Teknoloji

Uçan otonom robotlar günde 24 saat çalışabilir

toplamak için yapay zeka (AI) kullanan uçan bir otonom robot (FAR) icat etti . Robot 24 saat çalışabiliyor ve sadece olgun meyveleri topluyor.

Yapay zeka (AI) kullanan uçan otonom robot (FAR): Bu uçan robot meyve toplar ve bu süreçte israfı önler.

 

Yapay Zeka (AI) milyarlarca insanın yaşamını iyileştirmeye yardımcı oluyor.

COVID-19 kısıtlamaları, meyve toplayıcıların tedarik edilmesini zorlaştırdı.

Resim: REUTERS/Fernando Carranza

 

Bir sonraki meyven bir robot tarafından toplanmış olabilir.

 

  • COVID-19 seyahat kısıtlamaları nedeniyle daha da kötüleşen küresel   mevsimlik meyve toplayıcı sıkıntısı var.
  • Sonuç olarak, bazı çiftçiler olgun meyveleri çürümeye bırakmak zorunda kalıyor.
  • Artık yapay zeka destekli  dronlar en olgun meyveyi tespit edebilir ve otonom  bir şekilde toplayabiliyor.
  • Yapımcılar, robotların paradan tasarruf ettireceğini ve gıda israfını azaltacağını söylüyor.

Dünyanın meyve bahçelerini hasat edecek meyve toplayıcıları bulmak giderek zorlaşıyor. COVID-19 seyahat kısıtlamaları mevsimlik işçilerin sınırları geçmesini engelledi, bu nedenle bazı çiftçiler mahsullerini toplamak için yapay zeka destekli  dronlara yöneliyor.

Pandemiden önce bile yetiştiriciler, toplama için insanları işe almakta giderek zorlanıyordu. Temmuz 2019’da Amerikan Çiftlik Bürosu Federasyonu (AFBF) devam eden işgücü sıkıntısı konusunda uyarıda bulunuyor ve AFBF Başkanı Zippy Duvall , “Çiftçiler Amerikalı işçileri işe almaya çalışıyorlar, ancak çok fazla alıcı yok ve çiftlik işleri yapanlar genellikle sezon bitmeden istifa ediyor” diyor bu konuyla ilgili.

Geçen yıl, dünya çapında seyahat kısıtlamaları uygulanırken, Avrupa’daki hükümetler pandemi sırasında işini kaybedenlere hasat için yardım çağrısında bulundu . İspanya ve İtalya, yasadışı göçmenlere toplayıcı olarak çalışma hakkına izin vermeyi bile teklif etti.

Uçan otonom robotlar günde 24 saat çalışabilir ve sadece olgun meyveleri toplayabilir.

Resim: Kubota/Tevel

Bir İsrail şirketi olan Tevel Aerobotics Technologies, meyveleri tespit etmek ve toplamak için yapay zeka (AI) kullanan uçan bir otonom robot (FAR) icat etti . Robot 24 saat çalışabiliyor ve sadece olgun meyveleri topluyor.

Bu yenilik, işgücü kıtlığına doğrudan bir yanıt. “Doğru zamanda ve doğru maliyetle meyve toplamak için hiçbir zaman yeterli el yoktur. Çiftçiler her yıl milyarlarca dolar kaybederken, meyveler bahçede çürümeye bırakılıyor veya en yüksek değerinin çok altında satılıyor” diyor şirket.

FAR robotu ( flying autonomous robot (FAR)), meyve ağaçlarını bulmak için AI algılama algoritmalarını ve yapraklar arasında meyveyi bulmak ve boyutunu ve olgunluğunu sınıflandırmak için görme algoritmalarını kullanıyor.

Robot daha sonra meyveye yaklaşmanın en iyi yolunu buluyor ve toplama kolu meyveyi tutarken sabit kalıyor.

Dronlar, yer tabanlı bir birimde tek bir otonom dijital beyin sayesinde birbirlerinin yoluna çıkmadan meyve bahçelerini hasat edebiliyor.

Dronlar gündüz çalışabildikleri gibi gecede çalışabiliyor.

 

Bir merkezi bilgisayar ile gerçek zamanlı güncellemeler sağlanıyor.

Hasattan sonra, robotlar meyve bahçelerini budayabiliyor.

 

Küresel taze meyve üretimi 1990’dan beri istikrarlı bir şekilde arttı.

Resim: İstatistik

 

 Küresel olarak yıllık 800 milyon  ton  üretilen meyve pazarının değeri yıl bazında yarım trilyon US doların üzerinde .

Yeni uçan robot toplayıcıları kullanan ilk meyve çiftliklerinden biri olan Marom Orchards’ın CEO’su John White niçin robot kullandıklarıyla  ilgili yaptığı açıklamada, “Çok sayıda güvenilir toplayıcıya ihtiyacımız var ve ücret ödememiz, vize, konut, gıda, sağlık ve ulaşım düzenlememiz gerekiyor” diyor ve sözlerine şu şekilde devam ediyor “Maliyetler sürekli artıyor. Dünyanın her yerindeki gençler, daha yüksek ücretli, tam zamanlı kentsel işler için tarımsal çalışmayı bırakıyor”.

Tevel, robotlarının, meyve toplayıcıların yerini almak yerine onları tamamlamak üzere tasarlandığı konusunda ısrar ediyor .

Şirket, 2050 yılına kadar beş milyon toplayıcı sıkıntısı olacağını iddia ediyor ve insansız hava araçlarının şu anda hasat edilmemiş kalan meyvelerin %10’unun gelecekte toplanmasını sağlayacağını söylüyor.

Birleşmiş Milletler, meyve ve sebze çiftçiliğinin verimliliğini ve üretkenliğini artırmak ve kayıp ve israfı azaltmak için inovasyona ve gelişmiş teknolojilere odaklanarak 2021’i Uluslararası Meyve ve Sebze Yılı olarak belirlemiştir.

Geçen yıl, Dünya Ekonomik Forumu’nun Krize Dayanıklılık için Veriye Dayalı Gıda Sistemleri raporu, teknolojinin COVID-19 sonrasında tarımı daha sürdürülebilir kılmak için kullanılması gerektiğini söylüyor ve yeni gelişmeleri teşvik etmek için bir “inovasyon ekosistemi” çağrısında bulunuyor.

 

Sevgiyle ve Sağlıkla Kalın.

ncmozdmr

 

Kaynak:

 

weforum org

This flying AI robot can pick fruit – preventing waste in the process

Katkıları için Hüsnü Baysal’a teşekkürler

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün