Dijital GazeteEkonomiFinansFinansal Analiz

Uluslararası piyasalar

Küresel piyasalarda, güçlenen dolar ve resesyon endişeleri, risk iştahı üzerinde etkili olmaya devam ediyor. Dünkü yükseliş sonrası bu sabah dolarda sınırlı bir düşüş izleniyor. Ancak dolardaki oynaklık sürdüğü için bugünde seyri, takip edilebilir. Avrupa, ABD ve İngiltere Merkez Bankaları üyelerinin konuşmalarından gelen faiz artışını destekleyici mesajlar, piyasaları tedirgin ediyor. Bugün içinde ABD ve Avrupa Merkez Bankası başkanlarının konuşmaları takip edilecek. 

 

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler       

•    14:30 ABD – Fed Powell’ın Konuşması Önem: Yüksek

•    17:00 ABD – Tüketici Güven Endeksi Önem: Yüksek

 

Türkiye

 

OECD dün yayımladığı “Ekonomik Görünüm” raporunda Türkiye için 2022 büyüme tahminini %3,7’den %5,4’e yükseltirken 2023 tahminini %3 olarak korudu. Kurum, 2023 yılı için küresel büyüme tahminini ise düşürdü. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı’nın ardından yaptığı açıklamada, sosyal konut projesinde başvuru sayısının 5 milyona dayandığını belirtti. Erdoğan, projede 5 bin konutluk ilk dilimin temelini 25 Ekim’de atacaklarını söyledi. Yurt içinde açıklanacak önemli veri akışı bulunmazken, gündeme dair gelişmeler takip edilecek.

 

Euro Bölgesi

 

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde faiz artışının devamı konusunda kararlı mesajlar verdi. Brüksel’deki AB Parlamentosu’nda yaptığı konuşmada Lagarde “Talebi düşürmek için ve enflasyon beklentilerindeki yukarı yönlü risklere karşı gelecek birkaç toplantıda daha faiz artırımlarına devam etmeyi bekliyoruz” şeklinde konuştu. Lagarde enflasyon risklerinin yukarı yönlü olduğunu ve gelecekteki politika kararlarının verilere bağlı olacağını belirtti. AMB yetkilileri ekonomideki zayıflama riskine rağmen faiz artırımından geri dönüş olmayacağına dair açıklamalar yapıyor. Avrupa’da cuma günü açıklanacak ve yeni rekor kırması beklenen enflasyon verisi öncesi trader’lar Merkez Bankası’nın Ekim’de de 75 baz puanlık faiz artışına devam edeceğini fiyatlıyor. Böylece mevduat faizinin yüzde 1,5 ile 2008’den beri en yüksek seviyeye ulaşması bekleniyor.

 

ABD

 

Fed yetkililerinden para politikası patikasına ilişkin açıklamalar gelmeye devam ediyor. Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, Fed’in faiz oranlarını artırması ve bir süre için politikayı sınırlayıcı tutması gerektiğini söyledi. Son olarak, Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, İngiltere’de yeni hükümetin mali planlarının sterlinde hızlı satışları tetiklediğini ve bu satışların İngiltere ekonomisinin yönü konusunda artan belirsizliklerin yansıttığını bildirdi. Boston Fed Başkanı Susan Collins de göreve geldiğinden beri yaptığı ilk konuşmada enflasyonu düşürmek için daha fazla sıkılaşma gerektiğini söyledi. Fed yetkililerinin şahin duruşu sebebiyle dolardaki güçlü görünüm devam ediyor. Morgan Stanley dolarda yaşanan rallinin hisse senetleri de dahil riskli varlıklar için risk oluşturduğunu ve geçmişte dolarda yaşanan benzer rallilerin finansal veya ekonomik krizlerle sonuçlandığının altını çizdi. Bugün birincil veri olarak Powell’ın konuşması ve dayanıklı mal siparişleri verisi takip edilebilir.

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir