Gündem

Ya olduğun gibi görün, ya da göründüğün gibi ol!

Hz. Mevlana. Ne güzel söylemiş. Ama “Bugün herkes öyle oluyor mu?” derseniz, birçok kişi ne yazık ki öyle olmuyor, olamıyor.

Ya olduğun gibi görün, ya da göründüğün gibi ol!

Hz. Mevlana’nın bir sözünü başlık yaptım bugün. “Ya olduğun gibi görün, ya da göründüğün gibi ol” demiş Hz. Mevlana. Ne güzel söylemiş. Ama “Bugün herkes öyle oluyor mu?” derseniz, birçok kişi ne yazık ki öyle olmuyor, olamıyor.

Ülkemizde Nurettin Yıldız adında bir zatı muhterem var. Bir gazetede köşe yazıyor. Bazı dini konularda tepki çeken konuşmalar, açıklamalar yapıyor. Bu açıklamaları nedeniyle de milletin büyük bir kesiminden yoğun tepkiler çekiyor.

Öncelikle kimdir Nurettin Yıldız?

İmam Hatip Lisesinden ve Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde bir yıl okuduktan sonra ayrılıp Mekke Üniversitesine gidip oradan mezun olmuş.

Bir internet sitesi kurmuş, halkın bazı kesimlerinin dini sorulara “www.fetvameclisi.com” adresinden cevap veriyormuş. Cevap da değil, daha doğrusu sitenin adından da anlaşılacağı gibi “fetva” yeriyor.

Bu kanalda yaptığı açıklamalarla epeyce de konuşuldu daha önceki zamanlarda.

Mesela önce “Dokuz yaşındaki kız ile evlenebilir” demiş, daha sonra indirim yapıp “Yedi yaşında kız ile evlenilir” demiş, en sonunda işi abartarak “Altı yaşında kız ile evlenilebilir” diye fetva vermiş çok tepki toplamıştı bu zat.

Ben bu açıklamalarını basında gördüğüm zaman tüylerim diken diken oldu. Bahsettiği yaştaki çocuklar gözlerimin önüne gelince adı geçen şahıstan nefret ettim. Bu nasıl bir zihniyet, bu nasıl bir düşünce aklım almıyor. Normal kafa yapısında sağlıklı bir insanın böyle bir şey düşünmesi mümkün olabilir mi? Bu düpedüz Pedofili olması gerek. Bu konu tıbbın, psikiyatri ilminin konusu, bilmediğim konuda fazla yorum yapmak istemem ama ahlaki açıdan nefret uyandıran bir konu olduğuna inanıyorum.

Mesela “Kadınlar dayak yedikleri için şükretmeliler” diyerek kadınların nasıl dövülmeleri gerektiğini kanalında anlatmıştı da kadın derneklerinin şimşeklerini üzerine çekmişti. Düşünebiliyor musunuz sevgili okurlarım her yıl üç yüzden fazla, yani her gün en az bir kadının kocası, eski kocası, nişanlısı, sevgilisi gibi çeşitli adlardaki erkekler tarafından hunharca öldürüldüğü ülkemizde “din adamı” kisvesi altında bir insan çıkıyor “kadınların nasıl dövülmesi” gerektiğini anlatıyor.

Nureddin Yıldız “Kadınların Allah erkeklere dövün rahatlayın diye müsaade etmesinden dolayı sabaha kadar şükretmesi gerekiyor. Allah böyle diyor. Mesela bir erkeğe ‘Kadının yüzüne vurmayacaksın’ diyor boyundan yukarısına vurmak yasak. Göğüs kısmına vurmayacaksın. İşkence yapmak için değil deşarj olmak için vurdurtuyor Allah. Eğer erkeğe burasına kadar geldikten sonra vurma dersen erkek başka yolla rahatlar” diyor. Özetle erkeklere “Kadınları dövün rahatlayın” diyor adam, kadınlara da “Dayak yediğiniz için şükredin” diyor.

Bir ara hızını alamadı, “birbirini tanımayan bir kadınla bir erkeğin aynı asansörde bulunmasının ‘halvet’ (eşlerin bir odada baş başa kalması) sayılacağını ileri sürerek “Bu durum dinen sakıncalı” demiş ve “Yabancı kadın ve erkek sadece her tarafı cam olan asansöre binebilir” diye konuşmuş. Bu sözler sosyal medyada büyük tepki çekti.

Bu tür açıklamalar milletimizi dinden imandan çıkaran sözler oluyor. Son zamanlarda özellikle gençler arasında “Ateistlerin” ve “Deistlerin” arttığı söyleniyor. Ben bu artışların sebebinin en başındaki sebeplerin bu şahıs ve bunun gibilerin akıl almaz açıklamaları olduğuna inanıyorum.

Nurettin Yıldız en son “Alevilerle evlenilmez” diye bir söz etti. Bu sözü toplumdaki Alevi-Sünni ayrımcılığına neden oldu, çok konuşuldu, tartışıldı. Bu sözlerinin çok tepkiler alması nedeniyle sonra geri adım atan, “Yanlış anlaşıldım” mealinde açıklamalar yaptı zatı muhterem.

İşte önce söyleyip sonra geri adım atması üzerine yazımın başlığındaki Mevlana’nın “Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol” sözü aklıma geldi. Bu sözü 750 sene önce söylemiş Mevlana. Şimdi yaşasaydı da Nureddin Yıldız gibileri görseydi, duysaydı herhalde “Ya göründüğün gibi ol, ya ya olduğun gibi görün, ya da hiç gözüme görünme” derdi galiba.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.