Ekonomi

Türk lirası değer kazandı… Döviz kurları düşüyor!

ABD'deki gelişmeler ve Türkiye'deki iç gelişmeler, piyasalara olumlu yansıdı.

KOCAELİ HABER DÜNYASI

ABD’deki seçim sonuçları, hafta sonu Türkiye yaşanan gelişmeler döviz kurlarındaki gerilemede etkili oldu. Kurlar, bu sabah uzmanların belirttiği direnç seviyelerin de aşağısına indi. Analistler, ABD’deki başkanlık seçimlerinde Biden’ın kazanmasının dış piyasalara olumlu yansıdığını ve ülkeden gelecek teşvik paketine yönelik beklentilerse olumlu yönden arttığını bildirdi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Uysal görevden alınıp yerine Maliye eski Bakanı Naci Ağbal atandı. Dün de Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifası gündeme gelirken uzmanlar, bu gelişmelerin dolar/TL‘ye olumlu yansıdığını kaydetti. Serbest piyasanın ilk dakikalarından itibaren düşmeye başlayan dolar/TL, gerilemeyi sürdürdü. Sabah saatlerinde günlük kaybı yüzde yaklaşık yüzde 3 oranında olan USDTRY, yüzde 5 seviyelerine doğru geriledi.

Analistlere göre parasal genişleme ve düşük faiz politikalarının yanı sıra teşvik paketine ilişkin olumlu beklentiler, küresel piyasalardaki risk iştahını artırdı. Alan Yatırım, “ABD seçimlerinde Temsilciler Meclisi ve başkanlığın Demokratların eline geçmesi mali teşvik paketine yönelik beklentileri canlı tutuyor.” dedi. Doların değer kaybetmesiyle birlikte ons altının fiyatı da arttı.

TL’deki kazanç yüzde 5’e kadar çıktı

Küresel piyasalardaki risk iştahının artmasıyla geçtiğimiz haftalarda baskı altında kalan gelişmekte olan ülkelerin para birimleri, bugün alıcılı. Önceki haftalarda benzer ülkelerin para birimlerinden negatif yönden ayrışan Türk lirası da bugün yaklaşık yüzde 4,5 kazançlı.

Sabah yüzde 2,5 civarında olan döviz kurlarındaki düşüş, yaklaşık yüzde 5’e kadar çıktı.

Döviz kurları ne kadar oldu?

Saat 12.45’ten itibaren Döviz.com’dan edinilen bilgilere göre serbest piyasada, TL karşısındaki Amerikan doları, yüzde 4,41 düştü. Avro, cuma günkü kapanışına oranla yüzde 4,4 oranında geriledi. Pounddaki düşüş ise yüzde 4,44.

ABD doları, gün içerisinde, şu dakikaya kadar 8 TL – 8,52 TL bandında işlem gördü. Doların satış fiyatı, 8 lira 14 kuruşken euro, 9,61 TL – 10,5 TL aralığında hareket etti. Avro kurunun satış fiyatı, 9 lira 68 kuruş.

Gün içerisinde 10,63 TL – 11,14 TL arasında işlem gören pound ise 10 lira 71 kuruştan satılıyor.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir