Kültür

Tarihi sevdiren adam…

Bu konferansı yaşayan tarihçiler arasında en güvendiğim kişi olan Sinan Meydan’ın vereceği haberini duyunca hiç düşünmeden hemen yola çıktım.

Tarihi sevdiren adam…

Sevgili okurlarım dün bir etkinliğe katıldım. “19 Mayıs Ruhu ve İzmit” konulu bir konferans düzenlendiğini, üstelik bu konferansı yaşayan tarihçiler arasında en güvendiğim kişi olan Sinan Meydan’ın vereceği haberini duyunca hiç düşünmeden hemen yola çıktım.

İzmit Belediyesi Kent Konseyi,

Atatürkçü Düşünce Derneği İzmit Şubesi,

Atatürkçü Düşünce Derneği Yahya Kaptan Şubesi ve

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin ortaklaşa organize ettiği “19 Mayıs Ruhu ve İzmit” konulu bir konferansın düzenleneceğini haber alınca katılmam gerektiğini düşündüm. Katılmam gerektiğini düşündüm çünkü konferansı verecek kişi Sinan Meydan’dı. Günlük yazılarını kaçırmadan okuduğum, çıktığı televizyon programlarını ilgi ile izlediğim, “halka tarihi sevdiren adam” adını taktığım, yaşayan tarihçiler arasında en güvendiğim isim Sinan Meydan…

Salı günü öğleden sonra konferansın yapılacağı Yunus Emre Kültür Merkezinde yerimi aldım. Konferanstan yarım saat önce salonda yerimizi almıştık. Atatürkçü Düşünce Derneğinden arkadaşlarımız ve dostlarımızla selamlaşıp hal hatır sorarak bekledikten sonra İzmit Kent Konseyi Başkanı Hüseyin Erol kısa taktim konuşmasından sonra Sinan Meydan’ı mikrofona davet etti.

Sinan Meydan önce 19 Mayıs’a giden süreci kısaca anlattıktan sonra konferansın teması olan “19 Mayıs Ruhu ve İzmit” konusuna geldi.

Atatürk ile ilgili birçok kitap, birçok yazı okudum. Atam’ın hayatındaki birçok şeyi bildiğini sanıyordum.

Mesela Boğaz’dan işgal devletlerinin gemilerinin arasından geçerken “Geldikleri gibi giderler!” dediğini ben de biliyorum, hepimiz de biliyoruz.

Mesela Bandırma vapuruna binip Karadeniz’e açılarak Samsun’a çıktığını herkes biliyor. Birçok detaylarını da biliyoruz Samsun seyahatinin. Bandırma vapurunda kaç kişi vardı, kimlerle gidildi gibi ayrıntılarını da okumuşuzdur mutlaka.

Ama ben ilk kez dün “Tarihi sevdiren adam” Sinan Meydan’dan duydum Atam’ın Anadolu’ya çıkışının B planını. Sinan Meydan anlattı detaylarını Atam’ın yaveri Salih Bozok’un anılarından.

Atam Anadolu’ya çıkışın planını yapmış. Gebze, İzmit, Adapazarı, Bilecik üzerinden Anadolu’ya çıkacakmış. Zamanını da planlamışlar. Yine Mayıs ayında düşünülmüş bu kutsal yolculuk. Baharın gelmesi, tabiatın uyanması, ağaçların yapraklanması bekleniyormuş. Anadolu’ya çıkış seyahatinin kamufle edilmesi planlanmış.

Ama sonradan Karadeniz’de işgal kuvvetlerine karşı başgösteren isyanların bastırılması için İngilizlerin talebi üzerine Samsun’a bir “Osmanlı Zabiti”nin gönderilmesine karar vermiş Osmanlı Sarayı. Atam da yaptığı planı iptal edip bu göreve talip olarak resmi görevli olarak Anadolu’ya çıkma imkanı bulmuş.

Sinan Meydan konferansın konusu 19 Mayıs Ruhu ve İzmit olduğu için Atatürk’ün ilimizdeki 23 Ocak 1923 tarihindeki ilk basın toplantısını anlattı detaylarıyla.

Gazetecilerin sorularını Atam’ın cevaplarını detaylarıyla anlattı Sinan Meydan. İzmit halkı olarak bildiğimiz, her sene de orada toplanıp “Basın Onur Günü”nü kutladığımız Kasr-ı Hümayun’da buluşur İstanbul’dan gelen gazetecilerle Atam.

Onların sorularını cevaplandırır. Hatta onların aklına gelmeyen konuları bile “Şunu da soracaksınız herhalde” diyerek cevaplarını verir.

Aydınlanmanın ilk kıvılcımlarını anlatır Atam gazetecilere.

Devrimlerin özetlerini anlatır sabaha kadar.

Belgeleriyle her şeyi gözler önüne seren Sinan Meydan konferansının sonunda biz gazetecilerin tabiriyle adeta manşeti atarak “Şu günlerde vatandaşlığın parayla satılması çok üzüyor beni. Biz vatanımızı parayla almadık, vatandaşlık parayla satılmaz diyerek konuşmasına noktayı koydu.

Ağzına, diline, beynine sağlık “Tarihi sevdiren adam”.

İyi ki varsın Sinan Meydan.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.