Gündem

Ukrayna’lı Öğrenciler Cumhurbaşkanından Destek Bekliyor

Ancak öyle durumla karşılaşıyoruz. Ukrayna’da mağdur olan öğrencilerimiz.Müracat esnasında kendilerinden  özellikle TRANSKİLİP isteniyor.

Ukrayna’ da OKUYAN Öğrencilere Büyük Haksızlık

Bugün çok özel konulara tanıklık ettim. Öylesine rahatsız oldum ki bilemezsiniz değerli okurlarım.

YÖK’ün açıkladığı durum tam muamma,

Yaklaşık Ukrayna’da okuyan 4000 öğrencinin durumu ile yapılan yatay geçiş açıklaması  Prof. Dr. Erol Özvar  konu muhattaplarının yüreklerine su serpti. Ancak öğrenciler istenilen  koşullar karşında şok yaşadı.

Ukrayna’daki savaş adeta bombalanmadık ne hastane ne de okul kaldı. Son durum Ukrayna’da bugün savaş bitse tam 20 sene kendine gelemez .

Durum vahim ,savaşların kazananı olmaz ,oysa ki barış olsa kazanan herkes olur. Tek dileğim ve temennim en kısa zamanda savaş bitsin, barış ile sonuçlansın.

Devletimiz var olsun ne kadar güçlü olursa vatandaşımız fazlası ile huzura kavuşur.

YÖK’un açıklamasına göre 11-15 Nisan 2022 tarihleri arasında üniversitelere elden baş vurmaları gerekiyor. Çoğu devlet ve vakıf üniversiteleri belgeleri online olmak yerine elden istedikleri için öğrenciler kendi imkanları ile Türkiye’deki okulların fakültelerine  mesai saatleri içinde yetişmeye çalışıyorlar. 5 gün içinde istenilen okullara başvurmak imkansız.

 

Ancak öyle durumla karşılaşıyoruz. Savaş sebebiyle canlarını zor kurtaran öğrencilerden müracaat esnasında kendilerinden  özellikle TRANSKRİPT belgesi  isteniyor. Şu süreçte okulları bombalanan öğrenciler Ukrayna’dan bu belgeyi temin edemediler.

Bu durum tam fıkralara konu olacak olay, UKRAYNA’ da ki durum ortada…

Böylesine karmaşık olay karşısında öğrenciler ve veliler şaşkın vaziyette, Türkiye konsolosluğu  dahi ülkeyi terk etmiş şekilde görev yaparak ayakta kalma çabasını sürdürüyor.

 

İstenen belgeler arasında öğrenci belgesi, Ukrayna’ya Pasaport giriş çıkış tarihleri, okulun vermiş olduğu disiplin belgesi v.s gibi belgeler istenebilir. Bunlar öğrencilerimizin çoğunda mevcut..

Devlet üniversitelerine yapılan müracaatlarda son durum bir tane bile güncel TRANSKRİPT teslim eden olmamış, olması da mümkün değildir. Bu sebepten ötürü öğrenciler kaçıncı sınıf olursa olsun 1.sınıftan başlatılma koşuluyla karşılaşıyorlar . Örneğin 3. sınıf olan TIP fakültesi öğrencisi eğer elinde herhangi bir TRANSKRİPT belgesi yoksa 1. sınıf kontenjanında değerlendirmeye alınıyor. Onca yıl verilen emekler hiçe sayılıyor. En azından öğrencilerin sadece 1 sene sınıf tekrarı yapması bu süreçte onları da mağdur etmezdi. TRANSKİPT belgesi  konsolosluk aracılığıyla temin edilmelidir. Yaşanan mağduriyet diplomatik bir problemdir.

Ayrıca öğrencilere taahhütname imzalatılıp eylül ayına kadar eksik belgelerin temin edilmesi yoksa yatay geçiş kayıtlarının OLMAYACAĞI okullar tarafından söylenmektedir.

Zamanında Suriye’den 50 Bin öğrenciye yol verilmiş kişisel beyanla Türkiye’deki üniversitelere yerleştirilmiştir.

Türk vatandaşı olan öğrencilerimize sahip çıkıp onların yaşadığı bu mağduriyeti gidermemiz ve onlara destek olmamız gerekli.

Ukrayna’dan Türkiye’ye 4000 Bin öğrenci gelmiş Benim güçlü devletim sahip çıkmaz ise inanın öğrenciler ve aileleri çok üzüntü yaşayacaklardır.

YÖK Başkanı ve sayın Cumhurbaşkanımızdan kayıt hakkını kazanan bir tek öğrencimizin hakkının zayi olmasını istemiyoruz ve kayıt yapmaları konusunda desteklerini bekliyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir