Dijital GazeteEkonomiFinansFinansal AnalizPiyasa AnaliziRapor

Şirket haberleri

Otomotiv Sektörü:
Haziran ayında otomobil satışları %2,9 artarak 64.134 adete yükselirken, hafif ticari araç satışları %5,5 azalarak 16.518 adete geriledi. Toplam otomobil ve hafif araç satışları ise %1,0 artarak 80.652 adete yükseldi.
Ocak – Haziran döneminde otomobil satışları %10,3 azalarak 278.282 adete, hafif ticari araç satışları %5,6 azalarak 79.622 adete, toplam otomobil ve hafif araç satışları ise %9,3 azalarak 357.904 adete geriledi.
AKBNK – 443 gün vadeli 116,6 milyon TL tutarında tahvil ihraç edildi.
BERA – Şirket bağlı ortaklığı Komyapı İnşaat ile TOKİ arasında Eskişehir Odunpazarı’nda 1’er Adet İlköğretim Okulu, Ortaöğretim Okulu ve Ticaret Merkezi İnşaatları ile Altyapı ve Çevre Düzenlemesi amacıyla, sözleşme bedeli 730,0 milyon TL olan sözleşme imzalandığı açıklandı.
GESAN –
Şirket ile Eksim Enerji arasında Hibrit Tipi GES Ekipmanları Temini kapsamında 1,3 milyon euroluk sözleşme imzalandığı açıklandı.
Şirket ile Başatlı Boru Profil arasında Kocaeli’de bulunan tesislere Çatı Öztüketim GES yapılması kapsamında 1,4 milyon dolarlık anlaşma sağlandığı açıklandı.
GEREL – Bedelli sermaye artırım sürecinin devam ettiği açıklandı.
GUBRF – 5 milyar TL’ye kadar borçlanma aracı ihraç edilmesine karar verildiği açıklandı
HDFGS –
GRN Lojistik Teknolojileri’in sermayesinin %3,75’ine karşılık gelen 264.735 adet payın 350.000 dolara devralınmasına, GRN Lojistik Teknolojileri’ne şirketçe 650.000 dolar tutarında paya dönüştürülebilir yapılandırılmış finansman sağlanmasına karar verildiği açıklandı.
Bir yatırımcı tarafından şirkete açılan 2020 yılı Olağan Genel Kurulu’nun iptal edilmesi davasının 7 Eylül’e ertelendiği açıklandı.
HEKTS –
Adana OSB’de 20.064 m 2 ’lik taşınmazın satın alınması ve değerleme çalışmalarının yürütülmesi kapsamında Genel Müdürlüğe yetki verildiği açıklandı.
Sermaye artırımından elde edilecek fonun 1,0 milyar TL’sinin yurt dışı yatırımlarında, 31,9 milyon TL’sinin Orhangazi tesis yatırımlarında, 225,0 milyon TL’sinin ise hammadde tedarikinde kullanılmasının planlandığı açıklandı.
INVEO & GEDIK – Inveo Yatırım Bankası ile ilgili ortaklık görüşmeleri kapsamında Papara ile mutabakat sağlanarak niyet mektubu imzalandığı açıklandı.
IDGYO – Şirket kayıtlı sermaye tavanının 50 milyon TL’den 250 milyon TL’ye yükseltilmesi tescil edildi.
ISMEN – 30 gün vadeli 1,0 milyar TL tutarında bono ihraç edildi.
KAPLM – VBTS kapsamında şirket paylarına 4 Ağustos’a kadar açığa satış ve kredili işlem yasağı getirildi.
KLRHO –
Şirket payları 7 Temmuz’da Borsa’da işlem görmeye başlayacak.
Şirket paylarının halka arzı kapsamında toplam arzın 1,2 katına karşılık gelen talep geldiği açıklandı.
KRPLS – Şirket paylarının halka arzında talepler 20 – 21 – 22 Temmuz’da toplanacak.
KLNMA – Banka mülkiyetinde bulunan 17,5 milyon TL muhammen bedelli 12 adet gayrimenkulun satışı ya da kiralanması kapsamında Genel Müdürlüğe yetki verildiği açıklandı.
KONTR – Şirketin Elektrikli Araçlar İçin Şarj İstasyonları yatırımları kapsamında yaptığı destek başvurularından;
Serbest bölge, Ağrı, Ardahan, Iğdır, Kars, Erzurum ve Artvin’de olmak üzere toplam 30 adet şarj ünitesi için 2,0 milyon TL’nin destekleneceği,
Serbest Bölge, Aksaray, Kayseri, Kırşehir, Nevşehir ve Niğde’de olmak üzere toplam 36 adet şarj ünitesi için 3,5 milyon TL’nin destekleneceği açıklandı.
LIDER – Şirketin Haziran ayında 148 adet araç satın aldığı ve araç alım tutarının 67,2 milyon TL olduğu açıklandı.
MAGEN – Enerji Bakanlığı ile şirket arasında YEKA Kullanım Hakkı Sözleşmelerinin 2021’de imzalanması sonrasında, şirket tarafından her bir bağlantı bölgesi için Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanlarının önerildiği, projeden toplam 15 MWe GES kapasitesine karşılık 22,5 MWp güçte santral kurulmasının planlandığı açıklandı.
MERCN – Şirkete ait Kocaeli Gebze’ye yapılması planlanan Hammadde Üretim Tesisi projesi ile ilgili ÇED sürecinin başlatılması sonrasında, prje için ÇED Gerekli Değildir kararı verildiği açıklandı.
MGROS –
Haziran ayında 19 adet Migros, 15 adet Migros Jet ve 4 adet Macrocenter olmak üzere 38 adet mağaza açıldığı belirtildi.
Rekabet Kurulu, Ay-mar’ın Trabzon ve Giresun’da bulunan 25 mağazasının kiracılık haklarının ve sabit kıymetlerinin şirket tarafından devralınması işlemine izin verdiği medyada yer aldı.
OYAYO & ULUSE – VBTS kapsamında şirket paylarına 4 Ağustos’a kadar emir paketi tedbiri getirildi.
OYLUM – Şirketin de pay sahibi olduğu Kay – Ser Kayseri Serbest Bölge Kurucu ve İşletmecisi içerisinde çeşitli vergi ve SGK avantajlarından yararlanmak amacıyla 22.328 m 2 ’lik arsanın m 2 fiyatı 22 dolardan alınması için gerekli müracaatların yapılmasına karar verildiği açıklandı.
RUBNS – Şirket payları 6 Temmuz’da Borsa’da işlem görmeye başlayacak.
PCILT – Media Liven Ajans Prodüksiyon ve Media Life Ajans’ın satın alınmasına yönelik İyi Niyet Mektubu imzalandığı açıklandı.
TSPOR – Futbolcu Trezeguet’in transferi konusunda Aston Villa ile anlaşma sağlandığı, Aston Villa’ya 4 milyon euro ödeneceği açıklanırken, futbolcu ile 4 yıllık sözleşme imzalandığı ve sezon başı 1,6 milyon euro garanti ücret ödeneceği açıklandı.
TOASO – Medyada yer alan habere göre şirketin Türkiye’de ürettiği hafif ticari araç modeli Doblo’nun, İspanya’daki Stellantis fabrikasına transfer olmasının ardından Bursa’daki fabrikanın yeni yol haritası netleştiği, Stellantis ve KCHOL arasında geçen hafta yapılan görüşmeler sonucunda, 2025 yılından itibaren başlayacak şekilde binek ve ticari olmak üzere üç yeni model için anlaşma sağlandığı belirtilmesi sonrasın, şirket tarafından KAP’a yapılan açıklama ile haberin gerçeği yansıtmadığı açıklandı.
TTRAK – Haziran ayında fabrika satışı %27,5 azalışla 2.129 adete, yurt dışı satışı ise %5,9 azalışla 1.530 adete geriledi.
TUREX – Şirketin Gezcar Karavan markası altında karavan kiralama hizmetine başladığı açıklandı.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir