Dijital GazeteEkonomiFinansFinansal Analiz

Şahinlik yolda mı ?

Fed’in gelecekteki parasal sıkılaştırma planlarına ilişkin öngörüleri sağlamak için ABD’nin önemli enflasyon raporu beklenirken, Asya piyasaları düştü ve dolar yatay seyretti. Bugün açıklanacak olan TÜFE raporuna karşılık, piyasalar geçen haftaki beklenmedik şekilde güçlü ABD istihdam rakamlarına rağmen Temmuz ayında enflasyonun düştüğüne dair işaretleri izliyor. Japonya eski Asya Pasifik küresel piyasa stratejisti David Chao, durgunluk riskinin kapıda olduğunu, Fed’in agresif kemer sıkma işlemini bitirdiğini düşünmediğini ve piyasaların bu değişkenleri tam olarak iskonto ettiğini düşünmediğini söylerken, bu haftanın enflasyon verileri bize kesinlikle Fed’in kısa vadeli politika görünümü hakkında daha fazla netlik sağlayacak şeklinde sözlerine devam etti. Dolar endeksi, %0,009 düşüşle 106,330 $ seviyesine geriledi. Buna istinaden, Chao, “Bu hafta güçlü bir TÜFE baskısı, Fed’in USD’yi yeniden güçlendirecek olan agresif faiz yürüyüş yoluna geri döndüğü anlamına gelebilir” dedi. Fed’in Eylül ayında faiz oranlarını 75 baz puan artırma ihtimalinin %68,5 olduğu ve bunun üst üste üçüncü büyük artışı olacağı düşünülüyor. Diğer yandan, MSCI’nin Japonya dışındaki en geniş Asya-Pasifik hisseleri endeksi %0,51 düşerken, Japon Nikkei. %0,65 düştü. Petrol fiyatları, Ukrayna’dan geçen Rusya’dan Avrupa’ya Druzhba boru hattında bazı petrol ihracatının askıya alındığı haberleriyle durgunluk endişelerini beraberinde getirip biraz geriledi. Druzhba boru hattının güney güzergahı boyunca akışlar etkilenirken, Polonya ve Almanya’ya hizmet veren kuzey güzergahı kesintisiz olarak devam etti. Brent ham petrol vadeli işlemleri 15 sent düşüşle varil başına 96.16$’a inerken, ABD West Texas Intermediate (WTI) ham petrolü 22 sent düşüşle 90.28$’a geriledi. Potansiyel bir küresel durgunluğa ilişkin endişeler son zamanlarda petrol vadeli işlemlerine ağırlık vermiş olsa da, ABD petrol rafinerileri ve boru hattı operatörleri, Reuters’in şirket kazanç çağrılarına ilişkin bir incelemesine göre, 2022’nin ikinci yarısında enerji tüketiminin güçlü olmasını bekliyor. Bugün yurt içinde iş gücü verilerinin öne çıkacak, yurt dışında ise piyasaların dikkatle takip edeceği ABD enflasyon rakamları izlenecek.

MANŞETTE ÖNE ÇIKANLAR

BDDK, Döviz varlıklarının TL karşılığı 15 milyon TL’yi aşmayan şirketlere kredi kullanım durumunda, döviz varlıklarını 15 milyon TL üzerine çıkarmama kararı hakkında bankalara ilave açıklama getirdi Bu çerçevede, 30/6/2022 tarihinden (30/6/2022 dahil) itibaren kullandırılmış ve kullandırılacak kredilerde; YP nakdi varlıkların esas alınması ve bu krediler için söz konusu Kurul Kararının eklerinde yer alan beyan ve taahhütlerin alınmış olmasının gerekmekte olduğu belirtildi. Bu tarihten önce alınan taahhüt ve beyanların kontrol edilmesi konusunda bankaların bir sorumluluğunun bulunmadığı açıklandı.

Çin’de tüketici fiyatları ise Temmuz ayında 2020’nin aynı ayından bu yana görülen en hızlı artıyı yaşadı. Haziran ayında yüzde 2,5 olan TÜFE artış oranı, Temmuz ayında yüzde 2,7’ye çıktı. Ancak ekonomistler tüketici fiyatlarının Temmuz’da yıllık yüzde 2,9 artmasını bekliyorlardı.

ABD Başkanı Joe Biden, çip üretimi için daha önce ABD Kongresi tarafından onaylanan 280 milyar dolarlık Çip ve Bilim Yasası’nı imzaladı.

Biden, Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılımına onay veren belgeleri imzaladı.

Çin, Tayvan için “Tek Ülke, İki Sistem” politikasını tekrarladı, gerektiğinde güç kullanma seçeneğini dışlamadığını vurguladı.

Fitch Ratings, Hong Kong’un COVID karantina tedbirlerini gevşetmesinin büyümede yaşanan kayıpların telafisi için çok az şey yapabileceğini belirterek, Hong Kong için 2022 yılı GSYH büyüme tahminini aşağı yönlü revize etti.

ABD’nin Wisconsin eyaletinde vali seçimine katılacak Cumhuriyetçi Parti adayını belirlemek için yapılan ön seçimi Donald Trump’ın destek verdiği Tim Michels kazandı.

Almanya Maliye Bakanlığı’nın hane halklarının yüksek enflasyon ile başa çıkmalarına yardım için vergi değişiklikleri planladığı bildirildi.

ABD Enerji Bakanlığı’na bağlı Enerji Bilgi İdaresi (EIA), ABD’nin doğal gaz üretiminin bu yıl rekor kırmasının beklendiğini bildirdi.

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.