yani

tamam” şeklinde uyarılar var. Daha maskelerimizi atıp normal düzene geçmediğimize göre bu “Safları sıklaştırın” genelgesini derhal, hiç vakit geçirmeden geri çekin.

Diyanet İşleri Başkanlığı şimdiye kadar “Küçük yaşta kız çocuğu ile evlenilebilir” gibi, “Kızına sarılmak” gibi akla ziyan fetvalarla insanları dinden imandan soğuttunuz. Milleti namaz kılanlar kılmayanlar, camiye gidenler gitmeyenler diye birbirinden ayırdınız. Şimdiden sonra camiye gidenleri de ikiye bölmeyin, hatadan dönün lütfen.

Buradan cami imamlarına da seslenmek istiyorum. Hocam siz müftülüğün ve Diyanet İşleri Başkanlığının talimatlarını cemaate tebliğ etmek, Türkçesi ile bildirmek, duyurmakla görevlisiniz. Yoksa kıldırmam, namaza başlamam gibi söylemler kullanamazsınız. Adam safı sıklaştırmayıp uzakta bir yerde namaz kılmak istiyorsa kolundan tutup safa sokmak değil sizin göreviniz. Daha büyük olaylara, tartışmalara sebep olmayın ne olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.