Genel

Şehir Çiftlikleri,Kapalı Alan Tarımı ve LED Teknolojisi

Tarımsal hareketlerin üreticiden tüketicilere olan bağı çiftlikten evlerimize , hatta çiftlikten çiftliğe ama fabrika çiftlikten evlerimize bir bağa ne dersiniz?

Tarım 4.0 ile akıllı gelecek: Şehir Çiftlikleri,(Dikey Tarım),Kapalı Alan Tarımı ve LED Teknolojisi

 

Akıllı Şehir ve Yangın Uzmanı Necmi Özdemir

 

Tarımsal hareketlerin üreticiden tüketicilere olan bağı çiftlikten evlerimize , hatta çiftlikten çiftliğe ama fabrika çiftlikten evlerimize bir bağa ne dersiniz?

 

Japonya’nın Kameoka kasabasında marul yetiştiren dev bir fabrika çiftliği olan Spread, Japonya’da her gün 20.000 baş marul hasat edebilecek 200’den fazla “fabrika” dan biridir.

Değişik çeşitleri içeren marulları tamamen steril bir ortamda yetiştirilir: Toprak veya güneş ışığı, rüzgar veya yağmur yoktur.

Üretimin geleneksel olarak yetiştirildiği zengin, koyu kahverengi toprak, fabrikanın içinde tamamen yabancıdır. Bunun yerine marul, besin bakımından zengin jelatinimsi bir madde içinde hidroponik olarak yetiştirilir. Sebze gündüz saatlerinde LED ışık altında dikey olarak yığılmış tepsilerde yetişir ve sistem geceleri kapanır.Şehir Çiftlikleri,Kapalı Alan Tarımı ve LED Teknolojisi

Spread 2006 yılından bu yana Kameoka’da marul yetiştirmektedir. Ve Spread’in yeni dikey çiftliğinde ürünler 1 Kasım 2018 tarihinde Techno Farm Keihanna’dan (Kizugawa, Kyoto) alınmaya başladı.

Techno Farm Keihanna, otomatik ekim sisteminin her gün 30.000 adet marul üretebildiği dünyanın en büyük otomatik dikey çiftliğidir.Şehir Çiftlikleri,Kapalı Alan Tarımı ve LED Teknolojisi

Yeni tesisi farklı kılan, otomasyonun seviyesidir: 

Fideleri yetiştirmek, yeniden tohumlamak ve hasat etmek gibi işler makineler tarafından yapılacak ve yapay zeka ile yönlendirilecek, işgücü maliyetlerini yüzde 50 oranında azaltacak ve karlılığı artıracak bir hareket bu. Techno Farm Keihanna, daha fazla analiz yaparak ekim ortamını daha da optimize etmek için Spread tarafından geliştirilen IoT / AI teknolojilerini kullanıyor. Bunun yanı sıra, Spread yeni yetiştirme teknolojilerini geliştirmek için Techno Farm Keihanna’nın içindeki araştırma ve geliştirme tesislerinden yararlanacaktır.

 

Japonya ve Dünyadaki benzer gelişmeler ışığında ‘Tarımdaki bütün bu gelişmeler niçin?’ sorusu ve cevabı önemli.

Dünyada ve ülkemizde sürekli artan nüfusa rağmen tarım kaynaklarının azaldığı gözlemlenmektedir ve ilerleyen yıllarda bunun çok daha büyük problem olacağı öngörülmektedir.

Elverişsiz hava şartları nedeniyle dünyanın bir çok bölgesinde verimli bir şekilde tarım yapılamamaktadır.

İnsanlar günümüzde kırsal alanlardan çok büyük şehirlerde yaşamaktadır .Bu nedenle hem büyük şehirler doğal kaynaklar üzerinde bir baskı yaratmaktadır hem lojistik maliyetlerini arttırmaktadır.

Dünya da temiz su kaynaklarının %80’i tarım alanlarında kullanılmaktadır.İlerleyen yıllarda temiz suya ulaşmak oldukça problem olacaktır.

O zaman ihtiyaç duyulan Dikey Tarım, LED Teknolojisi İle Tarım, Hidroponik Tarım, Topraksız Tarım…

Neden Led Bitki Yetiştirme Lambaları?

LED Bitki Yetiştirme Lambaları son günlerde piyasada bulunan önemli bir konuma sahip teknolojilerden birisidir. Bitki Lambası kategorisinde bulunan LED bitki aydınlatma sistemlerine genel manada baktığımızda, bu teknolojik ürünlerin henüz yeterli bir şekilde kullanılmadığını görmekteyiz. Daha önceleri kapalı ortamda yetiştiricilik gerçekçi görünmese de, floresan ve LED teknolojisi ile bu mümkün hale gelmiştir.  Çünkü hem enerjiden hem de parça değişiminden büyük ölçüde kar edilen LED teknolojisi ile bu alan oldukça gelişim göstermeye başlamıştır. Şehir Çiftlikleri,Kapalı Alan Tarımı ve LED Teknolojisi

LED Bitki Lambası kullanımından önce HID (Yüksek yoğunluklu deşarj lambası) bitki yetiştiriciliğinde yoğun kullanım göstermekteydi. Fakat bitki ve sera aydınlatma sistemlerinin bitkinin her evresi için ayrı kullanılması gerekmekteydi. Aynı zamanda ısı kontrolünün çok zor olması, büyük olması ve kısı ömürlü olması bu ürünün beraberinde birçok sorunu getirmekteydi. Şuan ise modern dünyanın en önemli teknolojilerinden biri olan LEDler bu alanda söz sahibi olmaya başladı. Çünkü daha parlak, daha güçlü, daha uzun ömürlü, daha hızlı ısı tranferi ve daha kolay açı kontrolüne sahip olması bu teknolojinin bu alanda büyük bir ihtiyaç olduğunun en önemli kanıtıdır. Bu teknoloji ile hem çevreyi, hem cebinizi hem de bitkilerinizi korumanız çok daha kolay olacaktır.

Led Bitki Yetiştirme Işıklarının  Yararları Nelerdir?

LED teknolojisinin tarım ve diğer tüm alanlarda en iyi seçenek olduğunun kanıtını etrafınıza baktığınızda anlayabilirsiniz. TV, tabela, reklam, aydınlatma, otomobil sanayi gibi çok geniş alanda kullanılan LED’lerin en iyi seçenek olduğunu, bu denli geniş kullanım alanına sahip olmasından anlayabiliriz. Şimdi ise bitki lambası sınıftaki bu ürünlerin avantajlarına göz atalım.

Led Bitki Yetiştirme Lambaları Alandan Tasarruf Sağlar

LED Fotosentez Lambaları size kullandığınız alanda pratik çözümler sunar. İnce tasarlanan yapısı ile dar ve küçük alanlarda size oldukça kolaylık sağlar. Böylelikle kapalı ortam bitki yetiştiriciliği daha kolay ve pratik bir hal alır.

Led Bitki Yetiştirme Lambalari Düşük Sıcaklıklarda Çalışır

LED’lerin diğer aydınlatma sistemlerine nazaran çok daha az ısı yaydığı bilinen bir gerçektir. Aynı zamanda ısıyı düzensiz değil, ışık yönünün tam tersine doğru transfer ettiği için ısının uzaklaştırılması oldukça kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Unutmayın; çok ısınma çok enerji kullanımı ve kısa ömür anlamına gelir. LED bitki ışıkları az ısı ürettiklerinden kapalı ortam kullanımına oldukça uygundur. Oda sıcaklığını ciddi manada stabil şekilde korur. Diğer klasik aydınlatma sistemleri 400-500 derecede çalışırken, LED bitki lambaları ortamalama 60-80 derece arasında çalışmaktadır. ışık yönünün tam tersine doğru transfer ettiği için ısının uzaklaştırılması oldukça kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Unutmayın; çok ısınma çok enerji kullanımı ve kısa ömür anlamına gelir. LED bitki ışıkları az ısı ürettiklerinden kapalı ortam kullanımına oldukça uygundur. Oda sıcaklığını ciddi manada stabil şekilde korur. Diğer klasik aydınlatma sistemleri 400-500 derecede çalışırken, LED bitki lambaları ortamalama 60-80 derece arasında çalışmaktadır.Şehir Çiftlikleri,Kapalı Alan Tarımı ve LED Teknolojisi

Led Bitki Yetiştirme Ampülleri  Yüksek Enerji Verimliliğine Sahiptir

HSP veya HID tipi bitki ampülleri çok güçlü olmalarının yanı sıra malesef oldukça verimsizdirler. Hem gereksiz dalga boylarının üretimi hem de aşırı ısınma durumu kullanılan enerjinin büyük çoğunluğunu ziyan etmiş olur.

Led Sera Ampülleri Uzun Kullanım Ömürlerine Sahiptirler

Doğru ve kaliteli bir LED büyütme ışığına sahipseniz gerçekten çok şanslısınız demektir. Çünkü LED’ler kaliteli çip ve doğru soğutma teknikleri ile çalıştırılırsa size 50.000 saatten daha fazla kullanım süresi sunabilirler. Yani günlük 12 saat bu sistemi kullanan bir üretici ortalama 12 yıl süre ile bu ürünleri kullanabilirler. Diğer bitki aydınlatma ürünleri ise bu anlamda LED teknolojisinin yanına yaklaşamamaktadırlar.

Neden Bu Tür Aydınlatma Sistemleri Kullanılmaktadır?

Bilindiği üzere yeşil canlılar karbondioksidi ve suyu; oksijen ve karbonhidrat bileşenlerine çevirebilmeleri için ışık enerjisine ihtiyaç duyarlar. Bu ihtiyacın karşılanması ile ışık enerjisi canlı bünyesinde kimyasal enerjiye çevrilir.

CO2 + H2O ——-> O2 + C6H12O6 (Işık Kullanımı ile)

Bu sentezleme evresinin gerçekleşmesi ancak ışıkla mümkün olmaktadır. Bu yüzden kaliteli bir üretim ve sağlıklı bir yaşam döngüsü için fotosentetik canlıların kesinlikle kaliteli bir aydınlatma ortamlarına ihtiyaçları vardır. Bu ihtiyaç ise sera ampülü veya ışıkları ile belli ölçüde karşılanmaktadır. Yeni nesil teknolojileri yönelmek hem iyi bir üretim süreci hem de ekonomik kazanç getirecektir. Bu sebeple LED Bitki Lambası kullanımı sizin için en iyi tercih olacaktır. Aşağıda gördüğünüz serada LED sistemleri ile üretim yapılmaktadır. Bu tür sistemlerin yaygınlaşması ile enerji tasarrufu sağlanacak ve daha yüksek verim alınabilecektir.

Şuan Dikey tarım, geleneksel tarımdan çok daha az alanda daha    yüksek verim sağlamaktadır.

BM Gıda ve Tarım Örgütü, 800 milyon insanın şehirlerde ve çevresinde yiyecek ürettiğini tahmin ediyor. Dünya şehir nüfusunun kabaca% 20’si çiftçidir.Şehir tarımı, insanların gelir satın almak için gelirlerinden çok daha fazla pay harcadıkları birçok gelişmekte olan ülkede yaygın olmakla birlikte, uygulama da küresel olarak daha popüler hale gelmektedir. Çiftlikler, yüksek binalar, konteyner gemileri ve dünya çapındaki şehirlerdeki çatılar arasında ve şaşırtıcı derecede büyümektedir. Bu şehir çiftlikleri sadece yerel halka taze ürünler sunmakla kalmıyor, aynı zamanda istihdam yaratmaktadır.Şehir Çiftlikleri,Kapalı Alan Tarımı ve LED Teknolojisi

Bugün dünya nüfusunun yarısından fazlası (% 54) şehirlerde yaşamaktadır. 2050 yılına Kadar bu oran% 66 olacak, büyümenin büyük bir kısmı Afrika ve Asya’da yoğunlaşacaktır. Dikey çiftliklerde yetiştirilen besinler, gıda yeterliliğini ve güvenliğini garanti altına alabilecektir.

Bunlarla bağlantılı gelişen kapalı bir çiftlik, çoğunlukla kırmızı ve mavi ışıkların sıralarının altında hızla büyüyen bitkilerle dolu aydınlık yatakların olduğu, geniş ve depo benzeri alana benzeyen bir yerdir.  “Çiftçiler”, beyaz giyimli teknisyenlerdir, çevreyi ayarlar ve büyümeyi düzenleyen elektrikli ve dijital sistemleri korurlar. Bazı çiftliklerde periyodik olarak fidanları daha büyük yataklara taşıyan, onları biraz farklı ışıklarla yeniden püskürten ve bunlara tepki veren otomatik konveyörler bulunmaktadır.

Bu çiftliklerde LED’ler, fotosentezde en önemli kırmızı ve mavi ışık için sayısız yollarla ayarlanabilirler.

Hollanda’nın Eindhoven şehrinde bulunan Philips, kapalı alan tarım aydınlatmasında öncü firmalardan biridir.

PHILIPS’in Şehir Çiftçiliği uygulamalarına bakıldığında en önemli soru PHILIPS tarafından şu şekilde sorulmakta ve bunun cevapları gene PHILIPS uygulamalarında aranmaktadır.

Geleceğin Şehirlerini Nasıl Besleyeceğiz?
Taze, sağlıklı ve güvenli bir gıda üretiminin yerel boyutlarda nerede ve nasıl yapılacağı ile ilgili araştırmalar gözönüne alındığında “Yeni Yeşili Yetiştirmek” başlığı altında Şehir Çiftçiliği ile her yerde, her mevsimde ve her koşulda gıda yetiştiriciliği sağlanarak olacaktır.

Bu konuda Şehir Çiftçiliği için geliştirdiği aydınlatma çözümleri ile Philips sağlıklı büyüyen ve sürdürülebilir gıda üretiminde en iyi ortaktır.Şehir Çiftlikleri,Kapalı Alan Tarımı ve LED Teknolojisi

Şehir çiftçiliği sürdürülebilir, güvenli bir üretim için geliştirilmiş kapalı dikey tarım tesisleridir.

Bu sistemde bitkiler çok katmanlı sistemlerde iç ortamda yetiştirilmektedir. Bütün bir yıl boyunca yüksek kaliteli sebze, meyve yetiştiriciliği yapmak mümkündür.

Kapalı alan yetiştirme sistemleri en lezzetli ve besleyici sebzeleri yetiştirmek için gereken minumum enerji kullanımına ve LED aydınlatma ile fotosezentezi maksimuma çıkarma hedefine dayanmaktadır. Mahsülü dikey pozisyonda yetiştirmek arazi başına bir tarım arazisine göre daha fazla bitki toplanmasına imkan vermektedir, bu da bir yıl içinde birden fazla hasat demektir.

Büyümeyi arttırmak için Philips çözümleri yetiştiriciler, üniversiteler ve araştırma merkezleri ile uzun yıllar boyunca işbirliği içinde geliştirilmiştir. Bu çözümler LED ışığı ile daha iyi büyüme için ışık spektrumunu, yoğunluğunu, aydınlatma momentini, istikrarı ve en iyi sonuçları elde etmek için LED ışığının konumunu göstermektedir.

Geleceğin gıdası için, Yenilikçi Şehir Çiftçiliği tesisleri Philips partnerliği ile dünya genelinde kurulmaya devam ediyor. Philips’in yıllar süren bahçe bitkileri aydınlatma tecrübesi, bitki biyolojisi, teknik ve araştırma kapasitesi bu gelişimlere temel oluşturmaktadır. Philips üniversiteler ve dünya çapında yetiştiricilerle olan işbirliği ile sertifikalı Philips Horticulture LED ürünlerini geleceğin gıdasını nasıl yetiştireceğini bilerek üretmekte ve uygulamaya sunmaktadır.

Aşağıdaki GE LED ürünlerinin kapalı alan tarımı için uygulamasına yer verilmiştir.

Görüntü: Kapalı alan tarımında geleceğin ışıkları, LED aydınlatması

(Kaynak:https://www ge com).

Burada Japonya’da Mirai Çiftliğinde her gün 10.000 kadar marul başı yetiştirilmektedir.

Shigeharu Shimamura, eski bir Sony yarı iletken fabrikasını LED’lerden güç alan dünyanın en büyük iç mekan çiftliğine dönüştürdüğünde bu LED’lerin yüzde 50’lik bir verimliliğinden yararlanılmıştır (*). Bitki büyümesi için optimum dalga boylarında ışık yaymak için tasarlanan GE ürünlerinin yardımıyla marul bitkisi için açık arazide metrekare başına verimlilikte 100 kat artış elde edilmiştir.

(*)Eski halojen ampullerde bu oran sadece % 30 idi.Dolayısıyla sağlanan faydalar büyüktür

Ayrıca Bahçe Bitkileri yetiştiriciliğinde LED üretimi yapan OSRAM (firmasıda Bahçe Bitkileri Aydınlatmaları için LED’ler makalesinde bu tip LED armatürü üretiminde farklı dalga boyları için grafik sonucunu şu şekilde vermektedir:

 

Ayrıca aynı makalede Geleneksel Işık Kaynakları ve LED’ler  arasındaki farklı spectrum yapısı  aşağıdaki şekilde verilmiştir.

 

Bunlarla beraber aynı makalede sözü edilen önemli bir hususta LED’lerin elektrik yapısının nasıl olması gerektiği hususudur:

 

 • Geleneksel ışık kaynaklarının aksine,   LED’ler akım tahrikli cihazlardır
 • Gerilim ve dolayısıyla güç, akım kaynağı miktarının fonksiyonlarıdır
 • Mavi LED    ≈ 3V
 • Kırmızı LED ≈ 2V
 • Uygun sürücü(sürüş), performans hedefleri LED ömrü boyunca kritik önem taşır

Sürücü Akımından Etkilenen LED Özellikleri de aşağıdaki şekilde belirtilmiştir:

 

 • Güç Kaynakları
 • AC hat voltajını LED’ler için DC gerilimine dönüştürür
 • sabit voltaj olabilir
 • Sabit voltaj kaynakları, LED akımını düzenlemek için elektronik devre üzerinde yerleşik olmalı
 • Tek kanal veya çok kanallı olabilir
 • Girişleri isteğe bağlı olarak kontrol eder

LED’lerle yapılan bitki yetiştiriciliği uygulamalarında,

ÜRÜN VERİMİ & DÜŞÜK ENERJİ MALİYETİ avantajlarının olduğuda gözardı edilmemelidir.

Bu bilgilerle beraber yine OSRAM ürün kataloğundan  LED ışığı tarımında bilinmesi gereken bazı tanımlarda şu şekildedir

Bazı Destekleyici Tanımlar

 • toplam spektrumdaki elektromanyetik radyasyonun tespiti ve ölçümü ile ilgilidir.
 • Fotometri:radyometrinin alt alanı; insan gözünün spektral tepkisi ile ölçeklenen radyometrik güç.
 • Foton Flux:birim zaman başına bir spektral aralıktaki fotonların sayısı. 400-700 nm aralığı ile sınırlandırıldığında, buna Fotosentetik Foton Flux adı verilir.
 • Mol / mol / μmol:Kimyada, atom / molekül / elektron / vb. Sayısını sayan bir ölçüm birimi. Bir maddede (bahçecilik, fotonlar için) Tanım olarak, mol cinsinden fotonların sayısı 6.022 x 1023’tür (Avogadro sayısı).
 • Foton:Elektromanyetik radyasyonun (ışık) ayrı demeti (kuantum). Bir parçacık olarak kabul edilebilir (dalgaların özelliklerini de göstermesine rağmen). Bir fotonun enerjisi kendi dalga boyuna bağlıdır. Tersine, eğer enerji ve dalga boyu biliniyorsa, fotonların sayısı hesaplanabilir.
 • Fotosentezle Aktif Radyasyon (PAR): 400 nm ile 700 nm arasındaki radyasyon Fototez için bitkiler için en yararlı olan spektral bölge.
 • Fotosentetik Foton Flux Yoğunluğu (PPFD):400 nm ile 700 nm arasındaki radyasyon Bir radyasyon yüzeye çarpmaktadır.
 • Fotosentez: Bitkiler ve diğer organizmalar tarafından, ışık enerjisini kimyasal enerjiye dönüştüren ve daha sonra organizmaların faaliyetlerine yakıt vermek için kullanılan bir süreç. Bu kimyasal enerji karbon dioksit ve sudan sentezlenen şekerler gibi karbonhidrat moleküllerinde depolanır.
 • Çimlenme:Çimlenme, bir bitkinin tohumdan yetişme sürecidir. Aynı zamanda bir tohumun filizlenmesinin bir tohumdan filizlenmesi olarak da bilinir.
 • Vejetatif Büyüme:Vejetatif Büyüme çimlenme ve çiçeklenme arasındaki dönemdir. Bitki gelişiminin vejetatif fazı olarak da bilinir. Bu aşamada, bitkiler fotosentez yapıyor ve sonraki aşamada çiçek açma ve üreme için kullanılacak kaynaklar biriktiriyor.
 • Fotomorfogenez:Işık, bitki büyümesinin enerji kaynağı olduğu için, bitkiler, ışığı algılama ve bu bilgiyi fotosentez için ışık kullanımını en üst düzeye çıkarmak için gelişme değişikliklerini düzenleme için çok kullanışlı mekanizmalar geliştirdiler. Bitki gelişiminin ışığın kontrol ettiği süreç, fotomorfogenez olarak adlandırılır. Genellikle, fotomorfojenik yanıtlar fidelerin çimlenmesinde en belirgin olmakla birlikte, ışık, gelişimin tüm aşamalarında pek çok açıdan bitki gelişimini etkiler.
 • Çiçek Açma:Çiçek açmaya geçiş, bir bitkinin yaşam döngüsü boyunca yaptığı önemli faz değişikliklerinden biridir. Geçiş, gübreleme ve tohum oluşumu için uygun olan bir zamanda yapılmalıdır. Doğru fotoğrafta çiçek açılması çok önemlidir.
 • Etiolatio:Fotosentez için yetersiz aydınlatmanın neden olduğu önemli ölçüde hızlanan uzunluk büyümeleri nedeniyle bitkilerin anormal şekli.

Ülkemizden önemli bir yatırımla yazımıza devam edelim :

‘Neden Topraksız Tarım ?’ diye sorduğumuzda cevabı aşağıdaki infografikte:·         Yukarıdaki olumsuz koşullar göz önüne alındığında “Tarım”da ve “Gıda”da sürdürülebilirliğin sağlanabilmesi ve dolayısıyla sağlıklı gelecek nesiller için Japonya’da Spread Dikey Tarımda önemli teknolojik gelişmelere katkı koyarken Türkiye’de alanında öncü bir firma olan ForFarming kapalı alanlarda (ev, ofis, depo vb.) kullanılmak üzere tasarlanmış ölçülebilir, kontrol edilebilir ve raporlanabilir IOT tabanlı tarım teknoloji girişimi olarak ortaya çıkmıştır.

 • Yukarıdaki olumsuz koşullar göz önüne alındığında “Tarım”da ve “Gıda”da sürdürülebilirliğin sağlanabilmesi ve dolayısıyla sağlıklı gelecek nesiller için Japonya’da Spread Dikey Tarımda önemli teknolojik gelişmelere katkı koyarken Türkiye’de alanında öncü bir firma olan ForFarming kapalı alanlarda (ev, ofis, depo vb.) kullanılmak üzere tasarlanmış ölçülebilir, kontrol edilebilir ve raporlanabilir IOT tabanlı tarım teknoloji girişimi olarak ortaya çıkmıştır.

 

 • ForFarming tarıma elverişsiz atıl alanları verimli ve katkısız bitki yetiştirilebilen alanlara dönüştürmektedir.

Bu dönüşümü yaparken;

 • Mevsim ve iklim koşullarından bağımsız,
 • %90 daha az su kullanan,
 • Şehir tarımıyla lojistik maliyetleri azaltan,
 • Daha hızlı hasat döngüsüyle zamandan tasarruf sağlayan,
 • Zirai ilaç kullanılmayan,
 • Optimize edilen ortam koşulları geliştirmektedirler.

Bunları gerçekleştirirkende:

 • Tam Spektrumlu LED’ler,
 • Akıllı Otomatik Sulama,
 • Bitki türüne özgü Yapay Zeka algoritması, Sensörler Yardımıyla Veri Kontrolü (bitkinin büyümesi için gerekli olan ısı, sıcaklık, nem, pH, EC, CO2 vb. gibi tüm değerleri sensörler yardımıyla ölçülmekte ve yazılıma aktarılmaktadır.)
 • Telefon ve/veya bilgisayar yardımıyla uzaktan erişim ve kontrol,
 • Bulutta Toplanan Verilerin Analizi vb. Akıllı Teknolojiler kullanılmaktadır.
 • Ortamda bulunan iklimlendirme cihazlarına entegrasyon ve bitkinin büyümesi için gerekli olan koşulların ölçülmesi ile de her gün aynı verimlilik ve maliyette ürünler 12 ay boyunca üretilmektedir. Bu sistemler işçilik maliyetlerini bir hayli azaltmakta hem de tarım bilgisi olmasa da sistemler kullanılabilmektedir.

 

Dikey ve Hidroponik tarımın Pazar Büyüklüğüne bakıldığında 2016-2024 projeksiyonlarındaki öngörüler şu şekildedir;

Dikey Tarım: 

 • 2016- 2 Milyar Dolar
 • 2024- 10 Milyar Dolar

Hidroponik Tarım: 

 • 2018- 24 Milyar Dolar
 • 2024- 35 Milyar Dolar

Burada Hedef Bölgeler:
Rusya, Türkiye, Türki Cumhuriyetler, Mena Bölgesi’dir.

Bu bölgelerde Dikey Tarım’a ihtiyaç nedenleri de aşağıdaki haritada ortaya konmuştur:

Bölgelerin Dikey Tarıma İhtiyaç Nedenleri

 

Bu coğrafyada hedef kitlenin ne olduğu/olacağı önemli, bu önem göz ardı edilmeden yapılan tespitlerle hedefler aşağıdaki şekilde ortaya konmaktadır:

Yazılım entegrasyonunda,

 • Mevcutta bulunan topraksız tarım seraları,
 • Parkve bahçeler,

Son tüketici tarafında,

 • Restoran,
 • Marketler,
 • Oteller,
 • Catering şirketleri,

Üretici göz önüne alındığında,

 • Sebze üreticileri ve ticaret yapan şirketler,
 • Yeni iş kolu yaratmak isteyen kurumsal şirketler.

 

Bu proseslerin her biri ve/veya birkaçı ile yoğunluklu çalışan firmalarımız (Fiberli-EAE-..) ,STK (Tarımköy tarımbaba..) ve (HEXTECH GREEN…) çok çok iyi yoldalar.

Sonuç; “Diğer ülkelerin Tarımda Akıllı Sistemlerin gelişmesine katkı koyarak Dünya’da Tarımsal Dönüşümü gerçekleştiren öncü şirketlerinin pazar ve hedefleriyle aynı platformlarda rekabet edecek güçte Türkiye’de de IoT AI,Robot Teknolojilerini kullanarak, geliştirerek, yatırım yaparak Küresel Akıllı Tarım Teknolojileri Dünyasında ülke olarak bizimde yerimiz olacağını gösterecek şirketlerimizin olması sevindirici”.

Bir dizide söylendiği gibi:

“Gün gelecek ülkemizdeki mağaralarda bitki üretilecek.”

Sevgiyle ve Sağlıkla Kalın.

ncmozdmr

Kaynaklar:

 1. Giriş fotoğrafı,

Spread Co.’s vertical farm in Kameoka, JJ O’DONOGHUE

 1. NEWS RELEASE, 2018.11.01

“Techno Farm Keihanna”, the Largest Automated Vertical Farm in the World,

to Start Shipping its Products, spread.co.jp/en/ web sayfası

3. Are indoor farms the next step in the evolution of agriculture?

J.J. O’Donoghue, Special To The Japan Times, Mar 10, 2017,

thejapantimes web sayfası

4. As high-rise farms go global, Japan’s Spread leads the way

Aya Takada,Bloomberg, Nov 1, 2018,

thejapantimes web sayfası

OGÜNhaber web sayfası

Küresel tarımda akıllı gelecek: Dikey ve Hidroponik Tarım

Necmi Özdemir, 01 Mart 2019 16:34

Katkıları için Hüsnü Baysal’a teşekkürler

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir