Gündem

UNUTMADIK ,,,UNUTMAYACAĞIZ…

Atamasının çıktığı Çavuşlu köyüne (Diyarbakır-Bismil) ulaşır ulaşmaz, görev yapacağı okula gitti.

UNUTMADIK ,,,UNUTMAYACAĞIZ…

Atamasının çıktığı Çavuşlu köyüne (Diyarbakır-Bismil) ulaşır ulaşmaz, görev yapacağı okula gitti. Okulun durumu içler acısıydı. Köy muhtarı ve köyün ileri gelenleriyle konuşup eksikleri gidermek için yardım istedi.

Köylüler isteksizdi, ancak “Parasını ben vereyim.” deyince onarımı başlatabildi. İlk aylığının büyük bölümünü ustalara verdi, gerisini de borçlandı.

1993 yılının 26 Ekim’i.. Neşe yorgun argın okuldan eve geldi. Biraz dinlendikten sonra babasına: “Onarım işleri yüzünden açıldık. Evde sivri biberimiz var istersen onları kızartalım, ekmek ve yoğurtla yeriz.” dedi.

Henüz bir ocakları yoktu. Biberleri hazırladı, tavayı piknik tüpüne koydu. Ekmek ve yoğurdu masaya bıraktı. Hava iyice kararmış, köydeki köpekler sürekli havlıyor, onun ötesinde uluyordu.

Köpek ve rüzgar sesinden, önce kapının vurulduğunu duymadılar. Sertçe çalmaya devam edince, babası: “Kim o?” diye seslendi. “Açın, hoca hanımla bir şey görüşeceğiz.” dedi kapıyı çalanlar.

Açtılar. Karşılarında silahlı iki yarasa. “Dışarı çıkın!” diye bağırdılar. Türkçeyi düzgün konuşanı: “Biz ‘Faşist T.C.nin hiçbir öğretmenini K*rdistan’a sokmayacağız, biletlerini iptal etsinler.’ demedik mi?” diyerek, Neşe’nin yaşlı babasını tokatlayarak yere yuvarladı.
Neşe, köylülerden yardım gelir umuduyla bağırmaya başladı. Avazı çıktığı kadar haykırdı ama köyden “yardıma gelen kimse” çıkmadı. Doğrulan babası “Yapmayın!” diyordu.
Yarasalardan biri silahın namlusunu Neşe’nin babasının kafasına dayadı ve tetiğe bastı. Neşe donup kaldı. Yeniden bağırmak istedi ama sesi çıkmadı.

Kendini olduğu gibi yere bıraktı.Neşe’yi saçından tutup tekme ve dipçik darbeleriyle köyün çıkışındaki tepeye kadar sürüklediler. Genç kızın üstündeki giysi paramparça oldu.

Bu arada kalleşlerin sayısı beşe çıktı. Neşe gözleri açık ve donuk, ölüme hazır bakıyordu. Biri kalaşnikofunu seriye aldı ve Neşe’nin sağ göğsünün üstüne dayayıp tetiği çekti.

Beş mermi Neşe’nin göğsünü parçalamaya yetmişti. Diğer göğsüne de mermi yağdırdılar. Neşe daha 22 yaşındaydı. “Bayrağımızın dalgalandığı her yere giderim.” diyor, başka bir şey demiyordu.

Öğretmenliğe yeni başlamış, yirmi beş günlük öğretmen iken 26 Ekim 1993’te şehit edildi.. 26 yil önce bugün görev aşkıyla gittiği Diyarbakır’da göreve başlamasının 25. Gününde, PKK tarafından babasıyla birlikte şehit edilen kahraman öğretmenimizi ve değerli babasını rahmetle anıyoruz.

Ruhları şad, mekanları cennet olsun.

Kaynak :  Sosyal Medyadan Alıntıdır

Selçuk ÇELEBİ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün