Siyaset

Türkkan: Ülkemiz engelliler için erişilebilir değil

Takip Et    

İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, Türkiye’nin fiziki ve mimari açıdan engelliler için erişilebilir olmadığını söyledi. İYİ Parti Grup Başkan Vekili Türkkan, ortez, protez ve medikal eşyaların pahalılığı, toplu ulaşım araçların yetersizliği engellilerin sık karşılaştığı problemler olduğunu kaydetti. Türkkan, engellilerin sosyal yaşama katılımının düşük olduğunu dile getirdi.

“Ülkemiz, maalesef, engelliler açısından erişilebilir ve yaşanabilir değildir. Fiziki ve mimari şartların yetersizliği, ortez, protez ve medikal eşyaların yüksek ücretleri, ulaşım araçlarının yetersizliği ile sosyal hayata katılımın düşük olması, engellilerin karşılaştığı en sık ve en temel sorunların başında geliyor. Evde bakım ücretlerinin yetersiz olması ve bu yetersiz ücretin dahi herkese verilmemesi, hükûmetin en başta çözmesi gereken meseledir, sosyal devlet olmanın gereğidir. Engellilerin sorun ve talepleri göz ardı edilemeyecek kadar hassastır. Bir ülkenin kalkınma ve muasır medeniyet seviyesi, o ülkenin, dezavantajlı vatandaşlarına sağladığı kolaylık ve imkânla ölçülür.”

Engelli istihdamı yetersiz

Milletvekili Türkkan, Partisinin vaatlerini dile getirdi:

Engellilerin istihdam edilmesi gereken oran yüzde 4 iken bu oran, 50 ve üstü sayıda işçi çalıştıran özel işletmelerde ise yüzde 3’tür. Türkiye’deki toplam engelli oranını düşündüğümüzde bu çok düşük bir oran olarak kalmakta ve ihtiyacı karşılamamaktadır.

Ancak bu oranlara bile uyulmuyor, kadrolar doldurulmuş değil ve hemen hemen her kurumda boşluklar mevcut. Bu eksikliğin bir an önce tamamlanması gerekiyor. İYİ PARTİ olarak daha erişilebilir ve daha yaşanabilir, engelsiz bir Türkiye inşa etmek için çalışmaya son gücümüzle, aralıksız devam edeceğiz.

 

Takip Et    
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı