Ekonomi

Şanlı: Maaşlar enflasyona karşı korunmalı

Kamu Sen İl Temsilcisi Şanlı,“Refah payı uygulaması kalıcı hale getirilerek maaşlar enflasyona karşı koruma altına alınmalıdır” dedi

Şanlı: Maaşlar enflasyona karşı korunmalı

Haziran ayı enflasyon rakamlarının açıklanması sonrası konuşan Kamu Sen İl Temsilcisi Şanlı,“Refah payı uygulaması kalıcı hale getirilerek maaşlar enflasyona karşı koruma altına alınmalıdır” dedi

Türkiye Kamu-Sen Kocaeli İl TemsilcisiYaşar Şanlı, haziran ayı enflasyon rakamlarının açıklanması sonrası konuştu. “Maaşları enflasyondan korumak için ek zam verilmeli” diyen başkan Şanlı, “Enflasyon farkı maaşlara aylık yansıtılmalıdır” açıklamasında bulundu. Şanlı’nın yazılı açıklaması şöyle:

‘CEBİMİZE DAHA YÜKSEK ORANLAR YANSIYOR’

Haziran ayı enflasyon rakamları açıklandı. Buna göre Haziran ayında mal ve hizmet fiyatlarına ortalama yüzde 4,95 zam geldi. Altı aylık enflasyon toplamda yüzde 42,35 oldu. Yılbaşında memur ve emeklilerin maaşlarına 6 ay için yüzde 7,5 zam yapılmıştı. Ocak-Haziran arasında maaşlar resmi olarak 34,9 puan yani tam 2.382 TL erimiştir. Alım gücündeki bu azalma cebimize daha yüksek oranlarda yansımaktadır. Gıda, akaryakıt, ulaşım, ısınma gibi giderlere açıklanan enflasyonun da üzerinde zam geldiği bu günlerde ailenin aylık harcaması da normalin üzerinde artmaktadır.

‘ALIM GÜCÜ KORUNMALI’

Aylık enflasyon bile neredeyse memurlara yıllık olarak verilen zammın üzerinde gerçekleşmektedir. Bu durum erimeden 6 ay sonra ödenecek enflasyon farkıyla telafi edilebilir olmaktan öteye geçmiş, daha farklı tedbirler gerektiren bir sorun haline gelmiştir. Zaten enflasyon farkı vermek, gerçek anlamda sıfır zam anlamına gelmektedir. Böyle yüksek enflasyon dönemlerinde ise maaşlarda aylık olarak yaşanan erime büyük miktarlara tekabül ettiğinden aile bütçesini normalden daha fazla zorlamaktadır. Memur ve emeklilerin alım gücünü korumak için bir an önce ek tedbirler alınmalıdır. Önce zararlar telafi edilmeli, sonra erime durdurulmalı, daha sonra da alım gücü yükseltilmelidir.

‘VERGİ DİLİMLERİ DÜZENLENMELİ’

Alım gücünün koruması adına; memur ve emeklilere ek zam yapılarak maaşlar yükseltilmelidir. Refah payı uygulaması kalıcı hale getirilerek maaşlar enflasyona karşı koruma altına alınmalıdır. Enflasyon farkı oluşması halinde ortaya çıkan fark, maaşlara aylık olarak derhal yansıtılmalıdır. Vergi dilimleri düzenlenmelidir. Memur ve emeklilerimizin enflasyona yenik düşmemesi için bu uygulamalar bir an önce hayata geçirilmelidir. Aksi halde yapılacak artışlar, önümüzdeki birkaç ay içinde yine eriyecek, alım gücü düşecek, memur ve emekli geçim acziyeti yaşayacaktır.

Türkiye Kamu-Sen Kocaeli İl Temsilcisi Yaşar Şanlı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir