Dijital GazeteDünya

Xi: “Bir Ülke, İki Sistem” politikası, Hong Kong’da dünyaca takdir gören ilerleme kaydetti

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping bugün Hong Kong’da yaptığı konuşmada, Hong Kong’un Çin’e dönmesinin ardından bölgede yeni bir sayfanın açıldığına işaret etti.

Xi, geçen 25 yıl içinde anavatanın yoğun desteği altında, Hong Kong Özel İdari Bölgesi yerel hükümeti ve Hong Kong’da çeşitli çevrelerin ortak çabaları sonucu, “Bir Ülke, İki Sistem” politikasının dünyaca takdir gören ilerleme kaydettiğini vurguladı.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping konuşmasında, “Bir Ülke, İki Sistem” politikasının eşi görülmemiş ulu bir yenilik olduğuna işaret ederek, bu politikanın, ulusal egemenliğini, güvenlik ve gelişme çıkarlarını korumayı, Hong Kong ve Makao’da uzun vadeli refah ve istikrara güvence sağlamayı amaçladığını söyledi.

Xi, Çin merkezi hükümetinin harcadığı tüm çabaların, ülke çıkarlarına, Hong Kong ve Makao bölgelerinin ve bu iki bölgenin halklarının çıkarlarına hizmet ettiğinin altını çizdi.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping konuşmasında, bugün burada bir kez daha vurgulamak istiyorum ki, “Bir Ülke, İki Sistem” politikasının doğruluğu, birçok pratikte defalarca kanıtlandı. Bu politika, Çin devleti ve Çin milletinin temel çıkarlarına uyduğu gibi, Hong Kong ve Makao’nun temel çıkarlarına da uygundur. Bu politika, Hong Kong ve Makao yurttaşları dahil 1.4 milyar nüfuslu Çin halkından destek gördü. Aynı zamanda bu politika, uluslararası toplum tarafından takdirle değerlendirildi. Bu kadar iyi bir politikanın değiştirilmesine için herhangi bir sebep yoktur, bu politikada mutlaka uzun vadede ısrarcı olunmalı.” diye konuştu.  

Xi, geçen 25 yılda “Bir Ülke, İki Sistem” politikasının Hong Kong’da uygulanmasıyla zengin deneyimlerin ve değerli ilhamların elde edildiğini söyledi.Xi, Çin’in “Bir Ülke, İki Sistem” politikasını kapsamlı ve doğru bir şekilde uygulamaya devam edeceğini, merkezi hükümetin kapsamlı yönetimi ve özel idari bölgenin yüksek derecedeki özerkliğinin birleştirilmesiyle “vatanseverlerin Hong Kong’u yönetmesi” ilkesinin yerine getirilmesi ve Hong Kong’un benzersiz konumu ve avantajlarının korunması gerektiğini belirtti. Xi konuşmasını Hong Kong’un Çin’e dönüşünün 25. yıldönümü dolayısıyla bugün Hong Kong Konferans ve Sergi Merkezi’nde düzenlenen kutlama konferansı ve Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nin 6. dönem yönetiminin göreve başlama töreninde yaptı.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.